Motorkári v lesnom teréne sú dlhobým problémom

Liptov ponúka návštevníkom výhľady na najvyššie pohoria, rozsiahle pláne ale aj strmé výstupy a klesania.

Za jazdu na motorke v lesnom teréne hrozí ročné väzenie.Za jazdu na motorke v lesnom teréne hrozí ročné väzenie. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ JÁN KROŠLÁK)

LIPTOV. Okrem peších turistov a cyklistov ho vyhľadávajú aj jazdci na motocykloch a štvorkolkách, v zime zas na snežných skútroch.

Sprievodnými javmi sú hlučný rev motora, ktorý vyrušuje zver, vyorané koľaje po pneumatikách a neraz aj kľučkovanie pomedzi turistov na chodníkoch v chránených územiach národných parkov.

„Počas sobotnej vychádzky na vlkolínske lúky nás skoro prešli dvaja muži na štvorkolkách,“ napísala nám čitateľka z ružomberského Bieleho Potoka.

Pred policajnými uniformami majú rešpekt

Tri roky platí prísny zákon, podľa ktorého je jazda v lese trestným činom. Ak vinníka chytí stráž prírody, môže si za adrenalín v prírode posedieť za mrežami až dvanásť mesiacov. Ani vysoký trest však motocyklistov neodrádza.

SkryťVypnúť reklamu

Ochranári z Kysúc a Považia nedávno vyhlásili nedisciplinovaným motocyklistom vojnu. Zintenzívnili spoluprácu s políciou. Trestanie jazdcov je pre stráž prírody náročné.

Ochranárov je málo, motocyklisti jazdia na neoznačených strojoch, maskujú ich prilby. Spolupráca s políciou je ale účinná, pred uniformami majú motocyklisti väčší rešpekt.

Ochranári poznajú trasy motocyklistov

Strážcovia prírody z národných parkov na území Liptova tiež úzko spolupracujú s policajnými zložkami v boji proti motocyklistom.

Ochranári sa zhodli na tom, že účinnosť boja s nelegálnymi vjazdmi stojí a padá na financiách. Od nich totiž závisí počet zamestnaných strážcov, ich technického vybavenia, možnosti vysielať ich do služby napríklad aj cez víkend, keď motorkári vyrážajú do lesov častejšie.

SkryťVypnúť reklamu

V Nízkych Tatrách sa podľa slov strážcu Dana Harťanského podarilo znížiť počet nelegálnych vjazdov na terénnych motorkách. Zmapovali oblasti, ktoré jazdci s obľubou vyhľadávajú a zvýšili intenzitu kontrol.

„Snažíme sa vysledovať trasy a zvoliť si vhodné miesta na ich zastavenie tak, aby nemali možnosť úniku, čo sa nám niekedy podarí. Takýmto spôsobom sa nám podarilo úplne zlikvidovať jazdenie snežných skútrov mimo vyhradeného areálu v okolí Donovál,“ povedal Harťanský.

Na hlavnom hrebeni chytili mužov na štvorkolkách

V tomto roku sa strážcom prírody z Národného parku Nízke Tatry podarilo chytiť viacerých motocyklistov, ktorí vyviazli len s pokutou. Vlani zasahovali však prísnejšie, traja previnilci čelili aj trestnému oznámeniu.

Strážcom z Národného parku Veľká Fatra sa podaril slušný úlovok. Partia priateľov si vychutnávala krásy širokého hrebeňa, cestu si ale zjednodušili, na hrebeň nevyšli po vlastných, ale na štvorkolkách.

SkryťVypnúť reklamu

Ochranári mužov nielen chytili, ale aj usvedčili z trestného činu. Napriek tomu sa pri súčasnom stave dá podľa ich skúseností chytiť len málo motocyklistov.

„Motorkári sú dlhodobý problém, nejde len o chránené územia. Je to celoplošné porušovanie zákona o ochrane prírody a krajiny, poľovníctve, lesoch, ochrane poľnohospodárskej pôdy,“ povedal Ivan Milan, strážca Národného parku Veľká Fatra.

Hrozba dvanásťmesačného pobytu za mrežami motocyklistov úplne neodrádza od jazdy lesným terénom. Pred kontrolami utekajú a jazdia pri tom ešte nebezpečnejšie.

„Štát na jednej strane niečo zakazuje, na druhej strane nevytvára podmienky, kde to legálne vykonávať,“ bránili sa motocyklisti a poukázali na nezmyselnosť zákazu jazdiť aj na lesných cestách v nechránených územiach, kde chodia ťažké lesné mechanizmy.

„Vo vyspelých krajinách sú pri väčších mestách priestory pre všetky možné aktivity na rekreáciu, vrátane jazdy na motorke. Ľudia si motorku privezú na aute, zajazdia si a vrátia sa domov,“ dosvedčil aj Ján Ľupták z cykloklubu Poľana.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 443
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 182
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 817
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 454
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 917
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu