LIPTOV. V súčasnosti využívaný systém zberu a separácie vybraných druhotných surovín v 21 obciach s takmer 8 400 obyvateľmi považujú členovia združenia za nedostatočný. A preto vypracovali projekt, ktorý finančne podporil recyklačný fond.
„V priebehu tohto roka zintenzívnime triedenie tradičných komodít – papiera, plastov a skla. Pribudne zber a triedenie kovového odpadu. Kúpime tiež časť poškodených a opotrebovaných 1 100-litrových zberných nádob, ktoré sme kupovali ešte v roku 2004,“ dozvedeli sme sa od Pavla Barániho, predsedu združenia, ktorý je zároveň starostom Závažnej Poruby.
Cieľom je zníženie množstva odpadu
Zdôraznil, že hlavným cieľom týchto aktivít je zníženie objemu komunálneho odpadu vyvážaného na skládku. Z ekologického hľadiska je totiž skládkovanie tou poslednou možnosťou pri likvidácii odpadov.
Skládky jednoznačne vytvárajú environmentálnu záťaž do budúcnosti a zvyšujú riziko možnej kontaminácie podzemných vôd v prípade havarijnej situácie na nich.
Bez pomoci štátu neuspejú
Združenie obcí stredného Liptova pod názvom Čistý Liptov vzniklo v marci v roku 2004 kvôli riešeniu problémov, ktoré vznikajú pri triedení jednotlivých zložiek komunálneho odpadu, pri ich zbere, zhromažďovaní, zvážaní a následnej expedície ku konkrétnemu zhodnocovateľovi.
Do združenia vstúpili obce: Behárovce, Beňadiková Bobrovček, Bobrovník, Bukovina, Huty, Ižipovce, Jakubovany, Jamník, Konská, Liptovská Anna, Liptovská Kokava, Liptovská Sielnica, Liptovské Kvačany, Liptovské Matiašovce, Liptovský Ondrej, Liptovský Trnovec, Pavlova Ves, Malé Borové, Veľké Borové a Závažná Poruba.
Jednou z výhod združenia je, ako sa vyjadril Dušan Sokol, starosta Liptovskej Sielnice, že efektívnejšie dokážu využívať dotácie z fondov, ktoré tvoria napríklad výrobcovia plastových obalov.
Na druhej strane je však starosta presvedčený, že v oblasti ochrany životného prostredia by štát mal legislatívnymi opatreniami urobiť omnoho viac.
„Len jeden príklad: pokiaľ nebude prikázané zálohovanie a spätný výkup plastových obalov, snaženie obcí zbaviť vodu a les plastového odpadu bude málo účinné,“ vyjadril svoj názor starosta, podľa ktorého nie je možné všetku zodpovednosť v tejto oblasti hodiť na plecia samosprávy.