RUŽOMBEROK. Zdravý životný štýl - to nie je len snaha o zvýšenie fyzických aktivít detí, o zmenu ich sedavého trávenia voľného času.
Ide aj o presadzovanie zdravých stravovacích návykov, čo značným objemom peňazí podporuje aj Európska únia.
Príkladná Zarevúca
V ružomberských školách sme zisťovali, aké aktivity v tomto smere vyvíjajú, či využívajú európske peniaze z projektov Školské ovocie a Školské mlieko. Príkladom v tomto smere je Základná škola Zarevúca, kde je do oboch programov zapojených všetkých 370 žiakov, ktorí sa stravujú v školskej jedálni.
„Deti za dva decilitre mlieka zaplatia štyri centy, za jedno jablko päť centov a za dva decilitre džúsu 15 centov,“ povedala Mária Kubačková, vedúca školskej jedálne.
Základná škola Sládkovičova sa v minulosti chcela do oboch projektov tiež zapojiť, no záujem detí bol minimálny. Napriek tomu nezanevreli na budovanie zdravých stravovacích návykov u svojich žiakov. Deti, ktoré sa stravujú v školskej jedálni, dostávajú pravidelne ovocie k obedu, aspoň raz do týždňa aj mliečny nápoj.
„Každoročne organizujeme Deň jablka a v rámci tejto akcie výstavu, súťaž o najväčšie jablko, deti pripravujú rôzne jablkové pochúťky. Tohto roku sme robili aj súťaž v počte zjedených jabĺk počas veľkej prestávky,“ dozvedeli sme sa od Janky Sýkorovej, zástupkyne riaditeľa školy.
Dodala, že pre žiakov tiež organizujú podujatie pod názvom Týždeň zdravej výživy, rôzne prednášky na túto tému. Deti v školskom klube si pod dohľadom pedagógov pripravujú aj zdravé šaláty.
„Navyše sme zapojení do siete škôl podporujúcich zdravie. V októbri sme v rámci svetového Dňa mlieka pripravili pre deti v 1.- 4. ročníkoch mliečnu desiatu, ktorú dostali bezplatne,“ povedala J. Sýkorová.
Počet záujemcov stúpa
Ďalšie oslovené ružomberské školy sa k téme nevyjadrili. Je teda možné, že ich aktivity zamerané na propagovanie zdravých stravovacích návykov prioritne neoslovujú. A to je škoda, pretože Európska únia vynakladá na projekt Školské ovocie značné financie a aj na Slovensku stúpa počet škôl zapojených doň.
Rozpočet únie na projekt Školské ovocie je 90 miliónov eur ročne. Slovensko dostalo z týchto prostriedkov tento rok vyše 2,5 milióna eur, čo je o 300-tisíc viac ako vlani. V tomto školskom roku sa do tohto projektu zapojilo 1 925 škôl, takže oproti minulému školskému roku stúpol záujem o vyše 200 škôl.
Na začiatku sa projekt Školské mlieko realizoval len asi v stovke slovenských škôl, v školskom roku 2010/2011 to bolo už vyše 1 500 škôl. Niektoré mliekarne mliečne výrobky do škôl distribuujú prostredníctvom mliečnych automatov.