LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Prvý ročník podujatia s názvom Šikovný trh sa konal v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa 24. novembra.
Jeho cieľom bolo prezentovať originálne umelecké ale aj zdravé a chutné výrobky a produkty vytvorené šikovnými ľuďmi žijúcimi v Liptove. V približne dvadsiatich stánkoch ponúkali originálne výrobky rôzni tvorcovia.
Šperky, medovníčky, cibuláky aj šikovníčky
Návštevníci si mohli vybrať z bohatej ponuky ručne robených šperkov – náušníc, náhrdelníkov a náramkov, maľovaných hodvábnych šatiek, šitých hračiek, odevov, dekoratívnych predmetov, medovníkov, byliniek a iných zaujímavých vecí.
Mohli vidieť, ako sa rodí paličkovaná čipka, vyskúšať si rôzne tvorivé techniky pod vedením Janky Veselej z Liptovského Hrádku, ochutnať výborné koláče a bylinkové čaje od Vierky Sabakovej z Liptovského Mikuláša. Deťom chutili hlavne sladké mafiny a medovníky, ale úspech mali aj cibuláky a šikovníčky.
Bylinky, Mince vo fontáne, tombola a živý zajac
Bylinkárka Edith Černotová sa s návštevníkmi zase delila o skúsenosti s využitím liečivých bylín, radila, čo pomáha pri liečbe rôznych chorôb. Na stolíku mala aj bylinky na chudnutie a vankúšik proti všetkým bolestiam.
Zaujali nás aj medovníkové vianočné gule, ovečka z ovčieho rúna a sonáta pre štyri uši. Jej autor, mladý režisér Ján Hanzel Mikuš, ju vyrobil z originálnej krabice, v ktorej boli pôvodne noty Beethovenovej sonáty pre štyri ruky. Na krabici sme však videli iba tri uši. Keď sme sa pýtali, kde je štvrté, usmial sa a povedal: „Lepšie sa pozrite. V jednom uchu sú dve.“ A naozaj. Štvrté bolo ucho ihly.
Príjemnú atmosféru na Šikovnom trhu spestrila svojimi piesňami známa skupina Mince vo fontáne, svoju premiéru malo aj trio mladých flautistiek - Veronika, Rebeka a Žofka, ktoré hrávajú občas v soľnej jaskyni.
Súčasťou podujatia bola aj tombola, do ktorej venovali ceny okrem rôznych firiem aj všetci vystavovatelia. Prvou cenou bol pobyt pre dve osoby v penzióne v Račkovej doline, druhou pobyt v soľnej jaskyni. Jeden z vyžrebovaných návštevníkov si odniesol aj špeciálnu cenu – živého zajaca, ktorého venoval Libor Záhradník z Liptovského Hrádku.
Priestor na nákup aj komunikáciu
Prvý ročník Šikovného trhu zorganizovali Národný Trust n.o. v spolupráci s Liptovskou galériou P. M. Bohúňa a Komunitnou nadáciou Liptov a navštívilo ho asi 650 ľudí.
„Na Slovensku sa akoby roztrhlo vrece s všemožnými umeleckoremeselnými, dizajnovými, gazdovskými, regionálnymi či lokálnymi jarmokmi i trhmi. Tak sme si povedali, prečo niečo príjemné a užitočné nepripraviť aj u nás v Liptove. Boli sme milo prekvapení vysokou návštevnosťou a jedinečnou atmosférou tohto podujatia. Prichádzali naň celé rodiny, mladí i starí ľudia. Najstaršia účastníčka mala 101 rokov, najmladší len niekoľko mesiacov, “ povedala Michaela Kubíková, riaditeľka Národného Trustu n.o.
Radosť z vydareného podujatia mala aj riaditeľka Bohúňovej galérie Zuzana Gažíková, ktorá sa okrem tvorby rôznych projektov a výstav venuje aj tvorbe ozdobných a dekoratívnych predmetov, keramických šperkov či plstených náušníc.
„Hlavnou myšlienkou podujatia bola snaha oživiť a do dnešných dní pretaviť myšlienku organizovania pravidelných trhov, ktoré boli nielen miestami na nakúpenie rôznych vecí, ale aj vhodným spoločenským priestorom na stretávanie sa a komunikáciu medzi ľuďmi,“ dodala Andrea Borsíková z Národného Trustu n.o.
Trhy chcú organizovať na rôznych miestach
Organizátorky podujatia veria, že pravidelným organizovaním Šikovných trhov sa im aspoň čiastočne podarí podporiť miestny sociálno-ekonomický rozvoj či kvalitu života a medziľudských vzťahov v Liptove. „Plánujeme ich organizovať na rôznych miestach v Liptove, keďže naším zámerom je podporiť nielen šikovných ľudí z nášho regiónu, ale aj upriamiť pozornosť verejnosti na rôzne architektonicky či historicky zaujímavé a v súčasnosti, bohužiaľ, často zabudnuté a opustené miesta v Liptove, napríklad parky, záhrady či kultúrne pamiatky. Podujatím by sme chceli prezentovať a podporiť ukrytý potenciál Liptova, jeho šikovných ľudí a ich krajiny,“ dodali na záver organizátorky Šikovného trhu s tým, že uvítajú dobré nápady a záujemcov o spoluprácu.
Logo Šikovného trhu vytvoril liptovskohrádocký grafik a dizajnér Ondrej Jób.