LIPTOV. Kuchárske knihy slovenských domácností ukrývajú množstvo spôsobov prípravy typickej vianočnej pochúťky, čo rodina, to vlastný recept.
Aby bol kapor skutočne dôstojnou ozdobou stola a lahôdkou zároveň, pri kupovaní by mali mať ľudia na pamäti niekoľko zásad.
Predaj vianočných kaprov sa už začal, potvrdil to Ján Pika riaditeľ najväčšej slovenskej spoločnosti, ktorá sa zaoberá chovom, spracovaním a predajom rýb. Dva rybníky má aj v ružomberskom Bielom Potoku a Demänovej. Sú to farmy s najväčším množstvom sádok kapra v Liptove.
Populárne sú aj pstruhy
Ročne dodajú na vianočné stoly Slovákov viac ako štyridsať ton kaprov. Tohtoročné kapry pochádzajú zo slovenských rybníkov, časť dokúpili aj z Čiech.
Ľudia nekupujú na Vianoce iba kapry, čoraz väčšej popularite sa tešia napríklad pstruhy. Pri výbere kapra by si mali podľa Piku ľudia všímať to, či je ryba v dobrej kondícii. „Nemala by plávať hore bruchom alebo na boku. Dôležitá je aj veľkosť kapra, ak je veľký, mäso bude mastné a ak je zase malý, bude mať málo mäsa. Väčšina kaprov, ktoré sa dodávajú na trh pred Vianocami, má ale optimálnu váhu a rozmery,“ povedal Pika.
V očistnej karanténe musia stráviť mesiac
Zákazníci by si mali pri nákupe kaprov z bazénov alebo kadí v mestách a pred nákupnými centrami zistiť ich pôvod. Je totiž dôležité, aby kapor strávil určitý čas akoby v karanténe v sádkovacom rybníku. Tým sa odľahčí a očistí od prípadných nečistôt. Inak ľudia totiž riskujú, že bude mať bahennú pachuť.
„Kapry by sa mali aspoň mesiac sádkovať v rybníku, vtedy stratia neželanú príchuť. Nákupom z overených chovov majú ľudia záruku, že ryba na vianočnom stole bude v poriadku,“ vysvetlil Pika.