LIPTOV. Štatistický úrad každých desať rokov spočítava obyvateľstvo. Vďaka tomu má prehľad nielen o jeho presnom počte, ale napríklad aj o tom, ako rýchlo starneme alebo ako sa zvyšujú naše počítačové znalosti.
Naštrbenosť klasického obrazu rodiny, ktorú tvorí zosobášený pár, sa odzrkadlila aj v Liptove. Za posledné desaťročie nielenže výrazne klesol počet ľudí žijúcich v manželskom zväzku, stúpol počet rozvodov.
Pred desiatimi rokmi boli rozvedené len štyri percentá ľudí, dnes je to v Ružomberku takmer šesť percent a v Liptovskom Mikuláši až sedem percent.
Dôchodcov pribúda viac ako detí
Zo sčítania vyplynulo, že obyvateľstvo Liptovskomikulášskeho okresu starne. Za posledných desať rokov pribudlo viac dôchodcov ako novonarodených detí. Najhoršie je na tom obec Veľké Borové, na jedno dieťa do 14 rokov pripadajú až štyria dôchodcovia.
Počet novonarodených detí klesol aj v Ružomberskom okrese, dôchodcov je za posledných desať rokov viac, no situácia so starnutím obyvateľstva nie je taká vážna ako v susednom Liptovskomikulášskom okrese.
Tretí najvzdelanejší v Žilinskom kraji
Obyvatelia okresu Liptovský Mikuláš na jednej strane rýchlejšie starnú, na druhej strane sa viac vzdelávajú. Po Martine a Žiline tu žije najviac vysokoškolsky vzdelaných ľudí, takmer 14 percent ľudí má titul. Liptovskomikulášskemu okresu patria aj ďalšie prvenstvá, až tretina obyvateľstva sa hlási k evanjelickému vierovyznaniu, čo je najviac v celom Žilinskom kraji. Najvyšší podiel evanjelikov, až 77 percent, je v Liptovskej Kokave.
Väčšina Rómov v žije v Liptovskom Mikuláši
Ďalšie naj okresu sa týka národnosti obyvateľstva. Až 90 percent ľudí má inú národnosť ako slovenskú, no v Liptove sú aj tri čisto slovenské obce: Galovany, Liptovská Anna a Bobrovček.
V okrese tu žije najviac Čechov v celom kraji, ale aj Rómov.
V celom Žilinskom kraji sa k rómskej národnosti prihlásilo takmer 1900 Rómov, len 1300 žije v okrese Liptovský Mikuláš.