PRIBYLINA. Organizátorom osláv boli už tradične Okresná organizácia Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) a Obvodná poľovnícka komora v Liptovskom Mikuláši, Stredná odborná škola lesnícka v Liptovskom Hrádku, Mestské lesy Ružomberok, Lesy SR – Odštepný závod Liptovský Hrádok v úzkej spolupráci s pracovníkmi Múzea liptovskej dediny v Pribyline, ktorí spoločnými silami každoročne zvyšujú obsahovú a kultúrnu úroveň tohto vydareného podujatia.
Jeho význam výstižne zvýraznil v úrodnom vystúpení predseda osvetovej komisie Jozef Škorupa: „Tento deň organizujeme, aby sme symbolicky vzdali hold divej zveri, ktorú my, poľovníci, vnímame ako svoj osud, svoju zodpovednosť voči budúcim generáciám, aby sme verejnosti ukázali, že poľovníctvo je kultivovaná a zodpovedná činnosť, ktorú chceme vykonávať so všetkou úctou a citlivým prístupom k prírode.“
Pasovali lovca jeleňa, ktorý uvoľnil miesto
Potvrdením jeho slov bol otvárací ceremoniál, ktorého sa symbolicky zúčastnila Diana a svätý Hubert.
V predkresťanskom období Dianu uctievali ako bohyňu lovu. Svätého Huberta podľa legendy Boh priviedol k pokore, úcte a zodpovednosti za prírodu a v nej žijúcu zver a jeho odkaz dnes znamená výzvu na ochranu životného prostredia, zachovanie biodiverzity a významu poľovníctva pri starostlivosti o voľne žijúcu zver.
Vyvrcholením úvodného ceremoniálu bol akt pasovania lovca jeleňa, ktorého ulovil, aby uvoľnil miesto v prírode, aby dal šancu nádejnejším jedincom a umožnil prežitie celého druhu.
V ďalšej časti pripravili organizátori pre stovky účastníkov bohatý sprievodný program pre deti, mládež i dospelých, svätú omšu v poľovníckom ladení, vynikajúci poľovnícky guľáš z kuchyne Poľovníckeho združenia Belanská so sídlom vo Vavrišove, množstvo výrobkov v predajných stánkoch či lesnú pedagogiku pre deti.
Nechýbala ani výstava obrazov s poľovníckou tematikou od známeho akademického maliara Ladislava Sulíka a pre úplnú spokojnosť všetkých vystúpenie hudobných skupín.
Ocenili členov a funkcionárov
Pred poľovníckou i nepoľovníckou verejnosťou ocenili členov a funkcionárov Okresnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Liptovskom Mikuláši, ktorí sa zaslúžili svojou prácou o dobré meno poľovníctva a o udržanie a skvalitňovanie genofondu poľovnej zveri.
Predsedníčka Dozornej rady Slovenského poľovníckeho zväzu a Slovenskej poľovníckej komory Dana Vančurová odovzdala vyznamenanie Za významné zásluhy o rozvoj slovenského poľovníctva tretieho stupňa, teda bronzovú medailu, Milanovi Šuňavcovi z Poľovníckeho združenia (PZ) Machy Liptovská Kokava, Pavlovi Kočtúchovi z PZ Brtkovica Liptovská Porúbka, Petrovi Veselovskému z PZ Viackov Ľubeľa, Petrovi Majerčiakovi z PZ Siná Lazisko, Ľubomírovi Fričovi z PZ Ľupčianka Partizánska Ľupča, Pavlovi Krajčuškovi z PZ Baranec Jakubovany a Vladimírovi Majzlíkovi z PS BU obce Pribylina.
Vyznamenaním Za významné zásluhy o rozvoj slovenského poľovníctva druhého stupňa, striebornou medailou, ocenili Ruženu Urbanovú z PZ Ostrô Liptovský Trnovec, Štefana Španka z PZ Siná Lazisko a Daniela Šeďa z PZ Kriváň Važec.
Vyznamenanie Za významné zásluhy o rozvoj slovenského poľovníctva prvého stupňa, zlatú medailu, dostali Igor Hladký z PZ Poludnica Závažná Poruba, Pavel Žiška a Pavel Lenko z Urbárskeho pozemkového spoločenstva Hybe, Ondrej Dobák z PZ Prosečné Liptovská Sielnica.
Poľovnícke vyznamenanie Zlatý kamzík si prevzali Michal Kokavec z PZ Grúň Východná a Peter Matejbus z Urbárskeho pozemkového spoločenstva Hybe.
Okresná rada SPZ v Liptovskom Mikuláši ocenila členov Krúžku mladých priateľov poľovníctva pri PZ Ráztoka Bobrovec Danielu Grajkovú, Jána Gazdu a Mareka Halušku, ktorí pod vedením svojho vedúceho Pavla Hriadela zodpovedne reprezentovali okresnú organizáciu SPZ na celoslovenskej súťaži a umiestnili sa v silnej konkurencii svojich rovesníkov na vynikajúcom treťom mieste.
Podujatie vyvrcholilo vábením jeleňov
Vyvrcholením celodenného podujatia bola už tradične súťaž vo vábení jeleňov a ostatných druhov zveri s bohatým obsadením vábičov. Najlepšie výsledky v súťaži vo vábení ostatných druhov zveri dosiahli Michal Ondrejkov, Otto Stupka a Marek Kubov, vo vábení jelenej zveri v kategórii juniori Pavol Šveda, Branislav Rýs a Stanislav Raždik.
V kategórii seniori sa na prvých troch miestach umiestnili Jaroslav Mlynárik, Michal Ondrejkov a Pavel Krajčuška. Potešujúcou skutočnosťou je nástup mladej generácie vábičov, ktorá dáva záruku, že vábenie zveri aj v budúcnosti bude mať v našom okrese dobrú základňu a dobrých pokračovateľov.
Autor: František Jaroš