LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Zástupcovia Slovenska a Poľska podpísali deklaráciu o vzájomnej spolupráci v kandidatúre na zimné olympijské hry.
Hoci hlavným organizátorom bude poľský Krakov, našim severným susedom chýbajú dlhé zjazdovky a do organizácie najprestížnejšieho športového sviatku sa chcú pustiť s nami.
Do olympijských ambícií zaradili predstavitelia oboch krajín aj Liptovský Mikuláš a blízke lyžiarske stredisko v Demänovskej doline.
Olympijská dedina a štadión
Súťaže v klasických lyžiarskych disciplínach a snoubordingu by sa podľa prvých úvah mali uskutočniť v Zakopanom. Otvárací a záverečný ceremoniál by mal byť v Krakove.
Na svahoch pod Chopkom by mali vrcholoví športovci bojovať o cenné kovy v alpskom zjazdovom lyžovaní a akrobatickom lyžovaní. Biatlon by mal byť na Štrbskom plese, ktoré má potrebné bežecké trate. Slovenský olympijský výbor (SOV) však prehlásil, že trvá na tom, aby sa na slovenskej strane Tatier hrala časť hokejových turnajov v kategóriách mužov aj žien.
Zimné štadióny by mali byť v Liptovskom Mikuláši a Poprade. V Liptovskom Mikuláši by mala, podľa predstáv SOV, vyrásť aj olympijská dedina.
Bez podpory vlády kandidovať nebudú
Vďaka ponuke z Poľska má Slovensko šancu, že sa zimné olympijské hry môžu uskutočniť aj na našom území.
„Krakov ako hostiteľské mesto nám neprekáža. Je to známa značka a tromf v boji o organizáciu podujatia. To, čo naše krajiny delí, sú Tatry. Zároveň nás však spájajú a teraz ich chceme využiť,“ povedal František Chmelár, predseda SOV.
Po prípravy projektu spoločnej kandidatúry nechce ísť SOV bez podpory vlády. „Chceli by sme, aby sa vláda vyjadrila do konca roka. Na zasadnutí dvanásteho decembra bude schvaľovať novú koncepciu športu. Boli by sme radi, aby sa nej vyjadrili, či ideme do spoločnej kandidatúry,“ konštatoval Chmelár.
Obrovské investície do chýbajúcej infraštruktúry
Náklady na kandidatúru oboch krajín sú približne päť miliónov eur, prihlášku musia podať do roka.
Príprava olympijských hier vrátane vybudovania športovísk a infraštruktúry vyjde podľa predbežných odhadov na viac ako 1,5 miliárd eur, približne 600 miliónov eur by mal poskytnúť medzinárodný olympijský výbor.
Pokiaľ chcú obe krajiny hostiť vrcholových športovcov pod olympijskými kruhmi, musia investovať nemalé financie do rozvoja infraštruktúry. Tatrám chýba vzájomné prepojenie, zjednodušiť dopravu by mohol podľa predbežných plánov železničný tunel medzi Zakopaným a Štrbským Plesom.
Dokážu zabezpečiť vrcholové podujatie
Na svahoch v Jasnej by sa mali uskutočniť súťaže v alpských disciplínach a akrobatickom lyžovaní.
Spoločnosť Tatry mountain resorts, ktorá prevádzkuje lyžiarske stredisko, aktivity Poliakov víta.
Chopok sa totiž, podľa slov riaditeľky komunikácie a PR Kataríny Šarafínovej, opäť vracia na mapu svetového lyžovania.
„Ako prevádzkovateľovi lyžiarskych stredísk nám polichotil záujem poľskej strany organizovať súťaže v alpských disciplínach. Je to zároveň odrazom opodstatnenosti investícií a aktivít, ktoré v Jasnej v posledných rokoch realizujeme,“ povedala Šarafínová.
Zároveň zdôraznila, že stredisko je schopné hostiť najprestížnejšie športové podujatie sveta.
„V prípade, ak Medzinárodný olympijský výbor rozhodne v prospech spoločnej kandidatúry Poľska a Slovenska, sme pripravení zabezpečiť alpské disciplíny ako jediné stredisko spĺňajúce náročné kritériá pre organizovanie vrcholových lyžiarskych podujatí v Tatrách,“ povedala Šarafínová.
Zásadné investície čoskoro dokončia
Stredisko v Demänovskej doline sa opäť zapája do organizovania vrcholových pretekov. Vlani hostilo preteky Európskeho pohára v slalome žien. Na budúci rok tam bude Európsky pohár v super G a superkombinácii žien.
V roku 2014 si môže stredisko Jasná urobiť skúšku naostro v príprave najvyššieho športového šampionátu, pretože usporiada majstrovstvá sveta juniorov v alpských disciplínach.
„Aj vďaka získaniu majstrovstiev sveta juniorov v alpských disciplínach potvrdzujeme svoju pripravenosť na hosťovanie prestížnych športových podujatí,“ uzavrela Šarafínová.
Spoločnosť TMR dokončí už túto zimu všetky investície, ktoré zásadne zlepšia stredisko. Ide predovšetkým o prepojenie strediska modernými lanovkami. Ešte je ale predčasné hovoriť o tom, čo všetko budú musieť v Jasnej dobudovať. „V zásade by mohlo ísť o tribúny, novinárske centrum a infraštruktúru podobného charakteru.
Do októbra budúceho roka musia podať prihlášku
Na podanie prihlášky majú Poliaci a Slováci rok. Náklady na prípravu kandidatúry odhadol SOV na približne päť miliónov eur.
Definitívne rozhodnutie o tom, ktorá krajina usporiada v roku 2022 zimné olympijské hry, padne v roku 2015 na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Kuala Lumpur.
Autor: (SITA)