LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Lekári o budovu polikliniky, ktorej sa chce Žilinský samosprávny kraj zbaviť, záujem neprejavili, preto ju kraj plánuje predať formou obchodnej verejnej súťaže.
Podobný scenár hrozil aj poliklinikám v Bytči, Kysuckom Novom Meste, Turzovke, Turčianskych Tepliciach, Liptovskom Mikuláši a Martine na Škutétyho, Mudroňovej a v Priekope. Tamojší lekári si však priestory, v ktorých sídlia ako podnájomníci kraja, kúpiť chcú. Podľa primátora Branislava Trégera situácia v Liptovskom Hrádku je iná ako v ostatných mestách.
Pre mesto je kúpa budovy veľké sústo
„Tu už existuje súkromná poliklinika, kde odišla drvivá väčšina lekárov práve z tej polikliniky, ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Ja si viem predstaviť, že by sa lekári združili do nejakého združenia alebo nejakej právnickej osoby s tým, že mesto by tiež garantovalo určitú istinu v rámci toho majetku. A potom by sme sa pobavili o tom, ako tú budovu vlastne naplniť a zefektívniť, čo sa týka prevádzky. Toto je pre nás moc veľké sústo,“ povedal Tréger.
Napriek tomu, že v budove krajskej polikliniky stále sídlia obvodní lekári a zubári, stacionár pre seniorov, rehabilitačné oddelenie, röntgen, hematológia, ortopédia či urológia, zdravotnícke priestory sú aktuálne využité len na 60 percent. Mesto nechce, aby boli lekári roztrieštení po celom meste, no tiež, aby budova nechátrala a jej priestory boli využívané.
„Ide teraz o to, že mesto by prípadne mohlo vyplniť prázdne priestory svojimi organizáciami, ktoré sú teraz externe zazmluvnené niekde inde. My sme napríklad uvažovali, že tam presťahujeme centrum voľného času, ktoré má nevyhovujúce priestory. Okrem iného poliklinika má dobrú polohu, lebo je blízko dvoch základných škôl a blízko základnej umeleckej školy. Čiže dali by sme tam niečo, čo je naviazané na mestský rozpočet. Potom by garancia v našich priestoroch bola v trochu iných nájomných súvislostiach ako je to teraz,“ vysvetlil primátor Liptovského Hrádku.
Cena je vysoká na budovu s vysokým dlhom
Mesto sa teda o budovu polikliniky a prípadnú dohodu s lekármi bude zaujímať až po ukončení verejno-obchodnej súťaže. Na to, aby sa do nej zapojilo, totiž nemá dosť peňazí.
„Táto poliklinika je najväčšia z ponúkaných. Je to obrovská budova náročná na prevádzku, čiže pre jedného by to bolo nestráviteľné, to by musela byť veľmi bohatá spoločnosť. Predpokladám, že do verejno-obchodnej súťaže sa nik neprihlási. Je vylúčené, aby za odhadnutú cenu kúpil niekto budovu, ktorá má veľký kapitalizačný dlh,“ dodal Tréger.