RUŽOMBEROK. V súčasných oklieštených priestoroch nemôžu zriadiť kvalitný kamerový systém, ktorý môže výrazne zvýšiť bezpečnosť. Radnica si problém mestskej polície už niekoľko rokov posúva ako horúci zemiak. Sídlo mestskej polície je v súčasnosti na prízemí budovy mestského úradu.
V priestoroch, ktoré majú policajti k dispozícií, nemôžu vybudovať moderný centrálny pult kamerovej siete. V iných mestách sa osvedčila ako silný prostriedok v boji s kriminalitou a výrazne uľahčila prácu nielen mestskej ale aj štátnej polície pri odhaľovaní a dokazovaní zločinu.
„Ak chceme rozvíjať mestskú políciu, musí sa presťahovať. Súčasné priestory nie sú vhodné pre našu prácu, nemôžeme budovať kamerový systém ani chránenú dielňu,“ upozornil Ivan Stromko, náčelník Mestskej polície v Ružomberku.
Polícia musí kráčať s modernou dobou
Cieľom mestskej polície je v nasledujúcom období vybudovať technicky vyspelú, v súčasnej dobe vyhovujúcu mestskú políciu, ktorá by spĺňala optimálne požiadavky výkonu služby.
Mestská polícia preto predložila poslancom návrh, ktorý mal vyriešiť pálčivý problém. Poslanecký zbor mal rozhodnúť, či mesto kúpi budovu bývalého kamenárstva na Námestí Andreja Hlinku, do ktorej sa môže polícia presťahovať takmer ihneď, opraví zdevastovanú budovu na Ulici A. Bernoláka, alebo postaví úplne novú budovu.
Najprv chcú zistiť, koľko by stála rekonštrukcia
Do úvahy prichádza budova na Námestí Andreja Hlinku, ktorej hodnota je podľa znaleckého posudku 600-tsiíc eur.
Majiteľ prejavil záujem ju predať mestu za 500-tisíc, no mestská rada žiadala nižšiu cenu. 440-tisíc eur by chcela radnica splácať v desiatich splátkach. Na tento návrh ale majiteľ budovy nepristúpil.
Poslanci napokon rozhodli, že mesto vypíše verejnú súťaž na rekonštrukciu budovy na Ulici A. Bernoláka, ktorá je síce vo vlastníctve mesta a existuje potrebná projektová dokumentácia a stavebné povolenie, ale stavba je v značne dezolátnom stave. Podľa posledných odhadov by rekonštrukcia vyšla na 600-tisíc eur, no verejnou súťažou by sa mohla cena ešte výrazne znížiť.
Konečné rozhodnutie o tom, kam a či vôbec sa mestská polícia presťahuje, by malo padnúť na začiatku budúceho roka podľa výsledkov verejnej súťaže. Mesto sa potom rozhodne pre lacnejšiu možnosť.
Na bezpečnosť dohliadajú len tri kamery
Hoci centrum dolného Liptova má kamerový systém, o plnohodnotnom systéme, ktorý účinne pomáha chrániť zdravie a majetok ľudí, nemožno hovoriť.
Na bezpečnosť takmer tridsaťtisícového Ružomberka dohliadajú len tri kamery. Prenos signálu je analógový, teda cez vonkajšie metalické káble. Sú zastarané a v tme, daždi či hmle takmer zbytočné, pretože nedokážu zabezpečiť kvalitný obraz.
Mestská polícia získala nedávno grant z ministerstva vnútra. Kúpila za ne tri nové kamery, ktoré nahradia súčasné. Obraz budú prenášať optickou sieťou. „Všetky kamery, ktoré by sme chceli v budúcnosti nainštalovať, budú na miestach s optickou sieťou,“ vysvetlil Stromko.
Návštevníci polície chodia okolo monitorov
Mesto v súčasnosti nemôže inštalovať viac kamier, pretože chýbajú priestory na umiestnenie monitorov s prenášaným obrazom. Polícia síce chce v meste osadiť viac kamier, ale nemá kde sledovať to, čo sa pod nimi deje.
„Chceme vybudovať chránenú dielňu a zamestnať telesne postihnutého pracovníka, ktorého úlohou je sledovať desať až pätnásť monitorov. To, čo sa na obrazovkách deje, by nemalo byť prístupné očiam verejnosti,“ doplnil Stromko. Okolo súčasného provizórneho pracoviska chodia dnes návštevníci mestskej polície.
Okrem moderného kamerového systému by chcela polícia podľa vzoru iných miest poskytnúť verejnosti službu elektronického strážcu.
Polícia by mohla vďaka tomu dohliadať na starších, osamelo žijúcich alebo inak znevýhodnených ľudí vďaka ich pripojeniu na komunikačný a lokalizačný systém pomocou malého elektronického prístroja.