LIPTOV. Pre deti, ktoré sa narodili od 1. septembra 2006 do 31. augusta 2007 sa čoskoro začnú školské povinnosti. Do prvého ročníka liptovskomikulášskych základných škôl sa zapísalo 307 detí, čo je o 12 menej ako vlani. Do škôl na území mesta si rodičia zapisujú aj deti z desiatich obcí, ktoré majú s mestom podpísaný školský obvod.
Do ružomberských škôl sa zapísalo tento rok približne 350 detí. Vlani bolo v Ružomberku 302 prvákov a 24 žiakov v nultom ročníku. „Najviac detí, až 84, sa zapísalo do prvého ročníka v Základnej škole Zarevúca," spresnila Michaela Milá, hovorkyňa ružomberskej radnice.
Treba odporučenie lekára aj poradenského zariadenia
„Zvyšuje sa podiel detí, ktorých zákonní zástupcovia požiadali o odklad povinnej školskej dochádzky,“ povedal Juraj Chrapčiak, vedúci oddelenia školstva na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.
Jedenásť percent liptovskomikulášskych rodičov požiadalo pre svoje dieťa o odklad povinnej školskej dochádzky. Podobne je na tom Ružomberok, o odklad žiada približne desať percent rodičov. Schváliť ho však musia ešte detský lekár a centrum pedagogicko - psychologického poradenstva. Rozhodnutia by mali vydávať v marci.
Rodičia chcú niekedy odkladom predĺžiť detstvo
Stále viac rodičov chce dať dieťa do školy o rok neskôr. Vysvetľujú to tým, že je ešte málo samostatné, alebo priveľmi hravé.
„Dôvody sú rôzne, niekedy im však chcú takýmto spôsobom predĺžiť detstvo,“ povedala Erika Straková, riaditeľka Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Liptovskom Mikuláši s tým, že je veľkou škodou, keď primerane vyspelé šesťročné dieťa nedostáva stimuly a necháva sa o rok dlhšie napríklad v materskej škole.
Predškolské zariadenie alebo nultý ročník
Dieťa, hoci mu povolia ročný odklad školskej dochádzky, nemôže zostať doma.
„Málo rodičov si uvedomuje, že aj tak sa nevyhnú školským povinnostiam. Nový zákon totiž hovorí, že dieťa s ročným odkladom musí počas tohto obdobia navštevovať pred-školské zariadenie alebo nultý ročník,“ spresnila Straková.
Dieťa posudzujú viacerí odborníci
Odborníci z centra preto pristupujú k žiadostiam o odklad povinnej školskej dochádzky veľmi zodpovedne. Počas svojej dlhoročnej praxe neušlo ich pozornosti, že deťom, hoci sú stále viac rozumovo vyspelé, chýba emocionálna a sociálna výchova.
„Tím odborníkov posudzuje školskú zrelosť dieťaťa. Pracuje s ním psychológ, logopéd aj špeciálny pedagóg. Až na základe ich výsledkov rozhodneme o tom, či odklad odporučíme,“ opísala Straková.