LIPTOV. O živý darček sa treba pravidelne a zodpovedne starať. Často sa stáva, že práve deti stratia o zviera, o ktoré vytrvalo prosili rodičov, záujem už po dvoch týždňoch. V lepšom prípade je starostlivosť na rodičov, v horšom končia psíky na ulici.
Liptovskomikuláši mestskí policajti priniesli do útulku po Vianociach postupne šesť dospelých psov a päť šteniatok. Potvrdila to Jana Dvořáčková z občianskeho združenia Očami psa, ktoré prevádzkuje mestský útulok.
V ružomberskom centre nájdených zvierat na Bielom Potoku nezaznamenali zvýšený počet novoprijatých psov.
„Situácia u nás sa však najmä počas celého predchádzajúceho roka veľmi zhoršila. Máme maximálne naplnenú kapacitu, nových psíkov už nemáme kde dávať,“ povedala Oľga Lizáková z Centra nájdených zvierat (CNZ) v Ružomberku.
Pes radikálne zmení režim rodiny
Vynaliezavosť ľudí, ktorí sa chcú zbaviť psíka, pritom nepozná hraníc. Nechajú ho uviazaného k zábradliu pred obchodmi alebo bytovkou. „Stáva sa, že sami zatelefonujú alebo psa prinesú so slovami, že ho našli túlať sa,“ spresnila Lizáková.
„Neustále apelujeme na ľudí, aby si niekoľkokrát zvážili, či si do domácnosti zaobstarajú živého tvora. Aj keď chcú urobiť radosť deťom, takýmto rodinám opakujeme, že všetka starostlivosť asi po dvoch týždňoch prejde na rodičov,“ dodala Dvořáčková s tým, že pes radikálne zmení režim každej rodiny a vyžaduje pravidelnú starostlivosť.
Najviac pomôžu peniaze a starostliví ľudia
Práca ľudí v útulkoch a karantnénnych staniciach sa niekedy podobá boju s veternými mlynmi. Aj napriek neustálym kampaniam s úmyslom nabádať ľudí k zodpovednosti sú koterce stále plné.
Útulky fungujú ako neziskové organizácie a sú doslova odkázané na finančné a materiálne dary. Kastrácie, potrebné lieky a prevádzkové náklady hradia najmä z toho, čo im venujú ľudia ako dve percentá zo svojich zaplatených daní.
„Veľkou pomocou pre naše zvieratá sú adopcie. Je to ten najkrajší spôsob, ako darovať opustenému a často aj týranému zvieratku nový, skutočný domov,“ priblížila Dvořáčková.
Jej slová potvrdila aj ružomberská kolegyňa z CNZ Ružomberok: „Tou najlepšou pomocou pre zvieratá z útulkov sú dobré rodiny, ktoré sa o ne s láskou postarajú.“
Daň za psa nemusia platiť celý rok
Mestský útulok v Trnave dlhodobo bojuje s nezáujmom ľudí o adopciu psov. Pomocnú ruku im podala tamojšia samospráva. Ľudia, ktorí si adoptujú psa z mestského útulku, nemusia dvanásť mesiacov platiť za neho daň.
Takáto myšlienka motivovať ľudí k adopcii opustených zvierat sa páči aj pracovníkom oboch liptovských útulkov.
„Je to jeden zo zaujímavých nápadov, ako to riešia v Trnave. Považujem to za dobrý krok k riešeniu situácie v útulkoch. Zatiaľ sa vedenie mesta touto formou riešenia nezaoberalo, pričom platí, že vzhľadom na to, že takéto riešenie si vyžaduje všeobecne záväzné nariadenie, v prípade reálnosti je potrebné pripraviť materiál na schválenie mestským zastupiteľstvom,“ zareagoval na nápad ružomberský primátor Ján Pavlík.
Podobne zareagoval aj Peter Lehotský, hovorca liptovskomikulášskej radnice: „Je to určite zaujímavý návrh, ktorým sa budeme zaoberať."