LIPTOV. Na konsolidácií verejných financií sa v budúcom roku bude podieľať aj samospráva. Združenie miest a obcí Slovenska podpísalo s vládou memorandum, v ktorom sa okrem iného zaviazalo, že obce nad dvetisíc obyvateľov v porovnaní s týmto rokom znížia bežné výdavky o desať a mzdy o päť percent.
Úloha v hľadaní ďalších úsporných opatrení teda čaká aj liptovské mestá. V tejto súvislosti sme sa primátorov opýtali:
1. V akej výške mal mestský úrad celkové mzdové náklady za deväť mesiacov tohto roka a koľko pracovníkov ich čerpalo?
2. V prípade, že pristúpite k 5-percentnému zníženiu mzdových nákladov v roku 2013, zdá sa vám výhodnejšie túto úlohu splniť znížením počtu pracovníkov alebo znížením miezd?
Branislav Tréger, Liptovský Hrádok
1.: S výnimkou mzdy primátora a hlavného kontrolóra sme mali za deväť mesiacov tohto roka pri prepočítanom počte 26,6 pracovníkov mzdové náklady vo výške 198 018 eur. Osem mestských policajtov za rovnaké obdobie dostalo spolu 54 299 eur. Zamestnávame aj prepočítaných 10,4 terénnych opatrovateliek, ktoré za trištvrte roka zarobili 37 471 eur. Index rastu platov zamestnancov mestského úradu bol v posledných rokoch nasledovný: 2010/2009 – 0,9657, 2011/2010 – 0,9654.
2.: Pravdepodobne to bude kombinácia. Dnes je veľmi ťažko predvídať rýchlo meniacu sa situáciu, ale dlhovú službu v rámci rozpočtu dodržíme.
Alexander Slafkovský, Liptovský Mikuláš
1.: Za prvých deväť mesiacov tohto roka predstavovali mzdové náklady mestského úradu 632-tisíc eur. Priemerný evidenčný počet zamestnancov v danom období bol 85,66 pracovníkov. Podľa platnej organizačnej štruktúry by mal mať mestský úrad 90 zamestnancov.
Oproti schválenému plánu teda radnica šetrí na zamestnancoch už v tomto roku päť percent výdavkov, vyjadrené v peniazoch ide o sumu 50-tisíc eur. V roku 2011 predstavovala úspora na zamestnancoch až 13 percent oproti roku 2010.
2.: My predstavu predsedu vlády Roberta Fica napĺňame dávno, ba ju aj prekračujeme. Od začiatku roka 2011, ked súčasné vedenie mesta nastúpilo do funkcií, sme zastavili zadlžovanie mesta a znížili dlh na obyvateľa, prijali sme ďalšie radikálne úsporné opatrenia.
Správať sa racionálne je totiž povinnosťou každého zodpovedného primátora. Ak by mal mestský úrad v roku 2013 znížiť výdavky na mzdy o ďalších päť percent, museli by sme znížiť počet zamestnancov o ďalších päť ľudí, alebo ponechať súčasný stav a v priemere každému zo zamestnancov ubrať približne po 40 eur.
Matematicky by to prinieslo úsporu asi 42-tisíc eur, avšak vzhľadom na úsporné opatrenia zo začiatku roku 2011 si myslíme, že na úrade pracuje v súčasnosti primeraný počet zamestnancov.
Ján Pavlík, Ružomberok
1.:Za deväť mesiacov roku 2012 pri priemernom počte 92 zamestnancov boli na úrade čerpané mzdové náklady v objeme 688 007,75 eur. Hrubé mzdy a odvody za zamestnávateľa boli vo výške 237 464,10 eur.
2.: V súvislosti s podpísaným memorandom veľmi citlivo pristupujeme k odporučeniu ZMOS k päťpercentnému zníženiu mzdových nákladov. Rozhodli sme sa tieto prostriedky ušetriť znížením počtu pracovníkov, čo nám umožní zmena a optimalizácia organizačnej štruktúry mestského úradu.