LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Modernú riadiacu technológiu zrekonštruovanej kotolne sa vedenie Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku rozhodlo využiť aj ako netradičnú praktickú učebnú pomôcku.
„Roky sme sa borili so staručkou kotolňou. V spolupráci so zriaďovateľským Žilinským samosprávnym krajom sa nám podarilo doslova premeniť trabant na mercedes. Teraz máme kotolňu vybavenú najnovšou technológiou a bola by škoda nevyužiť ju aj vo vyučovacom procese," povedal Milan Daniš, riaditeľ jednej z najtradičnejších slovenských bášt vzdelávania elektrotechnikov.
Súčasná mládež podľa neho potrebuje dostať do rúk reálne veci, lebo virtuálnych má okolo seba odmalička príliš veľa a nestačia na získanie zručností. „V oblasti priemyselnej informatiky máme v učebných plánoch počítačové riadenie, no úplne iné je priúčať sa mu cvične ako pri ovládaní skutočne fungujúcich systémov," skonštatoval Daniš.
Pousmial sa upozorneniu, že školáci by mohli kúrenie odstaviť, keď ich bude čakať náročné skúšanie či písomka. „Niečo také určite nehrozí. Pod skúseným pedagogickým dozorom budú môcť cez internet merať teplotu v jednotlivých miestnostiach, spotrebu plynu či vody. Naopak, umožní nám to predchádzať väčším škodám v prípade akýchkoľvek havárií," vysvetlil.
„Prostredníctvom internetu si dokážeme kedykoľvek a predovšetkým odkiaľkoľvek skontrolovať všetky veličiny, ktoré ovplyvňujú prevádzkové náklady. Naším maturantom takto pribudol ďalší zaujímavý námet na ročníkové projekty, ktorými sme nahradili zradný náhodný výber tém. Výsledkom je výrazný pokles neúspešnosti praktickej časti maturitných skúšok," dodal.