Historická budova lesníckej školy je dôležitou súčasťou histórie aj architektúry mesta Liptovský Hrádok. Dnes hrozí, že sa v prvej lesníckej škole na území vtedajšieho Uhorska prepadne strop.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Historickú budovu lesníckej školy, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, spravuje Stredná odborná škola drevárska v Liptovskom Hrádku.
V 80. a 90. rokoch sa v jej priestoroch učili študenti, škola v nej zriadila dielne. Pred niekoľkými rokmi ju prestali využívať, pohyb po historickej budove bol nebezpečný.
„Budova má poškodenú strechu a začalo do nej zatekať, v čoho dôsledku sa narušilo horné podlažie,“ vysvetli Marián Pozor, riaditeľ Strednej odbornej školy drevárskej.
Podlahu pod strechou musia podoprieť
Viac ako dvestoročná budova je dnes v havarijnom stave. Pamiatkari nariadili Žilinskému samosprávnemu kraju, ktorý je vlastníkom budovy, zaistiť strechu tak, aby dažďová voda nezatekala a tým nepoškodzovala krov.
„Župa musí ďalej zabezpečiť statiku krovovej konštrukcie a podstojkovať stropy nad prvým nadzemným podlažím,“ vysvetlila Zuzana Štancelová z Krajského pamiatkového úradu v Žiline.
Odborníci sa chystajú na prieskum krovu
Žilinský samosprávny kraj ako vlastník budovy dal vypracovať odborný posudok s cieľom zistiť rozsah poškodenia drevenej konštrukcie strechy.
Architekti a historici sa ale pod strechu nemôžu dostať, pretože hrozí, že sa im pod nohami prepadne zem.
Žilinský samosprávny kraj musí preto, aj na základe nariadenia pamiatkarov, podoprieť celé prvé podlažie, ktoré je pod strechou. Do stavených prác investuje 22-tisíc eur.
Na opravu nemajú peniaze
Na záchranu pamiatky dostala vlani župa dotáciu od ministerstva kultúry vo výške 4-tisíc eur.
„Budova je v značne schátralom stave, rekonštrukcia vyžaduje veľkú investíciu, oveľa väčšiu ako dotácia, ktorú sme dostali. Ani my ani naše zariadenia nemáme v súčasnosti ako budovu využiť a zároveň nemáme ani peniaze na opravu. Preto sme dotáciu z ministerstva vrátili,“ vysvetlila Hana Danová, hovorkyňa ŽSK.
Župa ale musí zabezpečiť, aby nedošlo k deštrukcii pamiatky a zároveň sa zaoberať otázkou budúcnosti budovy. „Našou snahou je chrániť túto národnú kultúrnu pamiatku, na riešenie havarijného stavu sme vyčlenili 24-tisíc eur,“ povedala Danová.
Je zrejmé, že ak by chcela župa lesnícku školu zrekonštruovať do prevádzkyschopného stavu, potrebovala by veľkú finančnú injekciu. Peniaze však chýbajú a tie, ktoré do budovy investuje, pôjdu pravdepodobne len na udržiavanie pamiatky, aby sa celkom nerozpadla.
Pamiatka má viac ako dvesto rokov
Pamiatkový objekt lesníckej školy je súčasťou klasicistického urbanistického súboru Ulice Pod lipami, ktorý sa formoval od poslednej tretiny 19. storočia ako dôsledok rozvíjajúceho sa mestečka Liptovský Hrádok.
„Výstavba samotnej školy sa začala po roku 1798, keď boli Uhorskou dvorskou komorou schválené plány na stavbu novej školskej budovy. Jej stavba bola ukončená na jeseň v roku 1800 a stala sa prvou lesníckou školou na území Uhorska,“ vysvetlila výnimočnosť budovy Štancelová.