LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vedenie mesta s výstavbou heliportu najskôr súhlasilo, no neskôr po negatívnych ohlasoch verejnosti svoje stanovisko zmenilo.
Napriek tomu, že heliport ešte nestojí, vrtuľníky z miesta, kde by mohol v budúcnosti vyrásť, už lietajú. Vyhliadkové lety pre verejnosť štartujú provizórne z takzvanej pracovnej plochy.
„Špeciálne povolenie AOC, ktoré sme dostali od leteckého úradu Slovenskej republiky, nás oprávňuje, aby sme komerčné lety mohli oficiálne prevádzkovať, zatiaľ len skromne bez kompletných služieb. Mestská polícia nás napriek tomu pravidelne monitorovala, robili si fotografie nielen mňa, ale aj ostatných členov mojej rodiny, priateľov, návštevníkov a aj áut a pracovných strojov, ktoré sa v blízkosti pracovnej plochy pohybovali,“ povedal investor Cyril Fogaš.
Išlo o bežné monitorovanie
Vedenie mesta ešte začiatkom augusta minulého roku vyzvalo mestskú políciu, aby monitorovala okolie pozemku Cyrila Fogaša medzi akvaparkom a Ondrašovou.
„Mali sme podozrenie, že tam začína vyrastať čierna stavba. Išlo o bežnú monitorovaciu činnosť mestskej polície. Fogaša som slovne informoval, že mestská polícia si plní len svoje povinnosti. Nešlo o nejakú špeciálnu úlohu. Monitorovanie trvalo asi mesiac, počas minuloročného leta. Keď polícia nič nezistila, ukončila ho,“ povedal primátor Alexander Slafkovský.
Náčelník Mestskej polície v Liptovskom Mikuláši Vladimír Bella príkaz monitorovať podnikateľské aktivity na pozemku neďaleko akvaparku z vedenia mesta potvrdil.
„Na porade nás požiadali, aby sme v rámci hliadkovacej činnosti dohliadli, či na pracovnej ploche nie je zvýšený pracovný ruch, ktorý by súvisel s nelegálnou výstavbou. Urobili sme aj niekoľko fotografií a nevylučujem, že sme zachytili aj ľudí, ktorí nemajú s heliportom nič spoločné. Fotodokumentácia slúži len pre naše interné potreby, v žiadnom prípade ju nešírime verejne. Vždy v letnej sezóne hliadkovanie v okolí akvaparku posilníme, takže išlo o štandardný postup. Tým, že sa hliadky v okolí akvaparku objavili častejšie, sme intenzívnejšie chránili aj majetok Fogaša,“ vysvetlil Bella.
Aj k fotografovaniu treba pristupovať opatrne
O stanovisko, či možno považovať fotografovanie podnikateľských aktivít ako prevenciu pred porušovaním zákona za osobné údaje, ktoré spadajú pod ochranu v rámci zákona, sme požiadali Úrad pre ochranu osobných údajov.
Roman Tibenský, riaditeľ kancelárie úradu, vysvetlil: „Každú fotografiu vo všeobecnosti je možné považovať za osobný údaj, ak odhaľuje napríklad rasu, etnikum, príslušnosť k náboženstvu či zdravotný stav, lebo ide o citlivé osobné údaje. Preto aj k otázke fotografovania je potrebné pristupovať opatrne, a to bez ohľadu na to, kde, kým a za akým účelom sú fotografie vyhotovené. Pokiaľ ide o činnosť mestskej polície, jej práva a povinnosti upravuje osobitný zákon o obecnej polícii.“
Investor trvá na svojom stanovisku
Investor Cyril Fogaš v súčasnosti vlastní v atraktívnej lokalite pri akvaparku toľko pozemkov, že bez jeho súhlasu tam v súčasnosti nie je možný žiadny rozvoj. Zatiaľ sa však mesto a investor pri tomto probléme k žiadnej dohode neblížia.
„Investor trvá na svojom stanovisku a chce na pozemku vybudovať heliport, ktorý bude slúžiť nielen na vyhliadkové lety a pristávanie záchranných zložiek, ale aj pre výcvik pilotov. Práve tam sa projekt dostáva do úplne inej kategórie. Súčasný stav ešte pred vydaním stavebného povolenia, preto musí posúdiť štúdia vplyvu na životné prostredie.
Ak štúdia preukáže, že heliport nebude mať negatívny vplyv na okolitý život, môže zostať v takej podobe, ako je špecifikovaný v územnom pláne. Nie však v takej podobe, ako si ho predstavuje Fogaš,“ povedal primátor.
Zámer výstavby investor mestu predstavil ešte v roku 2010. „Bolo to 4. novembra, ešte pred tým, než mestské zastupiteľstvo schválilo územný plán,“ doplnil Fogaš. Na základe platného územného plánu si potom dal stavebník vypracovať prvotnú technickú dokumentáciu, takzvané letecko-prevádzkové a stavebno-technické posúdenie.
„Materiál presne špecifikuje umiestnenie heliportu i jeho parametre, ktoré odsúhlasil nielen letecký úrad v Bratislave, ale súhlasné záväzné stanovisko k nej vypracovala hlavná architektka mesta Liptovský Mikuláš a podpísal ho primátor A. Slafkovský,“ doplnil Fogaš.
Na projekte nič nemenili
Vedenie radnice si podľa investora protirečí. „Veď vo svojom súhlasnom záväznom stanovisku z februára 2011 potvrdila, že na základe platnej a presne špecifikovanej letecko-technickej dokumentácie súhlasí s vydaním územného rozhodnutia pre heliport s kritickým typom vrtuľníka Mi-17. Zároveň potvrdila, že projekt je v súlade s územným plánom. Bez záväzného stanoviska mesta by sme nemohli dostať súhlas na zriadenie heliportu od ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré musí byť zriaďovateľom heliportu,“ povedal investor.
Ďalej dodal, že počas povoľovacieho procesu na územné rozhodnutie na projekte nič nemenil. Od začiatku projektu až doteraz vraj zostali všetky parametre a charakteristiky heliportu nezmenené.
„O vydaní súhlasu 9. marca 2011 na zriadenie heliportu boli všetci dotknutí účastníci aj mesto informovaní a mohli sa proti nemu do 30. marca 2011 vyjadriť. Keďže ho nik nepripomienkoval, po uplynutí zákonom stanovenej lehoty nadobudol právoplatnosť,“ uzavrel Fogaš.
Územie medzi akvaparkom a Ondrašovou považuje za veľmi atraktívnu aj majiteľ realitnej kancelárie Dušan Štric.
„Ceny pozemkov sú tam preto oproti bežným vyššie. Pre majiteľov by investícia do služieb súvisiacich s turizmom bola určite výhodná. Veľkým problémom pozemkov sú úzke parcely, ktoré patria mnohým podielnikom, čo komplikuje aj akúkoľvek výstavbu. Keďže veľkú časť z nich kúpil jeden majiteľ, lokalita sa sčasti scelila, čo jej využitie v budúcnosti určite zjednoduší,“ dodal.