Protónové centrum v Ružomberku čaká na dobudovanie

Protónové terapeutické centrum pri Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku malo už rok liečiť onkologických pacientov pomocou protónových lúčov.

V ružomberskej vojenskej nemocnici mali v protónovom terapeutickom centre už rok liečiť onkologických pacientov.V ružomberskej vojenskej nemocnici mali v protónovom terapeutickom centre už rok liečiť onkologických pacientov. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ JÁN KROŠLÁK)

RUŽOMBEROK. Protónové terapeutické centrum pri Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) v Ružomberku malo už rok liečiť onkologických pacientov pomocou protónových lúčov, ktoré sú šetrnejšie ako fotónové. Centrum, ktoré je rusko-slovenským projektom, je síce postavené a protónový urýchľovač funkčný, no dodnes protónovú terapiu neposkytuje. Slovenská strana postavila budovu, Rusko dodalo protónový synchrotrón, projekt však stále viazne na medicínskej časti (vertikálne CT so softvérom a robotické rameno s kreslom, pozn. SITA), bez ktorej liečba nie je možná.

SkryťVypnúť reklamu

Tú rovnako tak mali poskytnúť Rusi, čo sa dodnes nestalo. Podľa informácií agentúry SITA dôvodom by mali byť technické problémy, keďže ide o originálne riešenie a pravdepodobne i finančné problémy. Projekt má brzdiť aj fakt, že nebol založený spoločný rusko-slovenský podnik, ktorý by získal finančné prostriedky potrebné na dobudovanie centra.

Preverujú a študujú zmluvné vzťahy

Podľa hovorcu ÚVN Valéra Ferka nové vedenie nemocnice (nastúpilo koncom augusta tohto roka, pozn. SITA) celú situáciu s protónovým centrom v súčasnosti kompletne analyzuje. „Preverujeme všetky predchádzajúce zmluvné vzťahy a podrobne ich študujeme. Viac informácii preto nateraz v tejto veci nie je možné poskytnúť,“ informoval Ferko.

Slovensko malo byť vďaka protónovému centru v Ružomberku prvé v strednej Európe, ktoré by pre svojich občanov, ako aj občanov okolitých štátov poskytovalo protónovú terapiu, a to vďaka najmodernejšiemu a najúčinnejšiemu protónovému lúču. Ročne sa v ňom malo liečiť približne 500 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Základný kameň centra bol položený v roku 2008.O dva roky na to bola spustená skúšobná prevádzka protónového synchotrónu na vedecké pokusy a výskum s tým, že prvý pacient by sa mal na tomto zariadení liečiť koncom roka 2011. Nateraz je otázne, kedy sa tak stane. Podľa informácii SITA je však predpoklad, že v tejto oblasti dôjde k posunu.

V Prahe už protónové centrum otvorili, začnú s terapiou

Medzičasom protónové centrum s prívlastkom najmodernejšie v strednej Európe otvorili v hlavnom meste Českej republiky. S výstavbou v Prahe začali o čosi neskôr ako Slovensko, no protónovú terapiu by tam mali začať už v nasledujúcich týždňoch.

V súčasnosti v Prahe pôsobí i bývalý vedúci lekár ružomberského Protónového terapeutického komplexu Peter Vaněk, ako aj ďalší slovenský lekár, radiačný onkológ Branislav Sepeši. „Kým tento rok stihneme odliečiť okolo 15 - 20 pacientov, v nasledujúcom by to už malo byť okolo 1500 a v plnej prevádzke až 2500 nových pacientov ročne,“ informoval Sepeši na margo protónového centra v Prahe. Približne 80 percent pacientov by mali tvoriť domáci, zvyšok zahraniční.

SkryťVypnúť reklamu

„Rokuje sa aj so zdravotníckymi subjektmi na Slovensku, ale mám trochu obavy, že sa poisťovne k tomu postavia možno konzervatívne,“ poznamenal Sepeši.

Liečba protónom je finančne náročnejšia, avšak z dlhodobého hľadiska by mala ušetriť značné náklady na riešenie neskorších komplikácií. „Rozdiel v cene medzi fotónovou a protónovou liečbou detského meduloblastómu je v dlhodobom horizonte okolo 24-tisíc eur v prospech protónov,“ uviedol Sepeši príklad.

Zdravotné poisťovne zatiaľ nikto neoslovil

Slovenské zdravotné poisťovne dosiaľ na rokovania o spolupráci s českým centrom nikto neoslovil. „Zatiaľ nemáme vedomosť o takomto centre a ani nás nikto neoslovil na rokovania,“ informovala PR špecialistka zdravotnej poisťovne Dôvera Monika Šimunová. Pre spoluprácu nikto nekontaktoval ani Union zdravotnú poisťovňu a Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP).

„Z medicínskeho hľadiska ide o pomerne novú ožarovaciu metódu liečby, extrémne nákladnú a bez doteraz jednoznačne potvrdených terapeutických benefitov pre pacienta,“ povedala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová. Podľa vyjadrenia hovorkyne VšZP Dany Gašparíkovej majú v súčasnosti dostatočne zabezpečenú medicínsky porovnateľnú liečbu v špecializovaných onkologických ústavoch na Slovensku. „VšZP schvaľuje plánovanú liečbu v zahraničí za presne stanovených podmienok,“ dodala Gašparíková.

Výhodou liečby je šetrnosť voči pacientovi

Výhodou liečby protónovým lúčom je jeho šetrnosť. Na rozdiel od toho fotónového pôsobí len na samotný nádor, v malej miere na okolie pred ním a v nulovej miere na oblasť za nádorom, čím chráni okolité zdravé tkanivá. Má menej nežiaducich účinkov, pacientovi možno dať vyššiu dávku na jedno ožiarenie a skrátiť tak celkový čas liečby. Sepeši však upozorňuje, že aj keď neexistuje nádor, ktorý by sa nedal liečiť protónmi, faktom je, že u mnohých nádorov to nie je potrebné.

Protónové centrum je slovensko-ruský projekt, v rámci ktorého mala ruská strana dodať pre Slovensko protónový urýchľovač vrátane medicínskej časti v hodnote 15 až 20 miliónov eur. Slovenská strana mala celé zaradenie verifikovať na normy Európskej únie. Medicínska časť, na ktorej skompletizovanie a dodanie sa v súčasnosti čaká, má byť pritom vo svete unikátom, a to malými rozmermi i metódou liečby. Má šetriť energie, personál, priestor i čas.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 040
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 206
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 942
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 157
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 163
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 933
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu