Povesti sú ako učebnice, ktoré múdrosť vlievajú do srdca

Bez vetra sa ani lístok na strome nepohne. Pri povestiach to platí dvojnásobne. Okrem toho, že vychádzajú z histórie a múdrosti starších generácií, učia nás byť lepšími ľuďmi.

Narodil sa v dolnoliptovskej Hubovej. Dnes pôsobí ako učiteľ informatiky v Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, kde aj s rodinou žije.Vyštudoval odbor číslicová technika v strojníctve na Žilinskej univerzite. V strojníctve sa nevidel, preto nastúNarodil sa v dolnoliptovskej Hubovej. Dnes pôsobí ako učiteľ informatiky v Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, kde aj s rodinou žije.Vyštudoval odbor číslicová technika v strojníctve na Žilinskej univerzite. V strojníctve sa nevidel, preto nastú (Zdroj: ARCHÍV MICH)

Ružomberský autor Milan Igor Chovan, pochádzajúci z dolnoliptovskej Hubovej, čoskoro oslávi desaťročnicu svojho pôsobenia v literatúre. Na konte má už štrnásť kníh, k tomu dva preklady do češtiny, jeden knižný audioformát a niekoľko prekladov do Braillovho písma.

Už ako chlapec veľmi rád písal rôzne príbehy a túžba po vlastnej knihe v ňom driemala od ukončenia štúdia strojníctva na Žilinskej univerzite.

Tvorba v tom období nebola jednoduchá, najmä preto, že ju poznačila nesloboda aj v literatúre a v Chovanovom živote aj preto, že sa naplno venoval rodine. No sen o knižnom dieťati vždy driemal niekde v pozadí.

SkryťVypnúť reklamu

Pred desiatimi rokmi sa Chovan sám seba spýtal, možno aj s malou výčitkou: „Dokedy chcem ešte čakať?“ Všetky záujmy odložil nabok a začal písať a vydal svoju prvú knihu pre deti Terezkin košíček.

„Keď chodím na rôzne besedy s deťmi, vždy im prízvukujem, aby neurobili takú chybu, akej som sa dopustil ja. Každý človek má nejaký talent a hneď na začiatku ho treba chytiť, rozvíjať a hlavne nečakať,“ priblížil autor.

Rozmanitosť vďaka pestrému obyvateľstvu

Milan Igor Chovan sa neskôr preorientoval na dospelého čitateľa, snažiac sa ho nielen zabaviť, ale aj poučiť. Darí sa mu to vďaka ľahkému peru, ktoré vedie úsmev ale aj zaznávaná múdrosť šedín. Vo svojich povestiach snáď nie je kút Liptova, ktorý by neobišiel.

Veď kraj pod Tatrami oplýva nevšednou pestrosťou. Dediny tu zakladali pastieri, drevorubači, stavitelia hradov, baníci, pltníci, uhliari, vojaci, sokoliari, lovci divej zveri, ale aj sklári či uhliari. Vďaka tejto rozmanitosti sú liptovské povesti mimoriadne bohaté.

SkryťVypnúť reklamu

Z jeho príbehov sa napríklad dozvedáme, že Ľubochnianska dolina nebola známa len ťažbou dreva, ale aj chýrnou sklárskou hutou, od čoho vznikol názov Okoličné alebo Jamník, že Gombašania boli majstri pltníci, prečo do Rakytova udierajú blesky, alebo prečo Ružomberčanov volajú Medvediari a Ludrovcov zas Sovy.

Dobrý koláč, v ktorom nechýbajú žiadne maškrty

Tretinu povesti tvoria historické reálie, teda to, čo zaznamenávajú staré kroniky a listiny. Chovan ich nachádza v múzeách, vlastivedných, historických, kartografických a geologických odborných prácach. Ďalšia tretina vychádza zas z toho, čo sa zachovalo v spomienkach a povedačkách medzi ľuďmi. Posledná tretina je autorov vklad, ktorým rozvinie príbeh.

Tento pomer sa však nedá vždy dodržať, záleží na konkrétnom prípade.

SkryťVypnúť reklamu

„Povesti sa väčšinou zakladajú na pravde, alebo na tom, čo ľudia za pravdu považujú. Niektoré povesti sa dajú prerozprávať v troch vetách, no chýba im príbeh. Napríklad povesť o ružomberskej ruži hovorí o šípe, ktorý prebodol ružu a súčasne nevestino srdce. Inde je zas viac historických faktov, ako napríklad v bitke pri Vavrišove. Príbehy o Krkavej skale pri Ružomberku sa zachovali skôr v ľudových rozprávačkách,“ priblížil Chovan.

Ľudia mali k povestiam vždy blízko, je v nich niečo tajomné a mrazivé, a práve preto sú také čarovné.

„Hovoria o histórii, a zároveň obsahujú rozprávkové tajomno. Povesť je ako dobrý koláč, ktorému nechýba lekvár, čokoláda či oriešky,“ opísal spisovateľ.

Tajomstvo lúžňanského syra a liky z Likavky

Tak ako ktorékoľvek iné povesti, ani tie Chovanove neopisujú Liptákov výhradne len v lichotivom svetle. Spisovateľ sa však neobáva, že by ľudia na neho preto hľadeli pomedzi prsty.

V povesti Prečo sa stal syr spod Salatína chýrnym napríklad prezradil, že lúžňanský syr je preto najchutnejší v celom okolí, lebo sa naň bača nechtiac vymočil.

V povesti o Likavskej mladuche zas opísal tamojšie pekné dievčatá ako liky, teda pyšné.

„Príbeh o lúžňanskom syre má zabaviť a nie je celkom vymyslený. Veď vo Švajčiarsku kedysi bežne očkovali syr močom. O Likavke sa popísalo mnoho, preto som chcel uviesť niečo iné. Námet mi dal jeden starý pán z Martinčeka a pravdepodobne nie je ďaleko od pravdy. Ľudia, bývajúci v podhradí, hoci boli v porovnaní s pánmi biedni, predsa len mali akú takú istotu, z čoho pramenilo ich domnelé sebavedomie voči ostatnému sedliackemu okoliu. Žilo sa im o voľačo ľahšie ako v iných dedinách, pretože za susedov mali svojich bohatých chlebodarcov,“ opísal Chovan.

Človek žije podľa toho, čo nosí v srdci

Aj hrdosť patrí k ľudským vlastnostiam a zlé vlastnosti, podľa jeho slov, dovedna s dobrými kráčajú. Je to nevyhnutná súčasť osobného dozrievania každého jednotlivca. Spisovateľ hovorí, že povesť má charakter poučenia, ukazuje východiská a cesty a jej snahou je urobiť človeka lepšieho než bol.

„Je to druh učebnice, ktorý nenalieva múdrosť do hlavy ale do srdca. Čo je v hlave, sa ľahko zabúda, ale čo dlie v srdci, zostáva s človekom späté večne ako citom prežitá trvalá skúsenosť.“

Nechce kráčať cestou vysokej predajnosti

Po povesti, hoci tu bola od nepamäti, ľudia siahajú zriedka. Kníhkupectvá sú dnes plné kníh, ktorých cieľom je zabezpečiť čo najvyšší zisk aj za cenu absencie zmysluplnosti.

„Ťažko nazvať hodnotnou literatúrou niečo, čo je plné násilia, vulgárnosti, nekultúrnosti či nám cudzích amerikanizmov. Nemuselo by to tak byť, keby ľudia dokázali správne premýšľať a najmä cítiť. Dobrá kniha má mať nielen obsahovú, ale aj duchovnú hodnotu, lebo umenie je prejavom ducha, ktorý je podstatou človeka,“ vysvetlil Chovan, ktorý nechce predávať za každú cenu.

„Som presvedčený, že z hľadiska ponuky pravých ľudských hodnôt má takáto cesta svoj význam,“ dodal.

Zo sluhu si ľudia urobili pána

Chovan, okrem tvorby pre deti a písania povestí, venuje sa aj románovej tvorbe a v menšej miere i poézii. Jeho knihy nevtieravo nabádajú čitateľa vnímať svet srdcom.

„Rozum má slúžiť, vládnuť nám musí ušľachtilý cit, v opačnom prípade sa z ro-zumu stáva šelma, ako je to u ohňa, keď sa vymkne spod kontroly. Ako to však vyzerá dnes? Vo svete vládne sebectvo, chamtivosť, intrigy a všetky možné zlé formy vypočítavého rozumu. Rozum je pre človečenstvo dobrý, keď slúži citu, no mám pocit, že dnes sme si zo sluhu spravili vládcu. A pravý pán, ktorým je citovosť, je zahnaný do kúta, lebo sme to sami ľahkovážne dovolili,“ uzavrel spisovateľ.

Darček k dvom významným výročiam

V novembri oslávi, okrem životného jubilea, aj desať rokov literárnej tvorby. Čitateľom, ale aj sám sebe, pripravuje zaujímavý darček, knihu Liptovské čriepky, ktorá je výberom najkrajších povestí z jeho dosiaľ vydaných kníh Sokolčianska mladucha, Ružový grúň a Strážcovia hôr.

„Do pripravovanej knihy pridám aj niektoré nové, v tejto forme dosiaľ nepublikované povesti,“ prisľúbil Chovan, a zároveň dodal, že paralelne s tým píše ďalší historický román.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 691
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 224
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 427
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 318
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 997
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 491
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 300
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 858
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 837
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 054
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 385
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 719
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 440
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 921
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 17 559
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Boris Valábik.

Liptáci nemali vyvážený tím a trápili sa.


Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku je národnou kultúrnou pamiatkou.

Peter Gnida je aj na vedúcom poste Zvolenského zámku.


1
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 858
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 837
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 054
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 385
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 719
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 440
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 921
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 17 559
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu