LIPTOV. Minuloročnú hranicu prekročili v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, archeoskanzene Havránok a v roľníckom dome vo Vlkolínci.
Za prvých osem mesiacov bolo najnavštevovanejšou expozíciou Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Jeho bránami prešlo vyše 50-tisíc návštevníkov.
O kuchyňu starých materí bol veľký záujem
Tomuto zariadeniu sa darí už viac rokov za sebou udržiavať si najvyššiu návštevnosť spomedzi všetkých zariadení a expozícií Liptovského múzea aj vďaka organizovaniu tradičných a každoročne aj nových tematických podujatí.
Svedčí o tom skutočnosť, že priemerná návštevnosť na nedeľných podujatiach počas leta bola viac ako tisíc ľudí.
„Veľký záujem bol o podujatie s názvom Kuchyňa starých materí, ktoré sme počas leta organizovali štyrikrát. Vždy s tematickým zameraním na iný druh tradičného jedla - polievky, koláče, múčne jedlá a jedlá zo sladkej a kyslej kapusty so zemiakmi. Návštevníci sa mohli nielen zapojiť do prípravy jedla, ale aj ochutnať degustačnú porciu z každého pripravovaného jedla,“ dozvedeli sme sa od Zuzany Babicovej z Liptovského múzea so sídlom v Ružomberku.
Nezabudli na tristé výročie
Novinkou v rámci programových nedieľ v Pribyline bolo podujatie s názvom Bol by ten Jánošík, bol by bojoval, ktoré patrilo k ťahákom ponuky. Pracovníci múzea v spolupráci s folklórnym súborom Liptov ho pripravili ako spomienku na 300. výročie zbojníckych skutkov Juraja Jánošíka v regióne Liptova.
„Pri príprave tohto programu sme čerpali z ľudových povestí, ale aj z oficiálnych údajov zapísaných v dokumente Fassio Janossikiana. Sú v ňom zachytené výpovede Juraja Jánošíka počas jeho výsluchu súdnymi hodnostármi Liptovskej stolice v marci 1713,“ poznamenala Z. Babicová.
Ako prvú Jánošík prepadol manželku dôstojníka
Návštevníci tohto tematického podujatia sa napríklad dozvedeli, že preukázateľne prvou akciou Jánošíkovej zbojníckej družiny na území Liptova bol prepad manželky cisárskeho dôstojníka Richarda Schardona v lete roku 1712 medzi Východnou a Važcom.
Tento príbeh nechýbal v scénickom programe, ktorý múzeum pripravilo v spolupráci s folklórnym súborom Liptov, ktorého členovia ukázali návštevníkom rôzne zbojnícke tance. Spolupracovali aj ako herci v scénickom programe.
Stretnutie s kniežaťom
„Ďalšou tohtoročnou programovou novinkou v Pribyline bolo dramaturgické prestavanie programu Ovčiarskej nedele,“ pripomenula Z. Babicová.
Návštevníci sa tentokrát stretli s Jánom Korvínom, kniežaťom liptovským a s valaskou pospolitosťou. Postavou kniežaťa múzeum predstavilo dejiny regiónu atraktívnou a divákmi obľúbenou formou. Divácky najobľúbenejšie bolo pasovanie do rytierskeho stavu a symbolické udeľovanie pôdy.