RUŽOMBEROK. Ružomberské papierne vlani ohlásili zámer postaviť v závode nový regeneračný kotol. Keďže ide o investíciu vo výške 128 miliónov eur, muselo ju odobriť predstavenstvo spoločnosti v Juhoafrickej republike.
Skupina Mondi, ktorá vlastní aj ružomberské papierne, dala koncom predošlého roka rozsiahlemu investičnému projektu súhlas a pre závod uvoľnila obrovský balík peňazí. Vďaka modernej technológii by mali papierne zvýšiť výrobu celulózy a na druhej strane znížiť dosahy výroby papiera na životné prostredie.
Nový kotol bude dominantou
V ružomberských papierňach sú v súčasnosti v prevádzke dva kotly, starý pracuje viac ako tridsať rokov, technológia je už zastaraná a kotol sa často kazil. Novší kotol je vo výškovej budove pri vstupe do mesta v smere z Liptovského Mikuláša.
Plánovaný kotol by mal nahradiť starý a bude stáť vedľa novšieho pri hlavnej ceste. Svojou výškou vytvorí novú dominantu východnej časti Ružomberka.
Papierne ho chcú postaviť do dvoch rokov s tým, že do prevádzky by mal nabehnúť už na konci roka 2014.
Na výstavbu dostali vládny stimul
Výstavba nového kotla v Ružomberku si vyžiada 128 miliónov eur, investíciu nedávno podporila aj slovenská vláda tým, že papierňam dala daňovú úľavu vo výške 25 miliónov eur.
„Naším cieľom je zvýšiť výrobu celulózy, vyrobiť viac zelenej energie a ďalej znížiť objem oxidu uhličitého. Teší nás, že slovenská vláda podporila našu dlhodobú prítomnosť v krajine, čo hralo v našom rozhodovacom procese dôležitú úlohu”, povedal Peter J. Oswald, výkonný riaditeľ divízie Europe & International v Mondi.
Nainštalujú moderné prachové filtre
Skupina Mondi investovala vo svojom ružomberskom závode v priebehu posledných desiatich rokoch 350 miliónov eur.
„Táto investícia pokračuje v rozvoji Mondi SCP ako naj-špičkovejšieho zariadenia na Slovensku,” povedal Peter Orisich, výkonný riaditeľ obchodnej divízie Uncoated Fine Paper.
Mnohí Ružombečania sa na nový projekt pozerajú s nedôverou a obavami. Zvýšením výroby vzrastie aj objem vypúšťaných znečisťujúcich látok v ovzduší.
Marianna Matajová, riaditeľka pre životné prostredie vysvetlila, že na nový kotol nainštalujú prachové filtre, vďaka ktorým dôjde k zníženiu celkových emisií tuhých znečisťujúcich látok, oxidov síry, dusíka a uhlíka. Emisné limity budú spĺňať podmienky, ktoré vstúpia do platnosti až v roku 2016.