LIPTOV. Aká je po novom časová platnosť cestovného pasu. Opýtali sme sa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Denisy Baloghovej.
„Platnosť pasu detí do 6 rokov bude dva roky. Mladší ako šestnásť rokov budú mať platnosť pasu päť rokov. Ľudia nad šestnásť rokov si budú musieť vymeniť pas po desiatich rokoch.
Ak osoba staršia ako šestnásť rokov už má platný cestovný pas a požiada o vydanie ďalšieho, druhý cestovný pas bude mať platnosť päť rokov,“ vymenovala Baloghová.
Poznamenala, že ak žiadateľovi o cestovný doklad nebude možné dočasne zosnímať odtlačky prstov, cestovný pas mu vydajú na rok. Človek starší ako 16 rokov zaň zaplatí 30 eur a občan mladší ako 16 rokov 8 eur
„Výška základnej sadzby správneho poplatku ostala nezmenená. Pre dieťa do šesť rokov rokov cestovný pas stojí osem eur, do šestnásť rokov trinásť a pre žiadateľa staršieho ako šestnásť rokov 33 eur,“ poznamenala hovorkyňa.
Prevzatie cestovného pasu a dodatočné zmeny
Ak osoba staršia ako 15 rokov chce, aby mu vyhotovený cestovný pas prevzala iná osoba, nemusí predkladať osvedčenú plnú moc na zastupovanie. Stačí, ak to uvedie priamo do žiadosti o vydanie cestovného pasu pri jej podaní.
Osvedčená plná moc sa predkladá iba v prípade, ak táto skutočnosť nebola poznačená hneď pri podaní žiadosti o vydanie cestovného pasu.
„Nie je možné dodatočne vykonať žiadnu zmenu údajov v cestovnom pase. To znamená, že ak niekto bude požadovať vykonať zmenu údajov, napríklad zápis titulu alebo úradného záznamu, musí požiadať o vydanie nového cestovného pasu,“ upozornila Baloghová.
Pasy pre deti rozvedených rodičov
Rozvedení rodičia majú rovnaké práva pri vybavovaní cestovných pasov pre svoje deti.
Obaja rodičia môžu podať žiadosť o vydanie cestovného pasu za svoje dieťa mladšie ako 15 rokov, alebo jeho vyhotovený cestovný pas prevziať, prípadne vyjadriť súhlas s vydaním cestovného pasu pre svoje dieťa staršie ako 15 rokov bez ohľadu na to, komu bolo dieťa po rozvode zverené do osobnej starostlivosti.
„Rodič môže mať obmedzený, alebo odopretý výkon rodičovských práv iba v prípade, ak o tejto skutočnosti rozhodol súd,“ pripomenula hovorkyňa.
Neplatnosť a odňatie cestovného pasu
Ak držiteľ cestovného pasu stratil štátne občianstvo Slovenskej republiky a cestovný pas neodovzdal, cestovný pas sa eviduje ako odcudzený.
Ak občan po vydaní rozhodnutia o odňatí cestovného pasu neodovzdá alebo mu cestovný pas nie je zadržaný, eviduje sa ako odcudzený. Ak zanikol dôvod, pre ktorý bol cestovný pas odňatý, zruší sa evidovanie tohto cestovného pasu ako odcudzeného.
Správne poplatky
„Zvýšené správne poplatky sa po novom budú platiť pri strate, odcudzení alebo poškodení platného cestovného pasu bez ohľadu na vek držiteľa dokladu. Novinkou je aj poplatok za odcudzenie platného cestovného pasu, pokiaľ k odcudzeniu nedošlo násilím. Ak sa cestovného pasu zmocnila iná osoba násilím, musí to byť ohlásené príslušnému útvaru Policajného zboru,“ dozvedeli sme sa od hovorkyne.
Kto bude chcieť cestovný pas do desať pracovných dní, zaplatí dvojnásobok, do dvoch dní trojnásobok sadzby.
„Za vydanie nového cestovného pasu ako náhrady za platný cestovný pas pri zápise údaja o ťažkom zdravotnom postihnutí, zaplatí žiadateľ polovičný poplatok. Ak sa vydá nový cestovný pas ako náhrada za platný cestovný pas pri obmedzení alebo pozbavení spôsobilosti na právne úkony, žiadateľ je od poplatku oslobodený,“ uzavrela Baloghová.