LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Zlato v Sofii je pre Ľuboša Maliňáka v poradí už ôsmou medailou z vrcholných podujatí. Na majstrovstvách Európy štartoval už päťkrát a získal päť medailí, z toho tri zlaté a dve strieborné. Na majstrovstvách sveta bol sedemkrát a doniesol si z nich dve striebra a teraz z posledného svetového šampionátu v Sofii vytúžené zlato.
Ľuboš Maliňák ho považuje za akési zadosťučinenie, veď titul majstra sveta dosiahol po asi desiatich rokoch tvrdej práce. Ale nie je to len jeho obrovský úspech, ale zatiaľ aj najväčší úspech v histórii slovenskej klasickej kulturistiky.
Kulturista bol vo vynikajúcej forme
Na majstrovstvách sveta v bulharskej Sofii sa stretlo takmer štyridsať krajín a sto pretekárov. Liptovský kulturista mal vo svojej kategórii dvadsaťjeden konkurentov. „Favoritmi na takýchto súťažiach bývajú najčastejšie Rusi. Pravidelne posielajú na preteky nového pretekára, no vždy je výborný. Rusko je obrovská krajina, je tam veľká základňa športovcov, takže majú z čoho vyberať. Napríklad, len v mojej kategórii majú dvadsať rovnocenných súperov, takže majú problém z nich vybrať toto pravého. Na Slovensku som v podstate jediný za posledných desať rokov, ktorý im dokáže konkurovať,“ dodal mikulášsky šampión.
V Bulharsku bol L. Maliňák vo vynikajúcej forme. Akonáhle vyšiel na pódium, porota ho hodnotila ako jasného favorita. Kulturista povedal, že pretekár musí, aby na súťaži uspel, spĺňať mnohé kritériá. „Dôležitý je svalový rozvoj, kvalita svalov, ich hustota, hĺbka či vyrysovanosť. Základom je však komplexnosť, čiže kulturista musí mať dostatok kvalitných svalov na dobrej kostre a trup musí byť symetrický,“ vysvetlil čerstvý majster sveta.
Svoj veľký úspech dosiahol postupne
Kulturistom sa podľa Ľ. Maliňáka športovec nestáva zo dňa na deň. Mladý dvadsaťročný kulturista nemá takú hustotu svalov ako tridsaťpäťročný skúsený športovec. „Sú to roky tvrdého tréningu, kulturista musí svaly postupne skvalitňovať a vytvrdzovať,“ vysvetlil.
Aj Ľ. Maliňák dosiahol svoj úspech postupne. Prvý titul majstra Európy získal v roku 2005. Mal vtedy tridsať rokov. O rok na to zlato opäť obhájil, takže odvtedy sa pohybuje medzi svetovou kulturistickou špičkou. „Myslím si, že titul majstra sveta som mohol získať už skôr minimálne raz, ak nie dvakrát. Ešte v roku 2006 v Ostrave mi už pred finále doslova gratulovali k majstrovskému titulu. No nakoniec zvíťazil domáci český pretekár napriek tomu, že som bol určite lepší. Veľmi mu pohlo domáce prostredie. Neskôr sa aj v odborných časopisoch viedli polemiky o tom, že som bol jednoznačne lepší. Preto, keď mi na šampionáte v Sofii odborníci predpovedali, že som nádejný víťaz, neveril som im, aj keď som cítil, že som bol vo vynikajúcej forme. V Sofii som sa s českým víťazom z Ostravy po rokoch opäť stretol. V priateľskej debate priznal, že v roku 2006 vyhral neprávom,“ zaspomínal Ľ. Maliňák.
Titul sa pokúsi obhájiť opäť o rok
Samotné preteky sú veľmi náročné a stresujúce. Prvá fáza sa začala v Sofii už v piatok. Všetci štartujúci museli prejsť prezentáciou, to znamená, že ich zmerali, zvážili a potom zaradili do kategórií. „Je to pre pretekára veľmi stresujúce, ide o to, či svoj hlavne váhový limit neprekročí. Sobota je najťažšia, pretože veľa času strávia štartujúci na pódiu. V takzvanej eliminácie sa vyradia všetci súťažiaci, ktorí sú na vyššom ako pätnástom mieste. Potom sa v semifinále vyberá finálová šestica. Tá v nedeľu bojuje už o medailové miesta,“ vysvetli úspešný športovec.
Od nového roku by Ľ. Maliňák chcel začať s prípravou na jeseň. „V silových športoch býva vždy na jar národný šampionát a naň potom nadväzujú majstrovstvá Európy. V jeseni sú zase pohárové súťaže a na tie nadväzujú majstrovstvá sveta. Mám dosť času na kvalitnú prípravu, pretože na jarných súťažiach sa už nebudem zúčastňovať, nemám už motiváciu, pretože majstrom Slovenska som bol už šesťkrát a trikrát som získal titul majstra Európy. Dôležitá bude pre mňa jeseň, keďže sa pokúsim obhájiť tohtoročný titul,“ uzavrel Ľ. Maliňák.
Ľuboš Maliňák
Je reprezentant Slovenskej republiky v klasickej kulturistike. Pracuje ako pedagóg a tréner v Centre voľného času v Liptovskom Mikuláši a má za sebou veľa významných ocenení: majster sveta 2012 (Sofia Bulharsko), vicemajster sveta 2010 (Budapešť, Maďarsko), vicemajster sveta 2006 (Ostrava, Česká republika), majster Európy 2005 (Brašov, Rumunsko), majster Európy 2006 (Bratislava, Slovensko), majster Európy 2011 (Sofia, Bulharsko), vicemajster Európy 2007 (Baku, Azerbajdžan), vicemajster Európy 2009 (Novi Sad, Srbsko), medzinárodný majster Rakúska 2005 (Zeltweg, Rakúsko), medzinárodný majster Slovenska 2011 (víťaz grand prix Slovakia, Bratislava), 6-násobný majster Slovenska (2003, 2005, 2006, 2007, 2009, 2011), víťaz asi 15 medzinárodných grand prix, z toho 5x absolútny víťaz GP. Kulturistu pripravuje a morálne podporuje úspešný mikulášsky tréner Ľubomír Hečko.