LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Dlh ľudí, ktorí neplatia nájomné v mestských bytoch, sa vyšplhal na 350-tisíc eur. Mestu tieto peniaze chýbajú v rozpočte, a preto poslanci prijali návrhy opatrení, ktorými chcú neplatičov naučiť zodpovednosti.
Mesto vlastní byty aj v Hlbokom a hoci verejnosť považuje túto časť mesta z hľadiska vytvárania dlhov za najproblémovejšiu, nie je to tak. Nedoplatky tu predstavujú sotva pätinu z celkovej chýbajúcej sumy.
Neplatia aj rodiny, ktoré majú vyššie príjmy
Oveľa väčšie dlhy vznikli, paradoxne, v iných častiach mesta. Radnica chce preto vyriešiť problém s neplatičmi na celom území mesta.
„Sociálne slabí či neprispôsobiví obyvatelia dlhujú mestu na nájomnom 120-tisíc eur. Teda 220-tisíc eur nezaplatili rodiny, ktoré by mali byť bezproblémové,“ povedal Alexander Slafkovský, primátor Liptovského Mikuláša.
Tých, ktorí platia, zvýhodnia
Za najúčinnejšiu zbraň v boji proti neplatičom považuje primátor zvýšenie právneho tlaku na neplatičov zo strany bytového podniku. „Vznikne reálna hrozba, že tých, ktorí neplatia, presťahujeme do menšieho bytu s oveľa nižším štandardom. Tento krok by mal byť pre nich odstrašujúci,“ ozrejmil primátor.
Mesto chce zároveň zvýhodniť tých, ktorí nájomné platia načas a zodpovedne. Ľudia by si tak mali uvedomiť, že ak len platia, majú nárok na údržbu a bežnú opravu bytu.
Neplatičov bude navštevovať kurátor
Novinkou by mala byť aj práca kurátora, teda samostatného pracovníka mestského úradu, ktorý sa bude venovať iba neplatičom a vymáhaniu nedoplatkov.
„Kurátor je človek, ktorý bude mať na starosti fyzický kontakt s neplatičmi. Vysvetlí im, čo všetko im hrozí a aké kroky treba urobiť, napríklad dohodnúť sa na splátkovom kalendári, jednorázovej úhrade splátok či ich odklade,“ vysvetlil Slafkovský.
Nemôžu siahnuť na príspevky na bývanie
Poslanci mestského zastupiteľstva schválili aj ďalší rad opatrení, ktoré by mali prispieť k znižovaniu dlhov na nájomnom v mestských bytoch.
Chcú napríklad uverejňovať mená neplatičov na tabuli hanby, ponúknuť im možnosť odpracovať si dlh formou aktivačných prác.
Účinným krokom, ktorý by nielen liptovskomikulášska radnica uvítala, je možnosť siahnuť na sociálny príspevok na bývanie. Ten by úrad práce neposielal do rúk ľuďom, ale priamo na účet mesta. V súčasnosti ale nie je možné oddeliť príspevok na bývanie od sociálnej dávky.