RUŽOMBEROK. K skupine poslancov, ktorí pravidelne broja proti dominantnému postaveniu papierenskej spoločnosti Mondi SCP vo výrobe tepla pre mesto, sa tohto roku pripojil aj jeden Ružomberčan s otvoreným listom adresovaným primátorovi.
V úvode sa sťažuje na vysokú cenu za dodávané teplo a neplnenie sľubov pri jej znižovaní. Pravda je však trochu iná. Ružomberok má nižšiu cenu za dodané teplo ako napríklad Liptovský Hrádok či Martin.
„Navyše, pre tento rok sme sa zmluvne zaviazali, že cena za gigajoule dodaného tepla pre odberateľov nepresiahne sumu 23,60 eur bez dane z pridanej hodnoty, čo je oproti roku 2011 zníženie o 1,45 eur,“ uviedol na pravú mieru aj v otvorenom liste deformované informácie Vladimír Lajčiak, riaditeľ spoločnosti Centrálne zásobovanie teplom, ktorá v Ružomberku zásobuje teplom a teplou úžitkovou vodou približne 20-tisíc obyvateľov bývajúcich v 7 200 bytoch.
Variabilná a fixná zložka ceny
Pre byty, ale aj nebytové priestory, 99 percent tepla vyrába Mondi SCP. Spoločnosti Centrálne zásobovanie teplom ho predáva za cenu, ktorá sa skladá z variabilnej a fixnej zložky. A tu sa dostávame k ďalšej kritike v otvorenom liste: „Prečo je fixná zložka ceny tepla viac ako dvojnásobne vyššia ako majú všetci dodávatelia tepla z okolia či dokonca z Bratislavy?“
Aj toto tvrdenie je len čiastočne pravdivé, pretože napríklad Martin či Dolný Kubín majú cenu fixnej zložky ceny tepla len o málo nižšiu ako Ružomberok. Pravdou však je, že ružomberská fixná zložka ceny tepla je najvyššia – 15,74 eur za gigajoule.
Ovplyvniteľné náklady znížili
Zvýšenie ceny fixnej zložky je v rozhodujúcej miere ovplyvnené poklesom regulačného príkonu až o 20 percent aj vďaka intenzívnemu zatepľovaniu bytov, ktorý bol pre rok 2011 vypočítaný zo spotreby rokov 2005 – 2007.
Ovplyvniteľné náklady výrobca i dodávateľ tepla v minulých rokoch výrazne znížili. To je objektívne dokázateľné.
„Navyše tým, že sme stanovili maximálnu cenu na gigajoule, sme vylúčili negatívny vplyv regulačného príkonu na výšku ceny fixnej zložky. Spolu s racionalizačnými opatreniami v rokoch 2010 - 2012 sme zabezpečili znižovanie nákladov na vykurovanie pre všetkých odberateľov. Ďalšie znižovania ceny tepla či nákladov na vykurovanie je možné dosiahnuť rokovaniami s hlavným dodávateľom tepla o možnosti poskytnutia zľavy, prípadne výstavbou nového zdroja tepla,“ informoval V. Lajčiak.