LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vodáci majú za sebou úspešnú sezónu a pred nedávnom začali s prípravou na ďalšiu. Z pohľadu trénera S. Gejdoša sa Alexandrovi Safkovskému podarilo dosiahnuť, čo si predsavzal.
„Vyhral svetový pohára a zvíťazil aj v jeho finále. Stal sa majstrom Slovenska, zvíťazil v nominačných pretekoch do reprezentačného družstva a tiež na mnohých iných medzinárodných pretekoch. Mrzí ma, že si dotykom na bránu na majstrovstvách sveta zmaril šancu zasiahnuť do nominačných pretekov o účasť na olympiádu v Londýne,“ povedal tréner.
Ján Šajbidor minulý rok po majstrovstvách sveta vážne ochorel. Keď sa vyliečil, s trénerom riešili ako ďalej. Nakoniec sa rozhodol, že vo vodáckom športe bude ďalej profesionálne pokračovať. S tréningom začal minulý rok v jeseni. „Na začiatku to bolo ťažké, nedokázal urobiť zhyb, ani iné základné cviky, ktoré súvisia nielen s výkonnostným, ale aj kondičným športom. Začal sa veľmi zodpovedne pripravovať, trénoval s ostatnými chlapcami aj v Austrálii. Na jar prišli prvé výsledky, keď sa dostal do reprezentácie. Bol som s ním veľmi spokojný,“ zhodnotil S. Gejdoš
Do top formy mu chýbali dva-tri mesiace
Vyvrcholením sezóny mali byť podľa trénera pre mikulášskych vodákov Majstrovstvá Európy v Augsburgu. „Na šampionáte si pretekári mohli súčasne vybojovať aj miestenky pre kategórie K1 muži na londýnsku olympiádu. Zo Slovákov sa to, žiaľ, nepodarili nikomu. Jano mal peknú jazdu. Nebolo to síce na top úrovni, ktorú mal pred chorobou, ale nebyť dotyku na bráne, tak by v súboji o miestenku pokračoval na ďalších pretekoch. V tom čase mu ešte do top formy chýbali aspoň dva-tri mesiace kvalitnej prípravy,“ vysvetlil vodácky tréner.
Potom nasledovali ďalšie svetové poháre a majstrovstvá Európy. Forma J. Šajbidora postupne gradovala. „Na Svetom pohári vo francúzskom Pau si vyjazdil finálovú jazdu z druhého miesta a vo finále skončil ôsmy. Na dvoch európskych šampionátoch pre nedostatok prostriedkov neštartoval,“ doplnil S. Gejdoš.
Deblisti Tomáš Kučera a Ján Bátik jazdia v kategórii C2. Prvú prípravu s novým trénerom absolvovali pred rokom v zime. Bola plná zmien, ale napriek tomu sa rýchlo prispôsobili. Spoločne s ostatnými vodákmi pokračovali v tréningu v Austrálii. Do reprezentácie sa bez problémov dostali, no nebol to ich hlavný cieľ. „Potrebovali sme ich dostať do elitnej úrovne, aby na vrcholových podujatiach stabilne jazdili finálové jazdy do šiesteho miesta a lepšie. Neštartovali však na jedom svetovom šampionáte v Prahe, čo sa odzrkadlilo na ich celkovom umiestnení, vo svetovom pohári tak skončili na 12. mieste,“ zhodnotil výkony deblistov tréner.
V januári začnú špeciálnu prípravu v bazéne
S prípravou na novú sezónu začali mikulášski vodáci 29. októbra. „Pokiaľ nám to počasie dovolilo, trénovali sme ešte vo vode. Teraz chodíme do posilňovne, beháme, lezieme na umelej stienke, robíme boldering, hráme skôš aj hokej a venujeme sa aj posilňovaniu na nestabilných plochách.
Špeciálnu prípravu začneme v januári v bazéne vo Vojenskej akadémii v Demänovej. Potom by sa v závislosti od finančných prostriedkov mal A. Slafkovský pripravovať v Austrálii, prípadne by chcel vyskúšať Nový Zéland. Deblisti a Ján Šajbidor by mohli trénovať v Spojených Arabských Emirátoch, prípadne v Taliansku alebo vo Francúzku. Všetko je ale ešte v riešení, rozhodujúce sú peniaze,“ povedal tréner.
Spojené Arabské Emiráty sú podľa S. Gejdoša v tréningovom procese vodákov novinkou. „Teraz tam na sústredenie odletí Michal Martikán aj s otcom. Nebude tam trénovať po prvýkrát, no niektoré veci sa vraj zmenili a posunuli dopredu, uvidíme, s akými pocitmi sa vrátia. Vodáci sa na arabskom poloostrove pripravujú na umelo vybudovanom vodnom kanáli, ktorý miestni využívajú predovšetkým na komerčné účely,“ vysvetlil tréner mikulášskych vodákov.