LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. O možnostiach prevencie a typoch diagnostiky sme sa rozprávali s MUDr. Deziderom Timkom z Liptovského Mikuláša.
Každý rok na Slovensku umrie 200 žien na rakovinu krčka maternice, ďalších 600 ochorie. Hovorí sa, že mnohé zomrú úplne zbytočne. Prečo?
Skutočne je to tak, pretože ženy podceňujú preventívne prehliadky a neuvedomujú si, že sa rakovina krčka maternice dá včas podchytiť. Toto ochorenie sa totiž dá zachytiť ani nie v jeho štádiu, ale v absolútnom predštádiu a my tak vieme zariadiť, aby sa vôbec ani nerozvinulo. Práve poctivým gynekologickým vyšetrením toto predštádium vieme odhaliť a na základe neho ďalej konať. Čísla hovoria sami za seba, včasná diagnostika dokáže znížiť výskyt ochorenia až o 80%!
Aké faktory majú vplyv na to, či žena rakovinu krčka maternice dostane? Súvisí to nejako aj s imunitou?
Ťažko povedať, ale medzi rizikové faktory určite patrí promiskuita, teda časté striedanie partnerov, ako aj časté zápaly v pošve, ktoré nie sú dostatočne liečené. Ženy by si mali dať pozor, keď majú nejaké nepríjemné výtoky a ani po samoliečbe ťažkosti neprechádzajú. Vtedy je treba zájsť za lekárom a pre istotu urobiť vyšetrenie na pohlavne prenosné ochorenia ako mykoplazmy alebo chlamýdie. Tie totiž môžu viesť k opakovaným zápalom.
Koľko rokov sa rakovina vyvíja? Dá sa skutočne odhaliť včas?
Cytologické vyšetrenie sa odporúča robiť raz za tri roky pri dobrom výsledku. Predpokladá sa teda, že za tie tri roky rakovina nevznikne. Ja si však myslím, že ak naše ženy budú chodiť na toto vyšetrenie skutočne pravidelne, rakovine krčka maternice sa predíde, pretože mnoho žien, ktoré už rakovinu krčka maternice majú, neboli na preventívnom vyšetrení viac ako päť rokov, čo je už naozaj dosť.
Často sa stretávate v tomto regióne s tým, že ženy majú HPV vírus, ktorý rakovinu krčka maternice spôsobuje?
Áno, výskyt HPV vírusu je pomerne častý, aj keď ja sám ho nevyšetrujem úplne bežne. Svoje pacientky naň vyšetrím iba pri podozrení na základe odporúčania z cytologického laboratória alebo pri zlom výsledku cytologického vyšetrenia.
Ako taký cytologický odber prebieha? Má pacientka možnosť nejakého výberu?
Cytologické vyšetrenie je veľmi krátke vyšetrenie, ktoré sa skoro v ničom nelíši od bežného gynekologického vyšetrenia. Odbernými kefkami sa zoberie vzorka buniek z krčka maternice a tá sa následne skúma v laboratóriu. Naozaj, toto vyšetrenie netrvá ani pol minúty a práve táto pol minúta môže ženám zachrániť život. Dnes si už ženy môžu aj vybrať medzi bežnou cytológiou a LBC, čo je tzv. Liquid-Based cytológia. Odber je ten istý, zásadný rozdiel je však v uskladnení vzorky. Pri LBC cytológií sa bunky ihneď vymyjú do špeciálneho roztoku a vzorka, ktorú v laboratóriu nanesú na sklíčko, je tak čistá a oveľa lepšie čitateľná ako pri bežnej cytológií. Viac sa pacientky o tejto problematike dozvedia u mňa alebo na www.cytologia.sk.
Čo by ste na záver odkázali našim čitateľkám?
Ja som obrovským zástancom preventívnej prehliadky a snažím sa na ženy a dievčatá neustále apelovať, napríklad aj pri prednáškach na školách. Keď na preventívne prehliadky začne chodiť o sto percent viac žien ako ich chodí teraz, budem šťastný. A ešte lepšie bude, keď budú trvať na kvalitnom vyšetrení.