LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Zanieteného propagátora poctivého reštaurátorského remesla preslávilo reštaurovanie vzácnych drevených artefaktov.
„ Všetkých mojich žiakov učím základný princíp, že pri záchrane umeleckých predmetov, ktoré nesú svedectvo zašlých čias a svojich tvorcov sa musíme snažiť používať pôvodné metódy a spôsoby. Keď máme pred sebou vzácny predmet, v prvom rade musíme skúmať, akými dávnymi technikami bol vytvorený a z akých materiálov," zdôraznil pokračovateľ rodinnej reštaurátorskej tradície.
Za svoju najväčšiu vášeň označil skúmanie techník starých majstrov a reštaurovanie veľmi poškodených umeleckých diel.
„Presadzujem myšlienku, že zásahy do nich treba robiť neinvazívnymi materiálmi a nedeštruktívnymi technikami. Každý sa môže pomýliť, no keď po nás v takomto prípade prídu šikovnejší nástupcovia, dokážu naše nechcené omyly opraviť," skonštatoval Barbon.
Úžasnú príležitosť stretnúť sa s vychýreným praktikom vyzdvihla reštaurátorka expozícií Slovenského národného múzea v Bojniciach Gabriela Pösová. „Bola to pre všetkých, ktorí dennodenne ošetrujú vzácne nábytky, podlahy, rôzne drevené prvky architektúry či sochy, veľká škola a zdroj inšpirácie," povedala.
„Zaujali ma najmä ukážky záchrany patiny, zlátenia, rôzne spôsoby povrchových úprav olejom, šelakom, rôznorodosť materiálov, ich miešania a využitia. Veľa vecí sa nedá vyčítať z literatúry. Nedá mi pri tejto príležitosti nepripomenúť kompetentným, aby si uvedomili, že reštaurátori zachraňujú obrovské hodnoty pre nasledujúce generácie, „ dodal dlhoročný konzervátor Liptovského múzea Tibor Kováč.