LIPTOVSKÝ HRÁDOK. V januári ju po neodbornej manipulácii s plynovou fľašou dvoch jej obyvateľov budovu zničil požiar.
Proti výstavbe nízkoštandardného bytového domu na mieste pôvodnej zhorenej ubytovne namieta susediaci drevospracujúci koncern.
Problém s výstavbou nastal po zmene územného rozhodnutia. Firma predložila námietky a mesto muselo urobiť protihlukovú štúdiu, tá pre nízkoštandardné bývanie vyhovovala. „Neskôr sme podali proti námietkam firmy odvolanie. V súčasnosti ho posudzuje Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave a čakáme na stanovisko. Ak bude kladné, pokračujeme podľa stavebného zákona ďalej. Máme platné územné rozhodnutie a pre desať samostatných bytových jednotiek potrebujeme ešte stavebné povolenie,“ vysvetlil primátor Branislav Tréger.
Potrebujú ich naučiť zodpovednosti
Keby neboli námietky proti všetkým postupom mesta v rámci stavebného konania, dnes by už vraj byty určite stáli. „Samozrejme, stavebný úrad sa musí námietkami zaoberať, postúpiť ich oprávneným orgánom v zákonom stanovenej lehote rozhodnúť. To spustenie výstavby brzdí, už viac ako tri mesiace. Keby sme mali konečné kladné stanovisko, pokračovali by sme ďalej, aby sme bytový dom čo najskôr postavili. Nemôžeme s výstavbou začať skôr než budeme mať v súlade s územným plánom všetky námietky podľa stavebného zákona vyriešené,“ dodal primátor.
Vedenie radnice sa pravidelne raz do mesiaca s obyvateľmi stretáva. „Všetky kroky a požiadavky z našej aj ich strany sú v zápisnici. Na začiatku sme sa dohodli na jasných podmienkach, nové byty dostanú, až keď si splnia všetky podmienky voči mestu a mestským organizáciám,“ doplnil B. Tréger.
Za posledné obdobie došlo k zmene, rodiny si dlhy od roku 2006 postupne splácajú. Niektoré ich vraj už vyrovnali. „Potrebujeme ich naučiť zodpovednosti, aby sa naučili pravidelne platiť všetky záväzky,“ konštatoval primátor.
Tri rodiny už podlžnosti uhradili
Tri rodiny ktoré si podlžnosti zaplatili od mesta, dostali provizórne zateplené unimobunky.
„Napriek tomu nie sú v jednoduchej situácii, v prípade že teploty v zime klesnú hlboko pod nulu, poskytneme im ohrievače, prípadne im ponúknem ubytovanie v azylovom dome. Ostatní, ktorí ešte dlhy nesplatili, situáciu riešili individuálne a ubytovali sa u svojich rodín,“ dodal primátor.
V bývalej sociálnej ubytovni žilo štyridsaťosem obyvateľov. Tri rodiny už podlžnosti uhradili ďalšie a tri rodiny majú splátkové kalendáre, ktoré dpdržiavajú.
„Pravidelne im sumu strhávame prostredníctvom exekučného príkazu priamo z výplaty alebo dohodnutú sumu nosia pravidelne do pokladne. Ak si obyvatelia budú aj naďalej podlžnosti splácať, sme ochotní im nové byty poskytnúť aj skôr. Podmienkou je, že zložia šesťmesačnú finančnú zábezpeku a dodatočne vyrovnajú dlh,“ vysvetlil B. Tréger.
Šesťstoeurový dlh mal aj Ján Mirga. Splácal ho asi päť mesiacov. „Uhradil som poslednú približne dvestoeurovú splátku a budem mať už pokoj. Keď mesto splní, čo sľúbilo, budem mať slušné bývanie," povedal.
Milan Mirga mal pohľadávku voči mestu približne tisícpäťsto eur. „Dlžobu som postupne zaplatil. Zarábam málo, nemohol som si dovoliť zaplatiť celú sumu naraz. Ale tiež chcem s rodinou slušne bývať,“ vysvetlil.