RUŽOMBEROK. V Hrboltovej spustili papierne, ktorým patrí čistiareň odpadových vôd (ČOV), prevádzkový pokus s novým typom baktérií. Ak budú úspešní, zápach z procesu čistenia by mal byť podstatne nižší.
Ružomberská čistiareň je prvým miestom na Slovensku, kde testujú tento typ baktérii. Úspešne ich používajú napríklad v maďarských mestách Miskolcz a Tokaj. „Nasádzame tam špecifické baktérie pôvodom z Indie a Ameriky, ktoré dokážu pracovať aj v objektívne horších vonkajších podmienkach tak, aby bolo zápach z ČOV cítiť v širšom okolí oveľa menej,“ povedal zástupca dodávateľskej spoločnosti Gábor Inczédi.
Baktérie rozkladajú kal na oxid uhičitý a vodu
„Pokus spočíva v dávkovaní mikrobiologických prostriedkov, ktoré podporujú rýchlejší metabolizmus baktérií, rozkladajú kal na oxid uhličitý a vodu a aktívne sa tak znižuje zápach z procesu čistenia vôd. Tie pochádzajú z priemyselnej výroby, ale aj mesta Ružomberok a obcí z regiónu dolného Liptova,“ vysvetlil Ľubomír Čech, hovorca spoločnosti Mondi.
V čistiarni končia odpadové vody z mesta Ružomberok a okolitých obcí, no aj z výroby papiera. Ročne vyprodukuje až 28-tisíc ton biokalu. Napriek tomu, že spoločnosť Mondi SCP v priebehu posledných piatich rokov investovala do čistiarne viac ako päť miliónov eur, ľudia sa stále sťažujú na šíriaci sa zápach. Nová technológia by mohla priniesť výrazné zlepšenie.
Výsledky spozorujú do niekoľkých mesiacov
Používanie novej technológie vyjde papierne ročne na 108-tisíc eur. To, či baktérie skutočne pomôžu pri znižovaní zápachu z čistiarne odpadových vôd, budú papierne aj ľudia bývajúci v jej blízkosti vedieť po niekoľkých mesiacoch.
„Neustále rokujeme s ďalšími spoločnosťami, chodíme na referenčné návštevy po iných čistiarňach odpadových vôd, stretávame sa s dodávateľmi inovatívnych technológií. Okamžite, ako sa niečo zdá byť rozumnou voľbou, ktorá by mohla priniesť výsledky, testujeme možnú aplikáciu v Ružomberku,“ povedal Ján Fris, riaditeľ energetiky, regenerácie a obslužných činností.
„Naozaj sa veľmi teším, že sa realizujú ďalšie kroky v znižovaní zápachu. Môj prvý subjektívny pocit v porovnaní s tými spred necelého polroka, keď sme tu boli naposledy na exkurzii aj s ďalšími obyvateľmi, je lepší. Bola by som veľmi rada, aby toto bolo riešenie, ktoré zaberie a pomôže nám výrazne vylepšiť životné prostredie,“ povedala Anna Šanobová, poslankyňa za mestskú časť Hrboltová.
Meranie by mali doplniť o ďalšie látky
Na posledom rokovaní ružomberského mestského zastupiteľstva vystúpili obyvatelia Hrboltovej so sťažnosťou na zhoršujúci sa zápach z čistiarne.
Žiadali, spolu s Annou Šanobovou, zriadenie nezávislej monitorovacej stanice v mestskej časti, zverejňovanie výsledkov meraní, kontrolu zo strany Inšpekcie životného prostredia a zavedenie zelenej linky v réžii mesta.
„Spoločnosť monitoruje len redukovanú síru, no mala by sledovať aj iné zapáchajúce látky, ako sú napríklad amoniak či iné organické zlúčeniny, aldehydy a ketóny,“ povedal Adam Bžoch z Hrboltovej, ktorý tiež upozornil na zhoršujúcu sa situáciu v blízkosti čistiarne.
Stálu monitorovaciu stanicu neplánujú
Spoločnosť meria zápach piatimi monitorovacími stanicami, jedna z nich, mobilná, je na Potočnej ulici v Hrboltovej. Nedávno ju však previezli do areálu čistiarne.
Poslanci zaviazali primátora povinnosťou rokovať so zástupcami spoločnosti o pretrvávajúcom zápachu. Súčasťou rokovania malo byť aj vybudovanie stálej monitorovacej stanice na meranie sírnych zlúčenín a organických látok, ktorých výsledky budú zverejňovať v reálnom čase.
„V nadchádzajúcom období nebudeme realizovať stacionárnu monitorovaciu stanicu na imisie sírnych látok a organických zlúčenín v Hrboltovej. Z tohto dôvodu nebude možné zverejňovať namerané hodnoty,“ reagovala v liste spoločnosť Mondi.