ŽIARSKA DOLINA. Bežnou výbavou zimného výstroja do hôr je dnes už aj lavínová sada, teda sonda, lopatka a lavínový vyhľadávač. Človeku, ktorého zasypala lavína a má zapnutý vyhľadávač, to zvyšuje reálnu šancu na prežitie. Podmienkou však je, aby ten, kto ho pod masou snehu hľadá, tiež vedel lavínový prístroj používať.
Nad Žiarskou chatou v Západných Tatrách sprevádzkovali pracovníci Horskej záchrannej služby cvičný areál, v ktorom si môžu ľudia otestovať rôzne situácie pri vyhľadávaní ľudí zasypaných lavínou pomocou svojho lavínového vyhľadávača.
Vyskúšajú si aj viacnásobné zasypanie
„Cvičný areál pripravujeme pravidelne, no keďže stúpa počet ľudí, ktorí chodia do hôr v zime aj s lavínovým vyhľadávačom, chceme, aby si prístroj otestovali a naučili sa ho používať v teréne,“ vysvetlil Roman Švanda, náčelník Oblastného strediska Horskej záchrannej služby Západné Tatry.
Pri symbolickom cintoríne zakopali do snehu osem vysielačov. Chatár zo Žiarskej chaty ich na požiadanie aktivuje cez panel a vysielače začnú vydávať signál, ktorý zachytí lavínový vyhľadávač.
„Zapnutím jedného vysielača sa nasimuluje jednoduché hľadanie jedného zasypaného človeka. Ak zapnú viac vysielačov, môžu si vyskúšať oveľa náročnejšie hľadanie viacerých zasypaných ľudí,“ spresnil náčelník.
Otestujú si reakciu vlastného vyhľadávača
Ak napadne v Žiarskej doline ešte viac snehu, záujemcovia si môžu vyskúšať aj takzvané hlboké hľadanie, teda situáciu, keď človeka zasype viac ako metrová vrstva snehu.
„Až 80 percent prípadov u nás tvoria zasypania do 80 centimetrov snehu. No práve s viac metrovou vrstvou snehu môžu mať najmä staršie typy vyhľadávačov problém,“ vysvetlil Švanda.
Ľudia si takto otestujú nielen samotné vyhľadávanie, ale aj to, ako pracuje ich vlastný lavínový vyhľadávač. Každý typ prístroja totiž reaguje v rôznych situáciách odlišne.
„Lavínový vyhľadávač má len vtedy zmysel, ako ho vedia ľudia používať. Pokiaľ zistia, že s ním nevedia pracovať, môžu sa obrátiť na celý rad odborníkov, napríklad na horských vodcov, inštruktorov skialpinizmu, alebo absolvovať v Stredisku lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby jeden z lavínových kurzov pre verejnosť,“ poradil Švanda.
V lavínovom teréne platia tri základné pravidlá
Náčelník Oblastného strediska Horskej záchrannej služby Západné Tatry poradil lyžiarom, skialpinistom a turistom, ktorí sa pohybujú v lavínovom teréne, tri základné pravidlá.
„Do hôr by nemali ľudia zásadne chodiť sami. Vždy je dôležité, aby išli najmenej dvaja a každý mal vlastný lavínový vyhľadávač. Ďalej by mali medzi sebou dodržiavať rozostupy, aby sa nestalo, že lavína zasype všetkých,“ spresnil Švanda.
Ďalšou užitočnou radou je, aby mali ľudia porozopínané všetky pútka. V lavíne by sa mal človek čo najviac odľahčiť, aby sa držal v hornej časti snehovej masy. Zapnutý bedrový pás môže zabrániť tomu, aby sa rýchlo zbavil ruksaku. Paličky by nemal držať s remienkami pripevnenými o zápästie ale len na voľno. „Všetky takéto veci pôsobia v lavíne ako kotva, ktorá človeka ťahá dole,“ upozornil Švanda.