BRATISLAVA, LIPTOV. Slávnostný príhovor v mene príslušníkov obecných polícií predniesol predseda Asociácie príslušníkov obecných polícií Slovenskej republiky Ľubomír Marjovič, ktorý je zástupcom náčelníka Mestskej polície v Liptovskom Mikuláši.
Na stretnutí sa zúčastnil ako člen delegácie náčelník Mestskej polície v Ružomberku Ivan Stromko.
Začínali v časoch mnohých zmien
Ľubomír Marjovič v príhovore spomenul začiatky mestských polícií na Slovensku aj skutočnosť, že za sebou majú už dve desaťročia činnosti.
„Počas tohto obdobia prešla naša krajina, samosprávy a s nimi aj obecné polície náročný kus cesty. Menila sa takmer celá legislatíva. Mestá a obce prevzali mnoho originálnych aj prenesených kompetencií.
Na svojich územiach prijímali vlastné všeobecne záväzné nariadenia. Náš život a v ňom nová skutočnosť, ktorou bola privatizácia štátnych podnikov a podnikateľská činnosť, ale aj vzhľad miest a obcí sa od základu menil,“ povedal Ľ. Marjovič.
Práca mediálne nezaujímavá, ale náročná
Predseda Asociácie príslušníkov obecných polícií pripomenul, že zmena myslenia ľudí a prijímanie nových pravidiel je ťažké a presadiť ju do života si vyžaduje plné nasadenie, energiu aj osobné obete.
„Mravenčia práca príslušníkov obecných polícií, ktorá nie je mediálne atraktívna, ako práca na ťažkých zločinoch, je o to viac náročná na psychiku a fyzické zaťaženie policajtov. K tomu treba pripočítať vplyv prostredia a počasia na ich zdravie,“ poznamenal.
Spomenul nepísanú prax v minulosti, keď po približne desiatich rokoch opotrebovaných policajtov sťahovali z ulíc a pridelili im administratívnu prácu.
„Aj napriek tomu, aj po predčasnom odchode do výsluhových dôchodkov, bol priemerný vek policajtov na takmer najnižšej hranici dožívania v našej spoločnosti. No ani takéto možnosti obce nemajú a príslušníci mestských polícií majú už za sebou nie desať, ale viac než dvadsať rokov policajnej práce,“ skonštatoval v súvislosti s viac ako dvadsať rokov neriešenou situáciou dôchodkového a sociálneho zabezpečenia príslušníkov obecných polícií.
Ako príklad uviedol vojakov, policajtov, colníkov, hasičov, pracovníkov horskej záchrannej služby , ale aj učiteľov či pracovníkov v zdravotníctve, ktorí podľa členov Asociácie príslušníkov obecných polícií dostávajú každoročne spoločenské uznanie na rôznej úrovni.
„Prajeme im to. Nemôžeme sa však ubrániť pocitu, že naša práca v dennodenných konfliktoch je, v porovnaní s nimi, tá ťažšia, náročnejšia a nepríjemnejšia,“ povedal na záver príhovoru Ľ. Marjovič.
Prezidentovi v mene všetkých príslušníkov obecných polícií poďakoval za prijatie a uistil ho, že prácu budú naďalej vykonávať poctivo a čestne v prospech všetkých obyvateľov.