LIPTOV. Škôlky sú naplno obsadené, no ak dieťa neprijmú, rodičia nemusia zúfať, situácia sa zvykne utriasť ešte v septembri.
Ministerstvo financií nedávno zhodnotilo stav materských škôl a výsledkom analýzy bolo zistenie, že najväčší problém s kapacitou má Bratislava, tesne za ňou je prekvapivo Ružomberok.
Každé desiate dieťa neprijali
V Ružomberku je v súčasnosti desať materských škôl, ktorých zriaďovateľom je mesto. V súčasnom školskom roku do nich chodí 790 detí.
Okrem mestských škôlok majú rodičia možnosť umiestniť dieťa aj do cirkevnej materskej školy, ktorá má kapacitu 50 miest.
Vlani nevyhoveli školy 59 žiadostiam o prijatie po marcovom zápise. Tento rok museli zamietnuť už 79 detí, teda každé desiate dieťa materské školy odmietli.
„Medzi zamietnutými žiadosťami sú predovšetkým žiadosti o zaradenie dieťaťa do 3 rokov veku,“ vysvetlila Michaela Milá, hovorkyňa mesta Ružomberok. Pracujúci rodičia môžu do predškolského zariadenia umiestniť len dieťa vo veku od troch do šiestich rokov.
Deti do škôlok umiestnia dodatočne
Napriek tomu ale situácia v Ružomberku nie je taká kritická, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ostatné deti vo vhodnom veku totiž rozmiestnia dodatočne. Pri zápise prijímajú školy na kapacitu tried, ktorú predpisuje zákon.
Mesto má ale kompetenciu stanoviť vyšší počet detí v triedach a do septembra, keď deti nastupujú, zapíše preto ďalšie. „Takto fakticky uspokojíme všetkých žiadateľov,“ spresnila Milá.
Začnú fungovať dve súkromné škôlky
K uvoľňovaniu miest dochádza aj priebežne a počet voľných miest sa do začiatku školského roka teda utrasie.
„Počas zápisov je logicky vyšší záujem ako ponuka voľných miest. Veľa matiek totiž predpokladá, že nastúpi do práce, čo sa nie vždy podarí. Preto si väčšina z nich ponechá dieťa v septembri doma, a teda miesto neobsadí. Vtedy môžeme prijať ďalšie dieťa,“ konštatovala Ružomberská hovorkyňa.
K upokojeniu situácie v Ružomberku by mali prispieť aj dve nové súkromné škôlky, ktoré oficiálne zaradia do siete škôl od 1.septembra nasledujúceho roku.
Uprednostňujú deti s trvalým pobytom v meste
Liptovskomikulášske škôlky sú, tak ako v susednom Ružomberku, úplne plné. V desiatich mestských materských školách je dnes bezmála 900 detí. Pokiaľ škôlka v zriaďovateľskej pôsobnosti liptovskomikulášskej radnice nemôže dieťa prijať, rodičia sa môžu obrátiť aj na jednu súkromnú škôlku.
Najčastejšími dôvodmi, prečo mestské škôlky nevyhovejú žiadosti o prijatie dieťaťa, sú nižší vek ako tri roky, matka je na materskej dovolenke, alebo má trvalý pobyt mimo mesta.
„Naopak, uprednostňované sú deti, ktoré majú napríklad trvalý pobyt na území Liptovského Mikuláša, sú rok pred nástupom na povinnú školskú dochádzku, či deti, ktorých súrodenec už navštevuje materskú školu,“ vysvetlil Juraj Chrapčiak, vedúci oddelenia vzdelávania, mládeže, športu a kultúry na mestskom úrade v Ružomberku.
Liptovskomikulášski rodičia platia viac
Rodičia, pokiaľ nemajú zhovievavých starých rodičov, ktorí by sa o dieťa postarali, preferujú mestské či obecné škôlky aj pre nižšie poplatky v porovnaní so súkromnými zariadeniami.
V Liptovskom Mikuláši zaplatia za dieťa mesačný poplatok 12 eur, k tomu 1,19 eura za stravu na deň. Mesačne teda vyjde rodiča dieťa v škôlke na takmer 36 eur.
Ružomberskí rodičia platia mesačný poplatok vo výške 10 eur, denná strava pre dieťa vychádza na 1,12 eur. Celkom zaplatia 32 eur mesačne. S rovnakými poplatkami ako v Ružomberku sa stretávajú aj rodičia detí z hrádockých škôl.