Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Ivan Bubelíny zbiera vtipy, najradšej má kreslené

Ivan Bubelíny je známy z regionálnych atletických a iných športových podujatí. Ale celý život sa okrem športu venuje aj vtipom.

Humor je podľa Ivana Bubelíniho svojrázny spôsob nazerania na svet.Humor je podľa Ivana Bubelíniho svojrázny spôsob nazerania na svet. (Zdroj: MAREK JURIŠ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ivan Bubelíny z Liptovského Mikuláša vtipy zbiera. Nazbieral ich už viac ako päťsto, no najstaršie z nich, ešte z detstva, sa mu už nezachovali.

Zberateľ vtipov pochádza z Horehronia a do Liptova prišiel pred asi štyridsiatimi rokmi za prácou. „Mal som staršieho brata, ktorý bol veľmi dobrý žiak. Písal aj básne a zháňal si rôzne knižky. Mal preto veľkú knižnicu a keďže som od neho pochytil vzťah k literatúre veľkú časť som z nej aj prečítal. Už ako malý žiak som sa preto naučil veľmi dobre čítal,“ povedal I. Bubelíny

V období, keď bol ešte malý, skoro každá rodina na dedine odoberala kresťanské alebo poľnohospodárske kalendáre. Boli tam rôzne rady, napríklad, kde sú počas roka jarmoky, ako, čo a kedy zasiať, kedy sú dôležité kresťanské sviatky.

„Bolo v nich aj množstvo iných užitočných informácií a medzi iným aj vtipy. Tie sa mi páčili najviac a najzaujímavejšie som si postupne odpisoval. Takže zbierať som ich začal už na základnej škole. Čítal som aj známe detské časopisy Ohník a Zornička. V nich zase boli rôzne detské vtipy. Tiež som ich prepisoval a zbieral,“ zaspomínal zberateľ.

Takmer päťsto vtipov poznal aj naspamäť

Neskôr, keď už po skončení školy pracoval v Novákoch a Žiari nad Hronom, býval v slobodárni. Mal vtedy veľa času a vtipy preto zbieral intenzívnejšie. „Mal som ich okolo päťsto, možno aj viac, takmer všetky som poznal aj naspamäť. Žiaľ, najstaršie prepisy z detstva a mladosti sa mi nezachovali,“ dodal I. Bubelíny.

Nikdy ale vtipy nezbieral systematicky. Aj dnes má aspoň tri zväzky písaných, kreslených ale aj prekresľovaných vtipov, no nemá ich zoradené podľa nejakých pravidiel.

„Ťažko sa mi v nich po rokoch orientuje, tak som si niektoré z nich označil vlastnými značkami. Ľudia, ktorí sa zbieraním vtipov zaoberajú intenzívnejšie, si ich aj systematicky zoraďujú. Označujú si ich napríklad číslami. Na základe toho vznikla aj jedna veselá príhoda. Dvaja chlapi sa smejú keď, jeden z nich povie nejaké číslo. Okoloidúci len nechápavo krútia hlavami. Pointa je v tom, že ide o čísla, ktorými sú označené vtipy v ich zbierkach. Keďže takmer všetky poznajú naspamäť, nemusia si ich celé rozprávať. Na to, aby sa pobavili, im stačí povedať číslo vtipu,“ porozprával veselú príhodu zberateľ.

I. Bubelíny raz na vtipy aj doplatil. „Keď som ešte chodil do školy, často som rozprával vtipy spolužiakom, jeden z nich raz počul aj majster na praxi a zobral ho príliš osobne. Nebol ani neslušný, no napriek tomu sa mi potom vyhrážal dvojkou zo správania. Neskôr som si už dával pozor na to, komu, kde a aký vtip poviem,“ zaspomínal zberateľ.

Obrázky v časopisoch potieral riedidlom

Vtipy ho však stále zaujímajú. Ešte aj teraz, keď číta nejaké noviny či časopisy a nájde zaujímavý vtip, tak si ho vystrihne a odloží.

„Často vtipy používam, keď chodím na rôzne spoločenské podujatia, preto som si tie najzaujímavejšia už zoradil podľa tém. Potom, podľa toho, čo sa mi hodí, ich aj ľahšie nájdem. Niektoré boli príliš dlhé, tak som si ich skrátil. Napísal som si len niekoľko záchytných bodov, no teraz si už po rokoch na celý obsah či pointu nespomínam,“ doplnil I. Bubelíny.

Viac ako písané zaujímajú zberateľa kreslené vtipy. Maľoval niekedy vraj aj obrazy, no nikdy nemal takú fantáziu, aby nejaký vlastný kreslený vtip vytvoril.

„Skôr som len prekresľoval také, ktoré sa mi páčili. Robil som to tak, že som ich obkresľoval cez sklo. Ale keď boli vtipy na oboch stranách, príliš mi to nešlo. Potom som obrázok v časopise potrel riedidlom a otlačil ho na papier. To, čo na obrázku chýbalo, som už veľmi ľahko dokreslil. S odstupom času ma prekresľovanie prestalo baviť, trošku som zlenivel a začal som si vtipy z novín, časopisov či kalendárov vystrihovať a naliepať,“ dodal.

Humor pomáha udržovať duševnú rovnováhu

Keď bol I. Bubelíny na základnej vojenskej službe, kreslené vtipy použil pri aj výrobe tabla. „Vojaci, ktorí slúžili na Mokradi v Jamníku, odchádzali do civilu a na záver chceli originálne rozlúčkové tablo. Vedeli, že zbieram vtipy, tak mi dali fotografie a doplnili aj vlastné charakterové vlastnosti či záľuby. Ja som potom ku každému z nich našiel kreslený vtip, ktorý ho vystihoval. Potom si tablo odfotili, rozmnožili a posielali známym ako pohľadnicu. Bolo to celkom zaujímavé a myslím, že sa mi tablo vydarilo,“ zaspomínal zberateľ.

Bubelíny nemá presne vyhradenú tému, páčia sa mu mnohé vtipy, hlavne športové, ale aj rôzne úsmevné rady do života či veselé príhody. Napríklad: „Aké ja vaše krstné meno?" „Mikuláš." „Hovorte presnejšie! Liptovský alebo Borský?"

Úsmevné sú aj niektoré hádanky. Viete, kto chodí po hlavách do kostola? No predsa klince na topánkach.

„A tento poznáte? Samovrah sa obesil, náhodou išiel okolo policajt a obesenca odrezal. Ten sa ešte stihol prebrať, no neuvedomil si to, a prekvapený zvolal: - Ježišmária, to aj v nebi sú policajti? - a ušiel.

Humor je podľa I. Bubelíniho svojrázny spôsob nazerania na svet. „Niektorým ľuďom pomáha udržovať duševnú rovnováhu a iným zvládať náročné životné situácie. V minulosti mal nenahraditeľnú úlohu napríklad dvorný šašo, nestaral sa len o zábavu na kráľovskom dvore, ale humorom a satirou dokázal panovníkovi povedať pravdu do očí,“ povedal.

Vtip musia do témy doslova napasovať

Zberateľ si myslí, že nápady na vtipy neprichádzajú samé od seba. Humorista, ktorý vtipy tvorí, musí mať trpezlivosť pri pozorovaním každodenných situácií.

„Sám život je pre neho určite obrovskou studnicou inšpirácie. No nie je to vždy ľahké. Takí kresliari, ktorí vtipy vymýšľajú do novín či časopisov, často vlastne komentujú spoločenskú situáciu, takže vtip musia doslova napasovať na aktuálnu dobu a to určite nie je jednoduché,“ dodal.

Nie každému je, podľa I. Bubelíniho, humorný spôsob pozerania na svet dostatočne zrozumiteľný. V tom sa od seba odlišujú tí ľudia, ktorí vtipy doslova chŕlia, od takých, ktorí si vtipy ani nepamätajú.

„Pamäť v takomto prípade nezohráva takmer žiadnu úlohu. Podstatné je to, akú dôležitosť človek anekdote prikladá. O tom, aká je spoločenská úloha humoru, svedčí fakt, že vtip je niekde úspešný, inokedy trápny. Sú anekdoty, ktoré sa dajú s úspechom hovoriť až po polnoci alebo iba s určitou hladinou alkoholu v krvi,“ uzavrel mikulášky zberateľ.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 819
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 145
  3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 499
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 390
  5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 737
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 6 004
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 907
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 631

Blogy SME

  1. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (3.)
  2. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
  3. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  4. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  5. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  6. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  7. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  8. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 091
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 732
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
  4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 797
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 913
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 797
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 950
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 413
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Katalyzátor je preč.

Súd zlodeja odsúdil a nariadil uhradiť škody.


15 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame zoznam dôležitých kontaktov, kde ľudia v krízových situáciách nájdu pomoc a podporu.


16. máj
Ilustračné foto.

Rodičia budú musieť s deťmi dochádzať do susedného mesta.


16 h
Martin a Silvie Gallie Slovensko navštevujú minimálne dvakrát ročne.

Ponuku pamiatok by oživili živé vystúpenia namiesto vymenúvania dátumov.


6. jún

Blogy SME

  1. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (3.)
  2. Ivan Čáni: Naozaj sú Matovičove „atómovky“ len obyčajné blbosti?
  3. Irena Šimuneková: Tajchy Štiavnických hôr 1.
  4. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  5. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  6. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  7. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  8. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 091
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 732
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
  4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 797
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 913
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 797
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 950
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 413
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu