Betlehemy majú dlhšiu tradíciu ako vianočné stromčeky

Ľudia venovali výzdobe, aj keď skromnej, vždy veľkú pozornosť. Cez vianočné sviatky si dávali záležať najviac.

Peter Slosiar starší okrem toho, že je nestorom salašníctva v Liptove, venoval sa aj rezbárstvu. Zaujímavosťou je, že v jeho betlehemoch stoja pri kolíske valasi či pasieri s píšťalkami a syrmi.Peter Slosiar starší okrem toho, že je nestorom salašníctva v Liptove, venoval sa aj rezbárstvu. Zaujímavosťou je, že v jeho betlehemoch stoja pri kolíske valasi či pasieri s píšťalkami a syrmi. (Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

LIPTOV. Typickou súčasťou domácností bol však betlehem, ktorý má v príbytkoch dlhšiu tradíciu ako vianočný stromček.

Historické pramene, ktoré dokazujú existenciu prvého betlehema na svete, sa rôznia. Vraj sa začal objavovať už v siedmom storočí v rímskych kostoloch. Druhá a rozšírenejšia teória spája vznik betlehemov s Františkom z Assisi.

Mních, ktorý je až dodnes vzorom skromnosti, dal postaviť prvý betlehem po svojom návrate z ciest po Egypte. Pred vianočnou liturgiou dal zhotoviť jasle. Bol to obyčajný válov so slamou, Božie dieťa strážili iba osol a vôl. Chcel veriacim ukázať, v akej chudobe prišiel Ježiš na svet. Aj keď bol Božím synom, narodil sa ako chudobné dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

Živé dieťa vo válove so senom

Neskôr požiadal priateľa, aby vyhotovil scénu jasiel v jaskynnom chráme neďaleko mesta Greccio. V drevenom válove ležalo živé dieťa, Máriu a Jozefa znázorňovali tiež živé postavy. Práve od tejto udalosti z roku 1223 sa píše história betlehemov.

Až v 13. storočí sa doplnila scéna o ďalšie biblické výjavy spojené s narodením Krista, teda klaňanie sa Troch kráľov či pastierika, ktorý ako prvý prišiel k maštali.

Paradoxom je, že Mária a Jozef ako rodičia Ježiša sa medzi betlehemské postavy dostávajú ako poslední, až o dve storočia neskôr od prvého znázornenia motívu narodenia Ježiša.

Bohato zdobené biblické postavy

V 14. storočí sa témy narodenia chytili aj maliari a sochári, výjav sa dostáva do výzdoby kostolov. Zásluhu na šírení betlehemov mali františkáni a jezuiti, v 16. storočí sa pod ich vedením začali hrávať vianočné hry v kláštoroch a kostoloch s cieľom pritiahnuť veriacich a priblížiť im príbeh narodenia Krista.

SkryťVypnúť reklamu

Prelom nastal v 18. storočí. Kostoly už zdobili postavy v životných veľkostiach, objavujú sa dokonca aj v meštianských príbytkoch. Pri tvorbe betlehemov vtedy vôbec nešetrili, nechávali si ich zhotovovať z vzácnych drevín, obliekajú ich do drahých látok, postavy zdobia zlatom.

Cisár Jozef II v roku 1780 však betlehemy z kostolov vykázal pre ich zbytočnú veľkoleposť a pretože odpútavajú pozornosť ľudí od liturgie.

Darovníci boli aj členovia rodiny

Zákazom ale betlehemy dostávajú priestor v ľudovom prostredí, postavičky sa zmenšujú, betlehemy sú jednoduchšie. Výjav narodenia Krista zhotovujú ľudia sami, napríklad v rodinách rezbárov sa v betleheme objavujú aj postavičky príslušníkov rodu.

„Typickým príkladom je betlehem od Jana Hálu. Pri jasličkách sa klaňajú Važťania v tradičných krojoch,“ povedala Anna Kolkusová z Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.

SkryťVypnúť reklamu

Betlehemy ukladali do kultového kúta

Zaujímavosťou je, že baníci v okolí Banskej Štiavnice si maľovali vlastné salaše, ktoré si položili do izby, kde sa prezliekali a fárali do podzemia. Otočili si ich tak, aby zakaždým, keď vychádzali hore, ich prvý pohľad padol na salaš. Bol symbolom slobody a túžby po živote na čerstvom vzduchu a slnku. Tieto maľované salaše si cez Vianoce ukladali za klasické betlehemy.

Každý roľnícky dom, v ktorom bývala katolícka rodina, mal kultový kút. Obyčajne sa nachádzal naľavo od dverí. V kultovom kúte mali ľudia uložené sväté obrázky, sošky Panny Márie alebo Božského srdca Ježišovho.

„Betlehemy si ľudia stavali práve do týchto kútov na Štedrý večer a skladali ho na Hromnice. Až v 1. polovici 20. storočia ich vytlačili vianočné stromčeky, ktoré k nám prišli z nemeckých krajín,“ spresnila Kolkusová.

Výzdoba odrážala krajinu a ľudí

V Liptove mali výroba a stavanie betlehemov silnú tradíciu v dolnom Liptove. „Súvisí to s tým, že väčšina obyvateľstva sú katolíci,“ vysvetlila Kolkusová.

Typický liptovský ľudový betlehem je taký istý ako kraj, v ktorom vznikol. V drvivej väčšine ho vyrábali z mäkkého lipového dreva, postavičky nevyfarbovali, nechávali ich v prírodnej farbe dreva. Pri Božom dieťati, ktoré ležalo v„kolíbke", sa skláňajú pastieri a valasi.

„Výzdoba liptovských betlehemov bola veľmi skromná, aj ľudia pri jasličkách majú jednoduchý odev. Vidieť obyčajné súkenné nohavice, kožušinový kamizol a liptovský klobúk,“ opísala Kolkusová.

Živé betlehemy vystriedali veľké plastiky

Najstarší betlehem, ktorý má Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku vo svojej zbierke, pochádza od nestora liptovského salašníctva Petra Slosiara staršieho. Jeho biblický výjav zachytáva Ježiška uloženého v kolibe, pri ktorom sa neskláňajú Mária s Jozefom a Troma kráľmi, ale obyčajní valasi.

Po roku 1989 námestia mnohých miest zdobili živé betlehemy, ktoré sú dnes už skôr výnimočnosťou. V súčasnosti ich nahradili veľkorozmerné plastiky, jednu takú môžu ľudia obdivovať na nádvorí Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 240
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 062
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 079
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 777
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 197
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 575
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu