„Anna Balašová je podľa Registra obyvateľov Slovenska najstaršia obyvateľka. Šiesteho decembra minulého roka sa dožila úctyhodných 108 rokov. Informáciu o tom, že ide o najstaršiu občianku republiky, potvrdil aj riaditeľ Centrálneho registra evidencie obyvateľov z Banskej Bystrice na vyžiadanie Mestského úradu vo Vrbovom,“ vysvetlil V. Šiarnik.
Matka Anny Balašovej Anna Fajnorová pochádzala z okolia Piešťan, z prašníckych kopaníc Fajnorovci. Za Juraja Šunu do Smrečian sa vydala niekedy na prelome storočí.
Do Ameriky odišli s rodičmi Fraňa Kráľa
Mladý pár odišiel za prácou do Ameriky, kde sa im v Barton v Ohio narodil prvý syn Janko. Pripomína to príbeh jedného z najznámejších Smrečancov, spisovateľa Fraňa Kráľa, ktorý sa narodil tiež v tom istom meste, väčšinu života však už prežil na Slovensku. To znamená, že rodičia Fraňa Kráľa a Anny Balašovej tam vycestovali a pracovali spolu. Potvrdila to aj vnučka najstaršej Slovensky Blanka.
Chlapcov, rovesníkov s podobným osudom, spájalo aj priateľstvo. Spomínaný starší brat Janko sa stal priateľom Fraňa Kráľa, ktorý sa narodil v roku 1903 a zomrel v roku 1955.
Spisovateľ Annu stvárnil v postave Hanky
Budúci spisovateľ po návrate rodiny spoza mora vyrastal v Smrečanoch a kamarátstvo našlo po rokoch i literárne spracovanie v postave Jana v rovnomennom Kráľovom románe. Janko Šuna bol údajne jej predlohou. Fraňo Kráľ v knihe nezabudol ani na Annu Balašovú. Stvárnil ju v postave Hanky.
„Anička sa Šunovcom narodila už v Smrečanoch, a neskôr ešte syn Paľko. Jeho syn Milan Šuna dodnes žije v Smrečanoch ako stavebný inžinier na dôchodku. Dátum narodenia Aničky Šunovej, dnešnej pani Balašovej, ktorým je 6. 12. 1904, nám potvrdil i smrečiansky evanjelický a. v. pán farár Ján Mojzsis. V matrike narodených na miestnej fare je tiež uvedené, že 15. decembra 1904 bola v Smrečanoch i pokrstená a v roku 1916 konfirmovaná,“ dozvedeli sme sa od starostu.
Žila skromný, ale pestrý život
„Zaujímavé sú aj ďalšie životné osudy najstaršej rodáčky, ktoré by stáli za to podrobnejšie ich preskúmať, pretože pani Balašová prežila svoj život v skromnosti, ale podľa našich obmedzených informácií to bol život pestrý a na dnešné pomery ťažko predstaviteľný,“ poznamenal V. Šiarnik.
Prvý raz sa mladá Anna Šunová vydala do Liptovského Hrádku za vdovca, mäsiara Bjela, ktorý mal dvanásť detí. Spolu sa im potom narodilo ešte ďalších osem detí.
„Podľa ich miesta narodenia vieme, že rodina putovala a bývala minimálne na piatich rôznych miestach Slovenska. Neviem si predstaviť takúto situáciu v dnešnej dobe, keď všetci podliehame ilúzii, že vychovať viac ako jedno či dve deti je takmer nemožné,“ povedal starosta.
Mala troch manželov a osem detí
„Myslím si, že moja mama žije aj vďaka tomu, že detstvo prežila v krásnom, zdravom životnom prostredí Liptova, v drevenici, kde pásli husi, jej otec bol trikrát v Amerike za robotou, takže netrpeli biedou a dostávali na tú dobu kvalitnú stravu. Chovali kravy, sliepky, zajace. Aj neskôr žila zdravo. Mala troch manželov, osem detí, ešte ako deväťdesiatročná pracovala v záhrade a dopestovala si, čo potrebovala,“ prezradila jej najmladšia dcéra Pavla Matavová.
O babičku sa už roky obetavo stará s manželom Ladislavom. Obaja jej poskytujú celodennú starostlivosť od hygieny cez stravovanie až po boj s preležaninami, aj keď sami majú zdravotné problémy. Teraz babička konzumuje väčšinou už len mixovanú stravu a zeleninové polievky. Domáci jej každý deň doprajú aj kúsok čokolády.
„Jej dlhovekosť však ostáva pre nás, ktorí sme o jej existencii vedeli len to, že žije a v rodnej obci má ešte zopár príbuzných, nezodpovedaným tajomstvom. O žiadnom recepte na dlhovekosť babička nikdy nehovorila. Popri zdedenom tuhom korienku môže podľa dcéry za dlhý vek vďačiť i striedmosti v stravovaní,“ pripomenul V. Šiarnik.
„Určite nebola v detstve taká premaškrtená ako dnešné deti. Vtedy bolo mlieko, chlieb, zemiaky, kapusta, nejaká zelenina,“ vysvetlila dcéra. Na nijaké špeciálne stravovanie si nepotrpela ani v neskoršom veku, jedinou jej špecialitou bolo pridávanie oleja do všetkých jedál.
Rozlúčili sa perníkovým srdcom a kyticou
Rodine, ktorá sa vzorne stará o svoju mamičku, vyslovili zástupcovia Smrečian úprimný obdiv a poďakovanie. S vďakou prijali skromný peňažný príspevok od obce Smrečany, ktorý im aspoň trochu pomôže kompenzovať dnešné vysoké životné náklady. Poslanec Ján Janíček, ktorý cestu zorganizoval a na svojom aute i odšoféroval 22. januára tohto roka, pribalil i zopár vriec smrečianskej švábočky, ktorej sa rodinka tiež potešila.
„Odovzdaním perníkového srdiečka na pamiatku a kytice kvetov sme sa rozlúčili. Škoda, že v čase našej návštevy sa už nedalo s našou rodáčkou porozprávať, keďže pamäť jej už neslúži. Podľa dostupných informácií sa nikto pochádzajúci z našej obci takého dlhého veku ešte nedožil,“ spomenul V. Šiarnik.
„Možno si po takejto návšteve budeme ešte viac vážiť krásne a zdravé prostredie nášho Liptova, v ktorom žijeme. A hádam nám to pomôže si uvedomiť, že život, v ktorom nemyslíme len a len na seba a svoje pohodlie, môže byť odmenený dlhým vekom a láska, ktorú sme rozdali svojim deťom, sa nám môže neskôr vrátiť v podobe takej starostlivosti, ktorá sa dostáva pani Balašovej od jej najbližších. A to, žiaľ, v dnešnej dobe nie je až taká úplná samozrejmosť,“ uzavrel starosta.
Autor: VRŠ