LIPTOV. Pôvodné židovské pohrebisko v Ružomberku bolo pri Váhu, po druhej svetovej vojne ho vrátane telesných pozostatkov a náhrobných kameňov premiestnili do zadnej časti mestského cintorína.
Židovský cintorín je aj v Liptovskom Hrádku, nachádza sa v lese za mestom nad cestou do Kráľovej Lehoty. Desaťročia bol terčom útokov vandalov, ktorí rozkrádali hroby a celkom zbytočne hľadali zlato.
Zvyšky náhrobných kameňov umiestnili do lapidária
Vďaka projektu Mosty Gesharim opravili dobrovoľníci zo židovských a kresťanských mládežníckych organizácií v roku 1995 lapidárium, teda miesto, kde umiestnili zvyšky zničených náhrobných kameňov.
Ďalší cintorín zostal po liptovských Židoch v Partizánskej Ľupči. Aj keď je oplotený a zamknutý, ani tu nemajú zosnulí pokoj pred vandalmi. Naposledy ho rekonštruovali pred siedmimi rokmi.
Ľudia si skracujú cestu po židovských hroboch
Osud liptovskomikulášskeho židovského cintorína je smutný. Hoci bol priamo v centre mesta na Štúrovej ulici, zostal len v pamätiach skôr narodených. Mesto v roku 1976 rozhodlo o zrušení pohrebiska, pretože prekážalo v urbanistickom rozvoji mesta.
Po sporoch so Židovskou náboženskou obcou sa nakoniec dohodli o kúpe pozemkov zrušeného cintorína a mesto na nich v roku 1986 postavilo park. Ľudia, ktorí si tadiaľ skracujú cestu, si často ani neuvedomujú, že pod ich nohami ležia telesné pozostatky veľkej komunity liptovskomikulášskych Židov. Niekoľko pôvodných náhrobných kameňov je dodnes za plotom dvora Verejnoprospešných služieb.
Na začiatku uplynulého roka sa stretol primátor Alexander Slafkovský s členom prezídia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Jurajom Turčanom, ktorý predstavil zámer vybudovať v priestoroch bývalého židovského cintorína malý pamätník.
„Mal by pripomínať ľuďom, že park, v ktorom sa nachádzajú, bol predtým miestom slúžiacim na tieto účely.“ Bude vybudovaný na náklady Židovskej náboženskej obce, pozostávať by mal z pamätnej tabule a z časti zachovaných pôvodných náhrobkov, ktoré boli z cintorína odstránené.
Pamätník by mal realizovať mikulášsky výtvarník Jaroslav Uhel. Primátor zároveň nevylúčil symbolický finančný príspevok zo strany mesta.