LIPTOV, TRENČÍN. Mesto Trenčín sa v septembri stalo centrom diania slovenských neprofesionálnych výtvarníkov. V Art centre Synagóga otvorili výstavu Výtvarné spektrum 2012 .
Odborná porota pod vedením výtvarníka a výtvarného pedagóga Jaroslava Uhela hodnotila práce, ktoré do celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby postúpili z ôsmich krajských súťaží.
Liptáci vystavovali koláž, drevorezbu a olejomaľbu
Do súťaže poslali 479 prác od 265 autorov. Odborným garantom podujatia bolo Národné osvetové centrum a hlavným organizátorom Trenčianske osvetové stredisko. Liptovský región na celoslovenskej výstave reprezentovali traja autori.
Milan Mikoláš z Liptovského Petra vystavoval drevorezbu Struny, Štefan Packa z Liptovského Mikuláša dielo Pocta spisovateľovi Rudolfovi Slobodovi vytvorené technikou koláže a Jozef Klopačka z Ružomberka olejomaľbu Precitnutie.
Tvorba pre efekt si na výstave miesto nenašla
Jaroslav Uhel, predseda poroty, o kvalite výtvarných prác na Výtvarnom spektre povedal: „Tvorba pre efekt, efektná, rutinná tvorba si nenašla príliš mnoho miesta v tohoročnej expozícii. Snaha o výtvarnú kvalitu prác porota zásadne hodnotila. Dôležitý bol obsah súťažných prác, posolstvo, autorská invencia, zvládnutie výtvarných foriem, ale najdôležitejším bol pôvodný autorský postoj a pridaná hodnota. Autorský postoj, ako vážna a dôležitá vec, bol tým, čo výrazne delilo jednotlivých autorov."
Porota podľa jej predsedu dôrazne prihliadala pri hodnotení na tých, ktorí v sebe dokázali spojiť osobnú citlivosť spolu s intelektom, vnútornú spontaneitu i zmysel pre vlastné tvorivé výboje.
„Boli a sme presvedčení, že na dnešné výzvy musí odpovedať každý umelec, bez ohľadu na to, či je, alebo nie je amatér, ktorý sa chce etablovať na vrcholnom celoslovenskom podujatí. Výtvarné spektrum takým je," pripomenul J. Uhel.
Vrcholné podujatie neprofesionálneho výtvarného umenia sa uskutočnilo v trenčianskom Art centre Synagóga. V programe sprievodných podujatí dominoval rozborový seminár celoslovenskej súťaže Výtvarné spektrum 2012 a Mariánsky koncert na podporu pútnického miesta Skalka.
Výtvarné sympózium Misia
Na výstavu Výtvarné spektrum nadväzovalo výtvarné sympózium Misia – výtvarná pocta sv. Cyrilovi a Metodovi. Organizátori - Trenčianske osvetové stredisko v spolupráci s mestom Trenčín a Národným osvetovým centrom - zorganizovali sympózium pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Podujatia sa zúčastnilo pätnásť autorov z celého Slovenska.
Z liptovského regiónu pozvanie prijali Štefan Packa z Liptovského Mikuláša a Jozef Klopačka z Ružomberka. Všetci pätnásti umelci počas týždňa vytvorili pozoruhodné diela v rôznych výtvarných technikách na zadanú tému. Obrazy vytvárali v centre mesta pred zrakmi návštevníkov.
Štefan Packa vytvoril kolekciu siedmich koláží: portréty sv. Cyrila, Metoda a Gorazda a ďalšie na tému ozveny rokov. Patril k najplodnejším autorom. Jozef Klopačka vytvoril olejomaľbu s kompozíciou ženy v historizujúcom prostredí Veľkej Moravy.
Kurátor výstavy Jozef Vydrnák na vernisáži výstavy v galérii Mestskej veže konštatoval vysokú úroveň všetkých vystavených prác.
Na základe tohto pozitívneho hodnotenia výsledkov práce zúčastnených umelcov uvažujú organizátori o prenesení výstavy Misia aj do iných miest na Slovensku.