LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ak blízke okolie Jozefa Daníka prekvapil jeho knižný debut Vôňa hrozna, v priebehu roka sa nielen jeho blízki, ale aj čitatelia dočkali ďalších prekvapení.
Postupne s niekoľkomesačným odstupom vydal básnické zbierky Čítanie z dlane, Prebúdzanie jari, Májové lupene a Prášenie snehu. Najnovšia zbierka má názov Hľadanie času.
Ojedinelý jav v slovenskej literatúre
Vydanie toľkých básnických zbierok v jednom roku je ojedinelý jav nielen v regióne Liptova, ale aj v slovenskej literatúre.
„Do pozornosti čitateľov sa autor dostal v zrelom fyzickom veku, rozhľadený v živote i v literatúre, s dostatkom životných skúseností. To sa výrazne prejavilo aj v jeho tvorbe. Básnik Jozef Daník neprišiel pred rokom ako svetlo, čo priveľmi ostro oslepí oči. Neprišiel ani ako tma, ktorá sa nedá polapiť. Prišiel skôr ako tŕň, čo oznamuje, že ruža je na dosah,“ povedal v príhovore počas uvedenia novej zbierky Štefan Packa, autor viacerých kníh, výtvarník a kolážista.
Autor sa nespreneveril svojmu životnému krédu
Jozef Daník sa klasickou, čistou a zrozumiteľnou poéziou prihovára čitateľom úprimnosťou srdca, jeho verše sú odvážené časom, často pretransformované do jednoduchosti.
Autor je vášnivý pozorovateľ života. Pozorne sa obzerá okolo seba, vidí, stretáva a nachádza ľudí, ktorým dáva svoju lásku, obohacuje ich svojimi myšlienkami a citmi v podobe sviežich veršov.
„Adresáti jeho poézie môžu prejsť mnohými rovinami ľudského myslenia. Ani v jednej zo svojich básnických zbierok sa Jozef Daník nespreneveril svojmu životnému i básnickému krédu: Písať dobre, pomáhať dobrému. Hovoriť pravdu. Šíriť dobré slovo o dobrej literatúre. Vychádzať v ústrety. Žičiť,“ pokračoval Š. Packa.
Hlbinná poézia ako tajomný vesmír a bytie
Názov novej knihy veršov Jozefa Daníka naznačuje, že okrem už známych, typických motívov, akými sú láska, rodina, hory, historické mestá, sa čitatelia stretnú v jeho najnovšej tvorbe s motívmi rôznych časových dimenzií.
Básnicky preniká do dávnovekej minulosti či vzdialenej budúcnosti. Hra s rôznymi časovými reláciami je prítomná vo viacerých jeho básňach. Autor dokázal, že časový faktor je preňho premennou špecifickou kvalitou, ktorou manipuluje v dobrom zmysle slova raz smerom do budúcnosti, aby sa spájal s tajomnosťou. Poézia Jozefa Daníka nie je však samoúčelovo tajomná, je skôr hlbinná ako tajomný vesmír, ako naše bytie.
„Popri časovom fenoméne básnik v knihe pracoval aj s iným: priestorovo-geografickým. V jeho poetickej výpovedi sa vracia do rodného Záhoria, aby cez žilinské roky dozrievania ukotvil svoje básnické putovanie v čarokrásnom Liptove, ktorý mu je viac ako druhým domovom, je jeho duchovno-duševným mystériom, ako to dokazuje vo viacerých básňach: Žiarska dolina, Liptovská príroda, Pozdrav z hôr, Vyznanie Liptovu, Pod Barancom, Lazisko a iné,“ spomenul Š. Packa.
Z Liptova uskutočňoval básnik fyzické i poetické výlety a výboje do sveta, aby konfrontoval utešenosť rodnej hrudy s bytím človeka vo vzdialených mestách, ktorými sú: Krakov, Petrohrad, Benátky, Varšava, Edinburg, Madrid, Volgograd a ďalších.
Jozef Daník sa svojou poéziou stihol počas jedného roka vryť do vedomia čitateľov, jeho básne sa stali osviežujúcou rosou na ich mysle a srdcia.
Knihu do života uviedol Jozef Mišák, tajomník Spolku slovenských spisovateľov, pobočky v Žiline a Štefan Packa.
Autor: Štefan Packa