LIPTOV. Horskí záchranári pomáhali zraneným turistom približne v takom istom počte ako predchádzajúcu sezónu. K zatúlaným, vysileným alebo zraneným návštevníkom hôr vyrazili záchranári 370-krát.
Zmenilo sa ale národnostné zloženie ľudí, ktorí v horách potrebovali pomoc. Menej ako polovicu z nich tvoria domáci Slováci, ktorých chodí do hôr najviac. Dlho sa za nimi držali Česi, nasledovali Poliaci. Počas uplynulej sezóny sa ale počet Poliakov odkázaných na pomoc horskej služby zvýšili o polovicu.
Počet úrazov Nízkych Tatrách sa zdvojnásobil
Najviac úrazov sa stalo vo Vysokých Tatrách, nasledujú Nízke Tatry. Počet zranených osôb sa tu v porovnaní s rokom 2010 zdvojnásobil, čo je najvyšší nárast v úrazovosti na Slovensku.
Jedinou oblasťou, kde klesol počet zásahov Horskej záchrannej služby, sú Západné Tatry, v porovnaní s minulým rokom sa tu stalo o desať percent menej úrazov.
Ľudia najčastejšie vyhľadávali pomoc pre to, že sa stratili alebo boli vysilení. Ďalším dôvodom boli zranenie kĺbu a zatvorené zlomeniy.
Pätina ľudí precenila seba a podcenila hory
Zrážajúce ale je, že až dvadsať percent všetkých zásahov tvorili ľudia, ktorí zablúdili alebo uviazli v horách.
„Títo ľudia nie sú dobre pripravení, nepoznajú trasu a nemajú zvolené núdzové postupy, ako sa vrátiť,“ zhodnotil Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby. Dôkazom toho je aj 23 zásahov horskej služby v masíve Gerlachovského štítu, ktorý je v posledných rokoch stále viac prístupný aj laickej verejnosti.
Zároveň zdôraznil, čo sa horskí záchranári snažia naučiť ľudí už dlhé roky. „Turisti by si v prvom rade mali dobre naplánovať túru, správne plánovanie je základný akt, vďaka ktorému sa môžu zdraví vrátiť domov,“ odkázal riaditeľ horských záchranárov.