Mašinky dojazdili pred štyridsiatimi rokmi

Úzkokoľajná považská lesná železnica, ktorá bola významným lesníckym dopravným prostriedkom v hornom Liptove v 20. storočí, skončila svoju prevádzku pred štyridsiatimi rokmi.

Posledný rozlúčkový osobný vlak prechádza popri depe lesnej železnice z Liptovského Hrádku do Liptovskej Tepličky.Posledný rozlúčkový osobný vlak prechádza popri depe lesnej železnice z Liptovského Hrádku do Liptovskej Tepličky. (Zdroj: ARCHÍV F. B.)

KRÁĽOVA LEHOTA. Vo svojej dobe mala úzkokoľajná Považská lesná železnica veľký hospodársky a technický význam. Bola spoľahlivá pri zvoze dreva aj pri preprave lesných robotníkov do zamestnania.

Počas svojej päťdesiatšesťročnejročnej prevádzky výrazne ovplyvnila aj život obyvateľov obcí a osád v nízkotatranských dolinách. Pre Liptovskú Tepličku a doliny Čierneho Váhu bola takmer pol storočia jediným dopravným prostriedkom, ktorý ich spájal s okolitým svetom.

Turistom a výletníkom priblížila tie najtajnejšie zákutia krásnej prírody Liptova. Bola príkladom citlivého začlenenia železničnej trate do krajiny bez porušenia jej charakteru a časom akoby s prírodou zrástla.

SkryťVypnúť reklamu

Dĺžka tratí mala viac ako sto kilometrov

Prevádzka na Považskej lesnej železnici sa začala 3. novembra 1916 v úseku Liptovský Hrádok – osada Čierny Váh. Do roku 1921 postavili hlavnú trať po Liptovskú Tepličku a odbočky do Svarínskej doliny a Nižného Chmelienca.

Výstavba lesnej železnice bola ukončená v roku 1940. Vtedy viedli odbočky trate do dolín Benkovo, Ipoltica, Dikula, Vyšný Chmelienec, Malužiná, Svidovo, Staníkovo a Zátureň.

Z tejto veľkej rozlohy lesov zvážala lesná železnica všetko vyťažené drevo na píly v Liptovskom Hrádku a v Kráľovej Lehote. Z vápenky vo Svarínskej doline vozila vápno a z kameňolomu vo Svidove pri Malužinej štrk. Celková dĺžka tratí lesnej železnice dosiahla 107 kilometrov.

Slúžila na prepravu dreva, ale aj cestujúcich

Aj keď hlavným poslaním lesnej železnice bola preprava dreva, už do začiatku na nej prepravovali aj cestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý cestovný poriadok pre vlak, ktorý chodil denne z Liptovského Hrádku do Liptovskej Tepličky, zaviedli v roku 1921. Milovníci prírody si mohli objednať výletné vlaky. Úzkokoľajka viezla 12. júla 1936 z Liptovského Hrádku do Malužinskej doliny a potom do Nižného Chmelienca na výlet 300 včelárov.

Počas vianočných a novoročných sviatkov na prelome rokov 1936 a 1937 bola zavedená osobná doprava z Liptovského Hrádku na Hodrušu v Malužinej doline, odtiaľ išli turisti na chatu pod Veľkým bokom na saniach alebo peši.

Lesnou železnicou sa 28. júla 1940 hore Ipoltickou dolinou vyviezlo 136 účastníkov evanjelickej mládeže liptovského seniorátu. Tí potom vystúpili na Veľký bok, kde na jeho vrchole vykonali služby Božie.

Motorová drezina bola vyťažená nepretržite

V polovici minulého storočia premával osobný motorový vlak v úseku Liptovský Hrádok – Čierny Váh trikrát denne, ráno, na poludnie a večer. Vozil najmä lesníkov do práce a deti do škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Motorová drezina bola v pohotovosti nepretržite. Slúžila nielen pre potreby lesnej železnice, ale aj na prepravu lekárov z Liptovského Hrádku do Liptovskej Tepličky a do horární v čiernovážských dolinách a na prepravu chorých.

Osobné vlaky premávali trikrát do týždňa

Pravidelné osobné vlaky, ťahané parnými rušňami, podľa cestovného poriadku premávali medzi Liptovským Hrádkom a Liptovskou Tepličkou trikrát do týždňa.

V pondelok ráno bývalo na stanici na Čiernom Váhu živo. V ten deň k rannému osobnému vlaku z Liptovskej Tepličky bol na Čiernom Váhu prípoj na osobné vlaky idúce do Liptovského Hrádku, do doliny Dikula a do doliny Ráztoka.

Na prípojné vlaky idúce na Dikulu a Ráztoku mohli prestúpiť aj cestujúci, ktorí prišli ranným osobným vlakom z Liptovského Hrádku.

Obyvatelia Liptovskej Tepličky, ktorí pracovali ako lesní robotníci, pri návrate z týždňoviek z dolín Čierneho Váhu na stanicu v Liptovskej Tepličke na otvorených nákladných vagónoch si prepravovali seno, lebo na teplických lúkach ho nebolo nikdy dosť.

Zo stanice seno domov odviezli na konských povozoch. Uzamykateľný krytý nákladný vagón slúžil na prepravu tovaru z Liptovského Hrádku do obchodu v Liptovskej Tepličke.

Liptovskú Tepličku začlenili do okresu Poprad

V roku 1960 bola Liptovská Teplička pri územnej reorganizácii začlenená do okresu Poprad. Už nebolo treba cestovať na úrady a na nákupy do Liptovského Hrádku.

V tom roku postavili štátnu cestu zo Šuňavy do Liptovskej Tepličky a o rok na to začal z Liptovskej Tepličky denne premávať autobus do Štrby a do Popradu.

Aj v dolinách Čierneho Váhu boli vybudované cesty. Preto koncom roka 1968 pravidelnú osobnú dopravu na Považskej lesnej železnici zrušili. Naďalej však na nej premávali výletné vlaky, ktorých bolo priemerne tridsať ročne. Nákladná doprava na lesnej železnici sa vykonávala čoraz menej, lebo drevo začali prepravovať na nákladných autách.

Na rozlúčkovej jazde sa fotografovali

Posledný rozlúčkový osobný vlak odišiel zo stanice Považskej lesnej železnice v Liptovskom Hrádku cez doliny Čierneho Váhu do Liptovskej Tepličky 16. decembra 1972. Parný rušeň ťahal tri osobné vagóny.

Cestujúcimi boli väčšinou profesori a študenti Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline a ich rodinní príslušníci, priatelia a známi.

Z dôvodu fotografovania sa vlak na chvíľu zastavil pri depe lesnej železnice v Liptovskom Hrádku, medzi Liptovským Hrádkom a Kráľovou Lehotou na železničnom moste ponad Váh, na staniciach v Kráľovej Lehote, vo Svaríne a na Čiernom Váhu.

V stanici Benkovo odpojili rušeň od vlaku a ten vyšiel na točňu, ktorá slúžila na to, aby rušeň išiel do strmej Benkovskej odbočky kotlom vpredu. Na točni rušeň posledný raz otočili dookola.

Časť cestujúcich pomáhala otáčať, ostatní sa dívali a fotografovali. Potom vlak pokračoval ďalej. Zastavili sa a fotografovali stanicu Liptovská Teplička. Až na koniec hlavnej trate v Staníkove nad Liptovskou Tepličkou však vlak nemohol dôjsť, lebo na trati stáli vagóny naložené drevom.

Mašinku a štriečku nahradila doprava autami

Podnikové riaditeľstvo Štátnych lesov v Žiline 31. decembra 1972 prevádzku na celej Považskej lesnej železnici zastavilo a jej dopravu nahradilo nákladnými autami a autobusmi. K zastaveniu prevádzky na lesnej železnici došlo pre vysoké finančné náklady v porovnaní s automobilovou dopravou.

Zamestnanci lesnej železnice boli s ňou zžití, takmer každý dopravný prostriedok mal svoje pomenovanie. Parné rušne mali pomenovanie Malá Maďarka, Cifra, Kopíl, Barbora, Veľká Maďarka a Sulika. Traťmajstrovská drezina bola Frajtka a najstarší osobný vozeň Klasa. Aj obyvatelia okolitých obcí a osád si lesnú železnicu obľúbili. Vlaky dôverne nazývali mašinka a trať štriečka.

Dokument technickej vyspelosti našich predkov

Dnes ostali po trati lesnej železnice len zvyšky násypov a mostov a nostalgické spomienky pamätníkov. Zásluhou dobrovoľníkov sa podarilo zachrániť takmer všetky parné rušne a niekoľko nákladných a osobných vagónov.

Tvoria statickú expozíciu Považskej lesnej železnice v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Je povinnosťou našej spoločnosti túto expozíciu zachovať pre budúce generácie v Liptove, kde pôsobila. Lebo technické pamiatky sú rovnako ako iné kultúrne pamiatky neoddeliteľnou súčasťou nášho národného dedičstva a obrazom vývoja spoločnosti.

Považská lesná železnica je dokumentom technickej vyspelosti a remeselnej zručnosti našich predkov a má medzi slovenskými technickými kultúrnymi pamiatkami svoje pevné miesto.

Autor: František Bizub

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 728
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 242
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 285
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 080
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 541
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 306
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 143
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 695
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 733
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 20 704
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 534
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 932
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


1
Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


1
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 143
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 695
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 733
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 20 704
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 534
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 932
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu