STANKOVANY. Prírodná rezervácia Močiar sa nachádza v katastri obce Stankovany. Ide o jedinú lokalitu vápnitých slatín s maricou pílkatou na Slovensku, ktorá je zaradená aj medzi územia európskeho významu,“ vysvetlila Martina Badidová z inštitútu aplikovanej ekológie Daphne.
Veľmi hodnotné sú aj vnútrozemské travertínové slaniská so slanomilnými druhmi .
Okrem toho rastie v oblasti ďalších 24 národne významných druhov rastlín, z ktorých štyri sú kriticky ohrozené. Vďaka týmto prírodným hodnotám zaradili v roku 2008 územie do sústavy NATURA 2000.
Pracovníci Národného parku Malá Fatra upozorňujú, že bez cieleného a riadeného manažmentu ochrany Močiarov môže dôjsť k zániku vzácneho územia. To je naviazané na režim minerálnych podzemných vôd, ktoré na území vyvierajú.
Jazierko vybagrovali bez povolenia
Rezervácia Močiare je známa množstvom minerálnych prameňov, jeden z nich napĺňa aj jazierko, ktoré ľudia ešte v minulosti využívali ako malé kúpele. Bazén však po rokoch zarástol a jeho plocha sa výrazne zmenšila.
Obec preto aj s pomocou ťažkých mechanizmov ešte v roku 2005 jazierko vykopala na dvojnásobok pôvodnej veľkosti. Bazén chceli spevniť výdrevou, no vtedy už zasiahli ochranári.
Za poškodenie museli zaplatiť pokutu
Za nepovolený zásah do biotopu európskeho významu a jeho poškodenie dostala obec od Slovenskej inšpekcie životného prostredia pokutu vo výške takmer päťtisíc eur.
Okrem zaplatenia pokuty mala obec napraviť, čo poškodila, napríklad vyzbierať navezený makadam a zatarasiť prístupovú cestu tak, aby sa k mokradi nedostali motorové vozidlá. Obec síce pokutu zaplatila, no územie nerevitalizovala.
Pracovníci Národného parku Malá Fatra sa uplynulý týždeň stretli s predstaviteľmi obce, aby prerokovali program záchrany prírodnej rezervácie Močiar.
„Zachovanie a obnova prírodných hodnôt územia vyžaduje riadenú starostlivosť. V programe záchrany je spracovaná analýza stavu jednotlivých zložiek územia. Ukázalo sa, že ich stav sa v posledných rokoch zhoršil,“ vysvetlila Anna Dobošová, botanička NP MF.
O financie chce správa národného parku žiadať ministerstvo životného prostredia. „V súčasnosti sa pripravuje projekt v rámci prioritnej osi operačného programu životné prostredie, ktorého súčasťou je aj realizácia tohto programu záchrany,“ spresnila Dobošová.
Osadia aj informačné tabule
V roku 1975 urobili na území hydrogeologický prieskum pomocou troch vrtov. Výdatnosť týchto vrtov však postupne slabne a travertínové plochy vysychajú. Súčasťou programu záchrany Močiarov je preto aj monitoring vrtov pomocou priemyselnej kamery a ak bude treba, ich obnovenie.
Okrem pravidelného kosenia a pozorovania územia chce Národný park Malá Fatra spolupracovať aj s verejnosťou. O jedinečnosti územia budú informovať návštevníkov tabule, dve priamo na mieste a jedna v obci.
Môžu pomôcť len pracovnými silami
Aby obec ešte viac nezhoršila stav, ktorý je v okolí jazierka, v posledných dvoch rokoch nevykonávala žiadne zásahy.
„Pomoc Národného parku Malá Fatra vítame, pri záchrane prírodnej rezervácie budeme s nimi úzko spolupracovať. Žiaľ, náročná finančná situácia obce nám nedovoľuje pomáhať peniazmi, no ochotne poskytneme pracovné sily a techniku,“ povedal starosta obce Rudolf Baleja.