VÝCHODNÁ. Vagón nákladného vlaku mal poškodený podvozok, v čoho dôsledku sa vykoľajil a zdemoloval dvestometrový úsek. Meškali rýchliky a osobné vlaky, železnice museli zabezpečiť pre cestujúcich náhradnú autobusovú dopravu.
Nehoda sa stala vo Východnej o ôsmej ráno, vykoľajený vagón musel späť na trať prekladať špeciálny žeriav. Železniciam trvalo viac ako osem hodín, kým trať uvoľnili a aspoň na jednej koľaji obnovili dopravu. Prednosť majú vlaky intercity a rýchliky pred osobnými vlakmi, ktoré zas budú púšťať pred nákladnou dopravou.
Nehodu asi spôsobilo prehriate ložisko
Spoločnosť Cargo, ktorej patril vykoľajený vlak, vyšetruje presné príčiny nehody.
Vozeň, ktorému sa poškodil podvozok, mal revíznu prehliadku, ktorá platí do roku 2018.
„Pravdepodobnou príčinou vzniku nehodovej udalosti bola porucha ložiska, pričom chybu na ložisku nie je možné zistiť pri bežnej prehliadke a jeho prehriatie neindikovali ani meracie zariadenia, ktoré sú inštalované na železničnej infraštruktúre,“ vysvetlila Monika Schmidtová, riaditeľka odboru komunikácie spoločnosti Cargo.
Vlaky budú meškať aspoň týždeň
Vagón zničil koľaje, rozdrvil betónové podvaly a tri výhybky. Hoci železnice ešte v deň nehody trať sprejazdnili, cestujúci by sa mali pripraviť na meškanie vlakov.
„Oprava trate, výhybiek a zabezpečovacieho zariadenia potrvá najmenej týždeň. Dovtedy bude doprava v danom úseku zabezpečená obojsmerne po jednej traťovej koľaji s predpokladaným miernym meškaním vlakov od desať do pätnásť minút,“ povedala Martina Pavlíková, hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky.
Priemerný vek vlakových súprav je vysoký
Podobný prípad riešili železnice naposledy pred rokom, keď sa v Košiciach vykoľajil nákladný vlak smerujúci do Markušoviec.
Minulotýždňová nehoda nákladného vlaku rozvírila diskusie o zastaranosti vozového parku na slovenských železniciach.
Cargo priznáva, že priemerný vek vlakových súprav je tak, ako u národných dopravcov v okolitých krajinách, vyšší. „Podstatná časť investičných prostriedkov našej spoločnosti sa každoročne používa práve na jeho rekonštrukciu, úpravy či obnovu. Všetky používané mobilné prostriedky však spĺňajú prísnu legislatívu nielen našej krajiny, ale aj európsku legislatívu, keďže sa naše vozne v rámci prevádzky pohybujú po takmer celej Európe,“ konštatovala Schmidtová.