RUŽOMBEROK. Odborné pracovné stretnutia zorganizovali otorinolaryngológovia, teda lekári, ktorí sa venujú chorobám hlavy a krku alebo hovorovo aj ušno-nosno–krční špecialisti, už štrnástykrát.
Viedol ho Marián Sičák prednosta Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku (ÚVN).
Živé prenosy z operácií aj s komentárom odborníka sledovalo na plátne v zasadacej miestnosti približne sto účastníkov zo Slovenska, Česka a Poľska. Tento rok sa lekári - špecialisti zamerali na zriedkavé, ale aj časté problémy, ktorých liečba je však veľmi náročná.
Rýchlo zachytili nové trendy
„Medicína sa humanizuje, smeruje k menej invazívnym, bezpečnejším a prehľadnejším technikám. Dôležité je, aby pacient čo najmenej trpel a jeho zdravotný problém sa čo najlepšie vyriešil," vysvetlil Marián Sičák.
„O medicínskych trendoch, za pomoci nových technológií, prípravkov či nových postupov sa dozvedáme nielen z literatúry, ale aj odovzdávaním si skúseností na takýchto pracovných stretnutiach. Slovenská medicína v otorinolaryngológii je nielen na európskej, ale aj svetovej špičke. Rýchlo sme preto zachytili nové trendy a postupy, ktoré sú bežné aj na špičkových svetových pracoviskách a snažíme sa ich využívať v praxi,“ dodal.
Ružomberská Otorinolaryngologická klinka koncentruje pacientov z celého Slovenska.
„Riešime najmä nádory prednej bázy lebky, ktoré sa operujú napríklad cez nos. Týchto prípadov v rámci celého Slovenska je síce málo, ale keď ich koncentrujeme na jedno pracovisko, môžem povedať, že robíme veľa zákrokov. Máme s nimi bohaté skúsenosti, preto sme v Ružomberku vytvorili špičkové centrum. Takéto operácie sa robia len na niekoľkých klinikách vo svete a je istým medicínskym luxusom, že slovenskému pacientovi dokážeme pomôcť aj v našej krajine,“ doplnil M. Sičák.
Pomáhajú kurzy živej chirurgie
Nie je to jednoduché, pretože na zložitý zákrok potrebujú lekári špičkové technológie, musia chodiť na študijné pobyty, mať bohatú prax a dostatok prostriedkov. „Jednou z ciest sú aj kurzy živej chirurgie, práve také, akým je aj Rinofest v Ružomberskej nemocnici. Počas neho sa lekári môžu naučiť, ako správne pri zákroku postupovať a čoho sa vyvarovať,“ doplnil prednosta ružomberskej kliniky.
Marián Sičák vysvetlil, čo operácia naživo prináša. „Je stresujúcejšia ako klasická bez živého prenosu. Pri použití kamerovej techniky, ktorá sprostredkuje prenos na plátno poslucháčom, je to menej komfortné. Musíme používať nástroje, s ktorými bežne nepracujeme a pri operácii nám ľudovo povedané zavadzajú. Doslova bojujeme o priestor, aby kolegovia na plátne videli čo robím,“ dodal.