LIPTOVSKÉ SLIAČE. Väčšina materských škôl v obciach dnes zápasí s nedostatkom detí. Rodičia ich radšej vozia do miest, ktoré majú lepšie materiálne vybavenie alebo aktivity. V Liptovských Sliačoch ale výnimka potvrdzuje pravidlo.
Drvivá väčšina detí v pred-školskom veku chodí do miestnej materskej škôlky aj napriek tomu, že doterajšie priestory veľmi nelahodili oku. No aj to je dnes už minulosťou.
Do novej budovy sa zmestí stopäť detí
Stovka sliačanských detí od minulého týždňa navštevuje zmodernizovanú materskú škôlku s úctyhodnými priestormi v piatich triedach, jedálňou a dokonca aj školskou kuchyňou. Rodičia dosiaľ nosili deti až do troch škôlok, každá časť obce mala vlastnú. Teraz je v Liptovských Sliačoch jedna centrálna budova v Nižnom Sliači, do ktorej chodia deti z celej obce.
Rekonštrukcia starej ošarpanej budovy stála obec takmer 700-tisíc eur. Štyridsať percent poskytne Európska únia, zvyšok financovala obec z vlastných zdrojov a z dlhodobého úveru.
Predvídavosť rozhodnutia sa ukázala až po rokoch
Priestory starých materských škôlok boli už v nevyhovujúcom stave, obec musela čeliť neustálym výhradám hygienikov, dokonca ani statika starých budov nebola v poriadku. Problémy, ktoré sa časom kopili, musela obec vyriešiť.
„V roku 2008 som navrhol poslancom zastupiteľstva myšlienku jednej centrálnej materskej školy. Zapojili sme sa do výzvy vtedajšieho ministerstva regionálneho rozvoja a uspeli sme. U časti ľudí sa nápad vtedy nestretol s pochopením, no teraz, keď je kríza, sa toto rozhodnutie ukázalo ako správne a prezieravé,“ vysvetlil Ján Ondrejka, starosta Liptovských Sliačov.
Ušetria takmer polovicu celkových nákladov
Spojením troch materských škôl obec výrazne ušetrila. Materská škôlka je totiž jedinou v regióne, ktorú vykuruje tepelné čerpadlo. V materskej škole je akumulačné elektrické vykurovanie, ale dodatočne nainštalovali tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie .
„Cena energií dnes stále rastie a podielové dane pre obce naopak klesajú. Báli sme sa, či by sme elektrické vykurovanie utiahli. Vďaka tomu, že sme sa rozhodli pre alternatívny typ kúrenia a už nemusíme živiť prevádzku troch starých budov ale len jednu vynovenú, už teraz vieme povedať, že šetríme 40 až 50 percent pôvodných nákladov,“ zhrnul starosta Liptovských Sliačov.
Sliačanská škôlka nemusí konkurovať mestským
Starosta vidí ďalšiu výhodu centrálnej škôlky v zlepšení podmienok práce učiteliek s deťmi. V jednej triede boli totiž spolu maličké trojročné deti s predškolákmi.
„Každé z týchto detí má úplne iné požiadavky a učiteľka k nim musí pristupovať inak. Je pre nás dôležité, aby sme deti čo najlepšie pripravili aj na školskú dochádzku,“ vysvetlil Ondrejka.
Len hŕstka detí z Liptovských Sliačov navštevuje materské školy v meste. Sliačanská škôlka nepotrebuje vymýšľať, ako konkurovať mestským. „Učiteľky sa vždy snažili deťom aj rodičom čo najviac vyjsť v ústrety. Veľkú pozornosť v podobe finančnej alebo materiálnej pomoci venuje deťom aj obec,“ spresnil starosta.
Deti sa do škôlky budú voziť malým autobusom
Azda najväčšie výhrady, ktoré mali rodičia detí voči myšlienke jednej centrálnej škôlky, bola vzdialenosť.
Obec však vyriešila aj tento problém, pomôže si malým školským autobusom. Liptovské Sliače budú jedinou obcou na Slovensku, kde bude škôlkarov do materskej školy voziť autobus.
„Deti budeme voziť na obecnom tranzite vždy ráno a potom aj poobede, keď prídu rodičia z práce.
Staré budovy po materských škôlkach na Vyšnom a Strednom Sliači nebudú dlho chátrať, obec už vie, čo s nimi ďalej.
„Vo Vyšnom Sliači chceme bývalú škôlku prestavať na nájomné byty. Škôlka v Strednom Sliači sa zas zmení na polyfunkčnú budovu, v ktorej by malo byť nové sídlo obecného úradu spolu s ostatnými službami,“ vysvetlil J. Ondrejka.