Hrádocká základná škola privítala na svojej pôde zahraničných partnerov, s ktorými si žiaci a učitelia nielen pracovali, ale zábavnou formou spoznávali Liptov..
Na medzinárodnom projekte spolupracuje hrádocká základná škola so žiakmi a učiteľmi z Turecka, Nemecka a Česka. Snažia sa ukázať si navzájom prírodné poklady svojich krajín, ale aj spôsoby, akými napríklad chránia životné prostredie, nakladania s odpadom, alebo šetrenia vody.
„Každá krajina, pred tým, ako sa stretneme, robí vlastné projekty. Zaoberali sme sa tým, ako domácnosti šetria vodu alebo elektrinu, spolu s deťmi sme zmapovali skládky odpadu na území mesta, alebo sme spoznávali chránené rastliny a živočíchy nášho regiónu,“ povedala Ľubica Dronzeková, riaditeľka Základnej školy J.D. Matejovie v Liptovskom Hrádku.
Počas stretnutí krajiny svoje zistenia prezentujú a rozprávajú sa o nich. „Samozrejme, deti potom premýšľajú, ako by skúsenosti iných krajín mohli uplatniť doma,“ spresnila riaditeľka.
Zážitky nazbierali za týždeň
V rámci projektu sa partneri stretli už dvakrát. Deti navštívili Turecko a Nemecko, na ťahu bola teraz slovenská škola z Liptovského Hrádku.
Stretnutia štvorlístka krajín sa ale nenesú iba v pracovnom duchu, ich súčasťou je spoznávanie fungovania rodín, návšteva kultúrnych a prírodných pamiatok alebo tvorivé dielne s odkazom na národné tradície. Vzácna zahraničná návšteva sa v Liptovskom Hrádku zdržala týždeň, no naplnili ho toľkými zážitkami, akoby tu boli aspoň mesiac.
Hrádocké deti už navštívili Turecko a Nemecko
„Naše deti videli počas návštevy Turecka a Nemecka kus histórie, hostiteľské krajiny zostavili program tak, aby videli čo najviac z ich krajiny a spoznali ich tradície. Našim cieľom bolo oplatiť ich pohostinnosť a chceli sme, aby čo najlepšie spoznali krásu Liptova a Slovenska,“ priblížia Dronzeková.
Zahraničnú návštevu preto previedli zaujímavosťami Liptovského Hrádku, v liptovskom múzeu ich privítal primátor mesta a riaditeľ múzea, zobrali na výlety na Štrbské pleso, Spišský hrad a videli aj vzácne majstrovstvo Pavla z Levoče pri návšteve Chrámu svätého Jakuba.
Videli strihanie oviec a spracovanie vlny
Spoznávaniu liptovských tradícií a remesiel venovali celé dopoludnie. A aby sa im zážitok čo najviac vpísal do spomienok, Hrádočania ich zobrali do skanzenu v Pribyline.
„Pripravili pre nich ukážky kováčskeho remesla, čipkárstva, spracovania vlny, strihania oviec. Okrem toho, ochutnali špeciality liptovskej kuchyne,“ opísala riaditeľka hostiteľskej školy.
S najväčším jasotom sa stretla výučba typických národných tancov. „Boli nadšení. Tancovali a spievali na pódiu,“ priblížila atmosféru riaditeľka.
Neboja sa komunikovať v cudzom jazyku
Deti zo zahraničných škôl počas pobytu v Liptovskom Hrádku bývali v rodinách svojich slovenských kamarátov. Cez deň sa im o program postarala škola, večer odchádzali do domácností.
„Mali tak jedinečnú príležitosť zistiť, ako fungujú slovenské rodiny, s ktorými trávili čas. Okrem toho sa zlepšili v komunikácií v anglickom alebo nemeckom jazyku, pretože deti sú odkázané samé na seba, no v priateľskej atmosfére,“ opísala Dronzeková.
Práve zlepšovanie jazykových schopností je ďalším z cieľov medzinárodného projektu. Rodičia aj učitelia si veľmi pochvaľujú, pretože po návrate zo zahraničia sú deti smelšie a samostatnejšie.
Očarila ich slovenská spolupatričnosť
Každá hostiteľská krajina chce, aby si zahraničná návšteva odniesla domov čo najlepšie dojmy, ktoré prispievajú k vytváraniu pozitívneho obrazu o kultúre a mentalite toho-ktorého národa.
„Na základe spätnej väzby od našich kolegov vieme, že turecké, nemecké aj české deti sa u nás cítili dobre. Dokonca vedúci tureckej delegácie sa nechal počuť, že navštívili mnoho krajín a videl všetko, od chudoby po bohatstvo. Ale takú ochotu, ústretovosť a spolupatričnosť akú zažil na vlastnej koži u nás, ešte nevidel,“ uzavrela riaditeľka Dronzeková po vzácnej návšteve zahraničných detí a ich učiteľov.