LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Stredoslovenská energetika spravuje viac ako 34-tisíc kilometrov vedení, podopiera ich aj nebezpečnými stĺpmi s rovinnou konzolou. Vtáky ich vo voľnej prírode využívajú na oddych alebo z nich pri love sledujú okolie.
Pri pokusoch o dosadnutie na stĺpy s vysokonapäťovým vedením ale dochádza k početným zraneniam, často úhynu vzácnych dravcov. Vták svojím telom prepojí vodič so železnou konzolou a jeho telom v tom momente prechádza smrteľná dávka elektrického prúdu.
Zranený vták je odkázaný na ľudskú pomoc
Strážcovia prírody z Tatranského národného parku nedávno našli pod stĺpom smrti v Beňušovciach takto usmrteného orla skalného. Jeho spoločenská hodnota je približne 3300 eur a je jedna z najvyšších na Slovensku.
„U vtákov väčších aj menších rozmerov pri elektrických výbojoch dochádza k vážnym úrazom. Vták môže byť ihneď usmrtený, prípadne zmrzačený. Ak sa nájde takýto jedinec ešte živý, potom do konca života je odkázaný na pomoc človeka v rehabilitačnej stanici,“ opísali strážcovia Tatranského národného parku.
S ochranármi úzko spolupracujú
Stredoslovenská energetika (SSE) aj na základe výzvy ochranárov nainštalovala na stĺpy špeciálne ekochráničky.
„Zo strany ochranárov vítame pomoc pri mapovaní územia. Nedávno sme sa napríklad zaviazali v rámci projektu ochrany orla krikľavého zabezpečiť chráničkami niekoľko kilometrov 22 kV vedení,“ povedala Jana Bolibruchová, hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky.
Hrebeňové zábrany boli málo účinné
Stĺpy v tvare písmena T s rovinnými konzolami boli najpoužívanejším podperným bodom od druhej polovice minulého storočia na Slovensku a v Čechách.
Na Slovensku sa najprv používali na stĺpoch smrti hrebeňové zábrany, ktoré mali zabrániť dosadaniu vtákov na konzolu a tak znížiť riziko zásahu.
„Tento typ ochrany sa po rokoch preukázal ako málo účinný. Po skúsenostiach v spolupráci energetikov a ochranárov bol vyvinutý nový typ ekochráničky. Je to plastový profil, ktorého úlohou je odizolovať vodivú časť konzoly. Pri tomto type môže väčší vták odsadnúť bezpečne na izolovanú časť konzoly,“ doplnila Bolibruchová.
Používajú trojuholníkovú konzolu
„Rovinnú konzolu v súčasnosti už v chránených územiach neinštalujeme. Pri stavbe nových sietí sa používa konzola s trojuholníkovým usporiadaním vodičov,“ vysvetlila Bolibruchová.
Hoci SSE ročne investuje nemalé finančné prostriedky na inštaláciu rôznych zábran, stále sú v chránených oblastiach rizikové miesta, kde dochádza k zraneniam alebo úhynu vtákov zásahom elektrického prúdu. Ochranári odhadujú, že ročne zahynú desiatky vtákov.