Telesne hendikepovaní výtvarníci vystavujú

Výstavná sieň historickej budovy Čierneho orla v Liptovskom Mikuláši patrí do konca októbra unikátnej výstave.

Na výstave zdraví ľudia vidia, čo dokážu telesne postihnutí.Na výstave zdraví ľudia vidia, čo dokážu telesne postihnutí. (Zdroj: TASR)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na výstave s názvom Svet, ako ho vidíme my, sú práce viac ako stovky telesne ťažko hendikepovaných výtvarníkov a ľudovoumeleckých remeselníkov z celého Slovenska.

„Túto výstavu organizujeme už štvrtý rok po sebe, aby sme ukázali zdravej populácii, že aj my sme tu, niečo dokážeme a nielen pýtame, ale aj dávame. Pri pohľade na tieto úžasné a umelecky hodnotné diela je zrejmé, že aj mnohí zdraví ľudia sa majú od nás čo naučiť," povedala na slávnostnej vernisáži predsedníčka Republikovej rady Slovenského zväzu telesne postihnutých Monika Vrábľová.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenula, že niektoré obrazy vznikli napríklad bez pomoci rúk. „Mimochodom, vystavuje tu aj jedna pani, ktorá nemôže chodiť ani rozprávať. S okolitým svetom komunikuje prakticky len prostredníctvom svojich nádherných obrazov. Prvý raz sme sa podujali okrem maliarov predstaviť aj šikovnosť hendikepovaných ľudových remeselníkov," vysvetlila Vrábľová.

Výtvarné umenie ako jedinečnú príležitosť sebarealizácie vyzdvihla Eva Rošteková z Ľubochne, matka 12-ročného Mareka. „Na invalidný vozík ho pripútala detská mozgová obrna. Má limitované možnosti, nemôže behať či hrať futbal ako jeho rovesníci. Veľmi rád však maľuje a tejto svojej záľube sa oddáva s ohromným nasadením. Verím, že by sa jej mohol v dospelosti venovať aj profesionálne," skonštatovala s tým, že Marek je čerstvým laureátom celoštátnej výtvarnej súťaže.

SkryťVypnúť reklamu

K maliarskemu plátnu, farbám a štetcom sa podľa vlastných slov neustále utieka aj Košičanka Barbara Alkmanová. „Môj zdravotný hendikep mi nedovolí ísť všade, kam by som chcela. Väčšinu času trávim doma, no a aby mi rýchlejšie ubehol, potrebujem si ho nejako užitočne vyplniť. Tak maľujem, dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 441
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 157
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 808
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 453
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 912
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 183
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu