Schátrané partizánske bunkre v Krčahove postupne rekonštruujú

V nenápadnej dolinke Krčahovo v Demänovskej doline počas Slovenského národného povstania pôsobili partizáni. Dodnes sa tam zachovali pôvodné zemľanky – bunkre. Dva z nich nedávno opravili a pripravujú aj rekonštrukciu ďalších.

Opravené bunkre budú mementom pre súčasnú generáciu.Opravené bunkre budú mementom pre súčasnú generáciu. (Zdroj: MAREK JURIŠ)

DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Počas povstania bunkre postavila skupina Kosatec pod vedením kapitána Kučeru. V roku 1988, za podpory odboru kultúry ONV v Liptovskom Mikuláši, sa skupina nadšencov zo Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Liptovskom Mikuláši rozhodla pôvodné partizánske zemľanky opraviť.

Čiastočnej rekonštrukcie sa s podporou ministerstva obrany bunkre, prístupové chod-níky k nim a smerové tabule dočkali aj v roku 2006. Za viac ako dvadsať rokov od rozsiahlej opravy bunkre veľmi schátrali.

SkryťVypnúť reklamu

„Počas prechádzky ich navštívil riaditeľ liptovského mliekarenského koncernu Miroslav Maňásek. Keď videl, v akom žalostnom stave sa nachádzajú, pomohol nám zabezpečiť prostriedky na rekonštrukciu,“ vysvetlil koordinátor projektu Ján Machovič.

Pomáhali aj horskí záchranári

Projektovú dokumentáciu pre Oblastný výbor (OblV) SZPB bezplatne vypracoval architekt Pavol Bobák. Potom urobili predbežný rozpočet a hľadali zručných remeselníkov, ktorí urobia odborné rekonštrukčné práce.

„Drevo nám venovalo urbárske spoločenstvo z Iľanova. V blízkosti bunkrov označili stromy, ktoré sme mohli spíliť a použiť na stavbu. Zbavili nás tak komplikovaného problému s dopravou v náročnom teréne. Guľatinu pre napílenie dosák, potrebných na strechy zemľaniek, venovali pozemkové spoločenstvá z Vrbice a Ploštína,“ dodal J. Machovič.

SkryťVypnúť reklamu

Zo šiestich bunkrov sa postupom času dva úplne rozpadli. Keď sa začiatkom leta dobrovoľníci pustili do obnovy, začali práve od najviac poškodených stavieb. S úpravou terénu a likvidáciou pôvodných dvoch bunkrov im pomohli záchranári z Horskej záchrannej služby v Jasnej.

VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE TU:

„Partiu zabezpečil náčelník Michal Matoš. S dopravou materiálu a s pomocnými prácami nám pomohol aj Obecný úrad v Demänovskej Doline. Keď boli terénne práce hotové, mohli sme sa pustiť do výstavby nových bunkrov podľa pôvodných plánov. Úprava terénu, výstavba, odpracované brigádnické hodiny plus ostatné náklady vyšli na približne tritisíc eur. Do konca leta sa nám podarilo úspešne obnoviť dva bunkre, upraviť okolie a chodníky okolo zemľaniek,“ dodal koordinátor projektu.

SkryťVypnúť reklamu

V okolí pre lepšiu orientáciu osadili aj informačné a orientačné tabule so sprievodným textom. Mikulášskemu SZPB ich venoval majiteľ reklamnej firmy Vladimír Rengevič.

V druhej etape obnovia ďalšie tri

V rekonštrukcii chcú pokračovať aj v druhej etape. Plánujú ešte obnoviť ďalšie tri bunkre. „Všetko závisí od financií. Verím, že sa nám ich v priebehu tohto a budúceho roku podarí zabezpečiť, aby sme projekt obnovy partizánskych bunkrov v Krčahove dotiahli do konca,“ doplnil J. Machovič.

Jedným z posledných žijúcich pamätníkov, ktorý si na najväčšiu slávu bunkrov v Krčahove pamätá, je predseda OblV SZPB v Liptovskom Mikuláši Pavol Chrapčiak.

Protifašistický odboj zažil na vlastnej koži. Liptovský vojnový veterán zaspomínal, že keď povstalecké územie na Slovensku Nemci zo všetkých strán obkľúčili, po dvoch mesiacoch povstalecká armáda ustúpila.

„Otvorené boje s nemeckými jednotkami už nemali význam. Generál Rudolf Viest preto vydal 27. októbra 1944 rozkaz na ústup z Banskej Bystrice na Donovaly. Onedlho rozpustil povstaleckú armádu a súhlasil s jej prechodom na partizánsky spôsob boja,“ vysvetlil P. Chrapčiak.

Obsadením Banskej Bystrice nemeckými jednotkami sa v podstate skončil odpor povstaleckej armády ako organizovaného celku. Keď sa súvislá obrana zrútila, vedenie rozhodlo o ústupe povstalcov do hôr. V odpore mali pokračovať partizánskym spôsobom boja.

„Veliteľ 1. československej armády na Slovensku bol plukovník Ján Golian. On určil za veliteľa druhej taktickej skupiny plukovníka Michala Širicu, ktorý poveril kapitána Martina Kučeru brániť úsek severnej strany Nízkych Tatier od Veľkého Boku cez Demänovskú dolinu až po Váh.

S povstaleckými vojakmi strážil obranný úsek Červený kút - Čertovica. Jeho úlohou bolo zabrániť, aby sa Nemci cez masív Nízkych Tatier dostali do Banskej Bystrice. Po ústupe si 28. októbra 1944 dal kapitán vojakov nastúpiť. Vyzvali ich, aby tí, ktorí chcú prejsť na partizánsky spôsob boja, vystúpili napravo, a ktorí v boji končia, nech vystúpia naľavo,“ dodal vojnový veterán.

Bunkre budú mementom doby

Na partizánsky spôsob boja prešlo približne dvesto mužov. Potom cez Čertovicu a po hrebeni Nízkych Tatier smerom na Ďumbier prešli do Demänovskej doliny.

„Potrebovali sa niekde usadiť, niektorí sa preto ubytovali v provizórnych salašoch či kolibách, ale mohli tam zostať len krátko. Prvé táborisko si neskôr vybudovali pod Krakovou hoľou. Asi v polovici decembra 1944 spolu so skupinou Chruščov pod velením kapitána Lošakova vytvorili brigádu Stalin. Sídlom veliteľského štábu v Liptove sa až do 15. januára 1945 stalo Krčahovo. Brigáda sa potom zúčastňovala deštrukčných akcií proti fašistickým vojskám a pri oslobodzovaní horného Liptova,“ dodal P. Chrapčiak.

Zrekonštruované bunkre majú slúžiť nielen domácim, ale aj zahraničným návštevníkom. P. Chrapčiak povedal, že majú byť mementom, aby sa na vojnové udalosti z rokov 1940 – 1945 nezabúdalo, aby sa dostali do povedomia mladých ľudí a oslovili aj podnikateľov regiónu Liptova, ktorí svojím sponzorstvom partizánske bunkre v Krčahove pomôžu zachovať.

„Tí, ktorí bojovali za našu slobodu, si to určite zaslúžia. Pred šiestimi rokmi sme preto rozhodli obnoviť aj tradíciu turistických pochodov na miesta spojené s vojnovými udalosťami v regióne. Pravidelne ich organizujeme k výročiu Slovenského národného povstania 29. augusta k Švermovmu pamätníku na Ostredku a následne turistickým pochodom z Lúčok k partizánskym bunkrom v Krčahove,“ uzavrel P. Chrapčiak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 456
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 239
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 107
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 838
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 162
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 926
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 144
  1. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  3. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  4. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  7. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  8. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 058
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 615
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 872
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
  1. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  3. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  4. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  7. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  8. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 058
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 615
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 872
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu