LIPTOV. Počet voľných pracovných miest je stále nižší, mnohé firmy ohlasujú prepúšťanie a na úradoch práce rastú zástupy nezamestnaných.
Východiskom môže byť pre odvážnejších aj podnikanie, štát poskytne dotáciu za určitých podmienok, ktoré sa ale majú čoskoro sprísniť.
Nárok na príspevok od štátu má ešte do polovice roka každý človek, ktorý bol aspoň tri mesiace registrovaný na úrade práce.
Okrem založenia živnosti musí vyplniť žiadosť o poskytnutí príspevku, vypracovať podnikateľský plán a absolvovať školenia na úrade práce. Živnosť, na ktorú dostane príspevok, musí vykonávať aspoň dva roky.
Príspevok je jeden z najnižších na Slovensku
Výška príspevku na podnikanie sa odvíja od priemernej nezamestnanosti v okrese. Napríklad na východe Slovenska to bolo vlani viac ako 4100 eur.
V Ružomberskom a Liptovskomikulášskom okrese bola v roku 2011 nezamestnanosť pod celoslovenským priemerom, živnostníci na rozbehnutie podnikania tu dostali vlani rovnako, teda 2647,73 eur.
Na vlastné nohy sa vlani postavilo s pomocou príspevku viac Ružomberčanov. Dotáciu dostalo 142 ľudí, kým v roku 2011 to bolo 187 uchádzačov.
V Liptovskom Mikuláši sa vlani nezamestnaní do podnikania príliš nehrnú. Príspevok pomohol 98 ľuďom, kým v roku 2011 až 244 živnostníkom. Do podnikania sa častejšie púšťajú muži, vlani bol v Ružomberku pomer jedna ku trom v prospech mužov. Z celkového počtu nových živnostníkov, ktorí dostali príspevok, bolo 60 percent mužov.
Ľudí odrádza zdĺhavé papierovanie
„Záujem o poskytnutie príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť je v podstate ustálený, možno trochu klesol záujem z dôvodu administratívnych nárokov na jeho poskytnutie,“ povedal Vladimír Mojš, riaditeľ Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Ružomberku.
Živnostníci, ktorí dostali od štátu príspevok na podnikanie, si musia viesť jednoduché účtovníctvo, teda evidovať výdavky na podnikanie. Okrem toho je ich povinnosťou každý polrok predkladať úradu písomné správy o podnikaní a čerpaní poskytnutých financií.
Stavebné práce a ubytovanie
Najväčší záujem o podnikanie s príspevkom od štátu majú ľudia pri voľných živnostiach, teda takých, na ktoré nepotrebujú doklad o odbornej kvalifikácii, napríklad výučný list alebo maturitné vysvedčenie.
V Liptovskom Mikuláši sú to najmä prípravné a dokončovacie stavebné práce, administratíva, počítačové, upratovacie, ubytovacie alebo fotografické služby alebo tie, ktoré súvisia s poskytovaním rýchleho občerstvenia či odevnou výrobou.
V Ružomberku zas ľudia podnikajú najmä v takzvaných robotníckych profesiách, napríklad murári, tesári, vodoinštalatéri, ale aj kaderníčky, masérky, účtovníci a podobne ako v Liptovskom Mikuláši podnikajú v ubytovacích službách.
Podnikajú aj po uplynutí dvoch rokov
O príspevky majú začínajúci podnikatelia veľký záujem aj keď sa musia zmieriť s papierovačkami, bez ktorých príspevok nedostanú. Aj takíto podnikatelia však musia platiť povinné odvody - zdravotné poistenie od začiatku podnikania a sociálne poistenie po prvom roku.
Väčšina drobných živnostníkov sa zhoduje na tom, že príspevok na štart podnikania ani zďaleka nepokrýva reálne náklady. „Príspevok na začatie podnikania je pre niektorých postačujúci, pre niektorých nie. Väčšina ho využíva v plnej výške na úhradu zdravotného a sociálneho poistenia,“ opísala skúsenosti Renáta Považská z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši.
Skúsenosti z oboch úradov práce v regióne ukazujú, že podpora začínajúcich podnikateľov vo väčšine prípadov padá na úrodnú pôdu a živnostníci pokračujú aj po uplynutí dvojročnej lehoty.
„Väčšina ľudí, ktorí požiadali o poskytnutie príspevku hlavne z dôvodu riešenia si vlastnej nezamestnanosti, podnikajú aj naďalej,“ povedal Mojš.
Prísnejšie pravidlá budú platiť od mája
O tom, kto dostane príspevok na podnikanie, by mal po novom rozhodovať výbor, mala by sa predĺžiť aj lehota trvania živnosti z dnešných dvoch na tri roky. Ďalšou zmenou je aj rozdelenie príspevku na dve časti. Šesťdesiat percent dostane živnostník na začiatku podnikania a zvyšok až vtedy, keď predloží správu o prvom roku svojho podnikania.
Opätovný nárok na poskytnutie príspevku by sa mal predĺžiť z dnešných piatich na osem rokov. Nový zákon by mal vstúpiť do platnosti od mája tohto roku.