RUŽOMBEROK. Väčšina málotriednych základných škôl v Ružomberskom okrese sa nezapojila do celoštátneho štrajku učiteľov a pokračovali v riadnom vyučovaní. Najviac skloňovaným dôvodom je ukrátenie už aj tak nízkych miezd a nedôvera, že sa podarí dosiahnuť nejaký posun k lepšiemu.
„V septembri sme sa zúčastnili na jednodňovom štrajku, pocítili sme to na výplatách a prakticky nič sa nezmenilo. Aj preto bola teraz väčšina proti. Chýba nám jasný jednotný postup. Keby bola dohoda, že budú štrajkovať všetky školy, hoci aj týždeň, určite by sme sa zapojili, no takto, keď sa niekde už po jednom dni vracali do práce, to nemá príliš zmysel," povedala riaditeľka Základnej školy (ZŠ) v Liptovskej Štiavnici so 49 žiakmi Renáta Cagalincová.
V podobnom duchu sa vyjadrila aj jej kolegyňa Soňa Firicová zo susednej Ludrovej, kde chodí do málotriedky 45 detí. „Do štrajku sme sa nezapojili, pracovali sme a učili, lebo pri našich nízkych platoch chýba každý cent. Naši odboroví predáci mohli hádam súhlasiť s navrhovaným päťpercentným kompromisom, lepšie aspoň niečo ako nič," skonštatovala. „Naozaj si nemôžeme dovoliť štrajkovať," pridala sa riaditeľka ZŠ vo Valaskej Dubovej Margita Kloptová. Neštrajkovali ani v Hubovej.
Jednou z mála výnimiek je málotriedka v Stankovanoch. „Štrajkovali všetci pedagogickí i nepedagogickí pracovníci základnej aj materskej školy. Cítime podporu obce a rodičov, ktorí vidia, že nebojujeme len za svoje platy, ale predovšetkým za ich deti. Slovenské školstvo potrebuje zásadné reformy. Veľa financií odčerpáva napríklad neúmerný počet vysokých škôl, ktorý devalvuje kvalitu vzdelávania," zdôraznila riaditeľka ZŠ v Stankovanoch Margareta Hockicková.